aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

MRiRW: spotkanie na temat dostaw towarów rolno-spożywczych

22 kwietnia 2016
MRiRW: spotkanie na temat dostaw towarów rolno-spożywczych
PAP / Bartłomiej Zborowski

W resorcie rolnictwa w czwartek odbyło się spotkanie przedstawicieli: producentów rolnych, przetwórców oraz handlu. Rozmowa dotyczyła warunków współpracy. Ustalono m.in. że powstanie wspólny zespół ds. zwalczania nieuczciwych praktyk.

Spotkaniu przewodniczył wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki, który poinformował o działaniach podejmowanych przez resort w tym zakresie. Obecna była wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Bernadeta Kasztelan-Świetlik - poinformowało biuro prasowe ministerstwa.

Spotkanie odbyło się na prośbę Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Krajowej Rady Izb Rolniczych, które wystosowali pismo do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela z prośbą o zorganizowanie takiego spotkania.

W liście przekazano wykaz praktyk stosowanych przez sieci handlowe. Organizacje producentów rolnych przeciwstawiają się monopolowi sieci handlowych, które - w przekonaniu producentów - wykorzystując swoją pozycję, nakładają na dostawców produktów różne obciążające ich opłaty. Na liście tej znalazło się 40 opłat, jakie pobierają sieci poza marżą handlową: m.in. za usługi promocyjne i reklamowe, przeprowadzenie akcji okolicznościowych takich jak "nowy rok" czy "dzień dziecka", akcje lojalnościowe, upusty krótkookresowe, opłaty z tytułu otwarcia placówki, opłaty związane z gratisami, opłaty półkowe i wiele innych.

Wiceminister przedstawił zgłaszane przez producentów rolnych i przetwórców problemy występujące w relacjach z handlem podkreślając, że zbiegły się one w czasie z aktualną, trudną sytuacją w rolnictwie. Zwrócił też uwagę na fakt, iż nieprawidłowo funkcjonujący łańcuch dostaw żywności jest problemem w całej Unii Europejskiej. Jak mówił, wiele państw już wprowadziło rozwiązania eliminujące nieprawidłowości. Polska jest jednym z niewielu krajów, na co wskazywała Komisja Europejska, który takich szczególnych rozwiązań jeszcze nie wprowadził.

Bogucki przedstawił rozwiązania, jakie w tym zakresie wdrożyły niektóre kraje; funkcjonują one jako przepisy prawne, jak również w charakterze dobrowolnych kodeksów. Wiceszef resortu poinformował o pracach prowadzonych w resorcie w zakresie opracowania projektu ustawy dotyczącej współpracy w łańcuchu żywnościowym oraz innych zmian wprowadzanych w przepisach dot. znakowania towarów oraz funduszu promocji.

Przedstawiciele organizacji rolników i przetwórców wskazywali przede wszystkim na potrzebę rozwiązań o charakterze legislacyjnym, natomiast organizacje handlowe jako lepsze rozwiązanie uznały wprowadzenie dobrowolnego kodeksu dobrych praktyk handlowych w połączeniu z już istniejącą ustawą o zwalczaniu nieuczciwych praktyk rynkowych - poinformowano w komunikacie.

Do propozycji organizacji handlowych odniosła się m.in. prezes UOKiK, która wskazała na niedoskonałości istniejących rozwiązań i możliwości włączenia się UOKiK w działania zwalczające nieuczciwe praktyki w oparciu o nową ustawę.

Bogucki podsumowując spotkanie stwierdził, że "istnieje potrzeba realizacji inicjatywy ustawodawczej dotyczącej objęcia regulacją wszystkich uczestników łańcucha dostaw, tj. producentów, przetwórców i handlu" W jego opinii należy równolegle prowadzić prace nad opracowaniem Kodeksu Dobrych Praktyk Handlowych. Opowiedział się za powołaniem zespół roboczego ds. zwalczania nieuczciwych praktyk, złożonego z przedstawicieli wszystkich zainteresowanych stron.

Dyrektor Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD) Andrzej Faliński powiedział PAP, że ze spotkania wynika, że przepisy dotyczące relacji handlowych między dostawcami żywności i sieciami nie będą tak rygorystyczne, jak się początkowo wydawało. "Spotkanie rodzi nadzieję, że będą ważone racje wszystkich uczestników łańcucha żywnościowego" - powiedział Faliński. Zwracano uwagę na potrzebę dialogu i dochodzenia do kompromisów - dodał. Według niego wstępny projekt ustawy dot. łańcucha dostaw ma być gotowy w maju.

Prace dotyczące relacji rolnik-dostawca-handel prowadzone były także za poprzedniej koalicji rządowej. Mimo wielu zapowiedzi uregulowania tej kwestii nie powstał żaden dokument prawny.

(PAP)


POWIĄZANE

Rada Eeuropy formalnie przyjęła wczoraj ukierunkowany przegląd niektórych podsta...

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informuje, że w związku ze złożoną rezygnacją...

W pierwszych 6 dniach maja przewozy drogowe produktów rolnych z Ukrainy w ekspor...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę