aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

MRiRW zaleca ostrożność hodowcom drobiu po stwierdzeniu ptasiej grypy w Zachodniopomorskiem

10 listopada 2016
MRiRW zaleca ostrożność hodowcom drobiu po stwierdzeniu ptasiej grypy w Zachodniopomorskiem
PAP/EPA / AXEL HEIMKEN

Wszyscy hodowcy drobiu, w szczególności posiadający gospodarstwa położone przy zbiornikach wodnych, powinni zachowywać szczególną ostrożność w związku ze stwierdzeniem u dzikich ptaków w okolicach Szczecina wirusa ptasiej grypy H5N8 - przekazał we wtorek resort rolnictwa.

Hodowcy zobowiązani są stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa - zaznaczyło MRiRW.

Z podobnym zaleceniem wystąpił we wtorek wojewoda zachodniopomorski.

Wirusa ptasiej grypy H5N8 potwierdzono w stadzie padłych dzikich ptaków, które w ubiegłym tygodniu znaleziono w Lubczynie nad Jeziorem Dąbie - wynika z informacji służb prasowych zachodniopomorskiego wojewody.

We wtorek resort rolnictwa zorganizował spotkanie z udziałem wojewódzkich lekarzy weterynarii, zorganizowanym w związku z potwierdzeniem wystąpienia choroby u dzikich ptaków w województwie zachodniopomorskim. Jak poinformował, MRiRW reprezentowała Ewa Lech.

Lech - według komunikatu ministerstwa - zapewniła, że pojawienie się wirusa u ptaków dzikich nie powoduje utraty statusu państwa wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków.

"Najważniejsze zadanie teraz, to zabezpieczenie gospodarstw, zarówno małych jak i dużych, przed przeniesieniem wirusa. Pojawienie się wirusa w gospodarstwie będzie skutkowało reperkusjami w handlu. Wirus stwierdzony u ptaków dzikich takich reperkusji nie powoduje" - podkreśliła wiceminister. "Podejmujemy odpowiednie działania i uczulamy rolników, aby przestrzegali zasad bioasekuracji. Aby między innymi zabezpieczali paszę i utrzymywali drób w zamknięciu" – dodała.

Główny Inspektor Weterynarii przekazał zalecenia obowiązujące posiadaczy gospodarstw rolnych szczególnie na terenie trzech powiatów: szczecińskiego, goleniowskiego i polickiego.

Wszyscy hodowcy drobiu zwłaszcza posiadający gospodarstwa położone w pobliżu zbiorników wodnych powinni zachowywać ostrożność i stosować środki minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa. Należy zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich, nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany, a także stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne - głosi zalecenie.

Hodowcy powinni także szybko poinformować lekarzy weterynarii lub wójta, burmistrza, lub prezydenta miasta o podejrzeniach wystąpienia choroby zakaźnej drobiu.

Ptasia grypa to choroba wirusowa, stwarzająca zagrożenie przede wszystkim dla ptaków, zarówno dzikich, wolnożyjących, jak i drobiu hodowanego przez ludzi.

Pod pojęciem ptasiej grypy kryją się różne podtypy wirusów różniące się zjadliwością, zakaźnością oraz możliwości przeniesienia na ludzi - wynika z informacji wojewody. U ptaków padłych w Lubczynie stwierdzono podtyp wirusa H5N8k, który należy do szczepów zjadliwych, ale stwarza niewielkie zagrożenie dla człowieka. Przypadki infekcji u ludzi notowano głównie przy podtypach H5N1 oraz H7N9 - człowiek może tymi podtypami wirusa zakazić się od zwierząt; nie zanotowano przeniesienia z człowieka na człowieka.

Według wojewody zachodniopomorskiego Krzysztofa Kozłowskiego, należy zachować szczególną ostrożność i unikać kontaktu z dzikimi ptakami. Nie wolno także dotykać znalezionych padłych ptaków i należy niezwłocznie poinformować o takich przypadkach służby weterynaryjne – przestrzega wojewoda.

(PAP)


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę