aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

MŚ: biowęgiel może pomóc w walce ze zmianami klimatu

14 listopada 2017
MŚ: biowęgiel może pomóc w walce ze zmianami klimatu

Biowęgiel jako przetworzoną chemicznie biomasę można wykorzystać nie tylko jako paliwo, ale również jako nawóz, czy środek poprawiający retencję wody w glebie - ocenił prof. Rafał Kobyłecki z Politechniki Częstochowskiej podczas szczytu klimatycznego w Bonn.

Poinformowało o tym we wtorkowym komunikacie Ministerstwo Środowiska. Jak podało, kwestia wykorzystywania biowęgla jako efektywnego sposobu na ograniczenie emisji dwutlenku węgla, była tematem kolejnego polskiego wydarzenia w ramach trwającego szczytu klimatycznego ONZ w Bonn.

"Biowęgiel to przetworzona chemicznie biomasa. Dzięki niemu można faktycznie ograniczyć emisję CO2. Jednak biowęgiel to nie tylko przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Można go wykorzystać także w inny sposób, np. jako paliwo do węglowych ogniw paliwowych, dodatek do nawozów, selektywny sorbent albo środek poprawiający retencję wody w glebie" - przekonywał, cytowany w komunikacie, prof. Rafał Kobyłecki.

Biowęgiel swoimi właściwościami przypomina węgiel drzewny. Powstaje on w procesie pirolizy (suchej destylacji). Biomasa roślinna, osady ściekowe, czy odpady komunalne są podgrzewane w bardzo wysokiej temperaturze bez dostępu tlenu.

Kobyłecki przekonywał, że wprowadzenie biowęgla do gleby wpływa pozytywnie na wzrost roślin. Jego wysoka porowatość może poprawić gospodarkę wodną w glebie, wpływać korzystnie na lepszą przyswajalność mikroelementów przez rośliny.

"Zmiany klimatu, degradacja gleb, czy narastające zanieczyszczenie wód i atmosfery powodują, że konieczne jest poszukiwanie nowych, tańszych i bardziej skutecznych rozwiązań. Biowęgiel może być odpowiedzią na współczesne problemy ochrony środowiska" - ocenił z kolei, cytowany w komunikacie, obecny w Bonn pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Paweł Sałek.

Szczyt w Bonn potrwa do 17 listopada. Prezydencję nad 23. sesją konferencji ONZ sprawuje Fidżi, wyspiarski kraj na Oceanie Spokojnym. Niemcy są organizatorem technicznym. Za rok konferencja klimatyczna odbywać się będzie w Katowicach. Tam ma zostać wyznaczona "mapa drogowa" wdrażania globalnej umowy klimatycznej (porozumienia paryskiego), która zacznie obowiązywać od 2020 roku.

Wynegocjowane w grudniu 2015 r. w Paryżu porozumienie klimatyczne jest pierwszą umową międzynarodową zobowiązującą wszystkie państwa do działań na rzecz ochrony klimatu. Jej głównym celem jest utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie mniejszym niż 2 st. C w stosunku do epoki przedindustrialnej i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 st. C.

 

Michał Boroń, Sonia Sobczyk (PAP)


POWIĄZANE

Sekrety bezpiecznych transakcji online: Najlepsze praktyki dla użytkowników syst...

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę