Adama_AgilTrinity_15.08.2020
GUS_230920_750x100_stat

Na czym polega ewidencja czasu pracy kierowcy?

10 lipca 2020
Na czym polega ewidencja czasu pracy kierowcy?

Każda osoba związana zawodowo z transportem powinna znać podstawowe zasady związane z ewidencją czasu pracy kierowcy. Jest to bardzo ważna kwestia w celu zachowania bezpieczeństwa na drodze. Warto zapoznać się z działaniem tego systemu.


Podstawowe zasady czasu pracy kierowców i konsekwencje ich nieprzestrzegania


Ze względu na bezpieczeństwo oraz w trosce o kierowców zawodowych zostały ustalone limity i przepisy dotyczące czasu, jaki spędzają w trasie. Pozwala to na zachowanie dobrego samopoczucia kierowcy oraz bezpieczeństwa w ruchu. Dotychczas ustalone zostały następujące normy – tygodniowy czas pracy (od poniedziałku do niedzieli) nie może przekraczać 48 godzin i to już z wliczonymi nadgodzinami. W trakcie doby maksymalny czas jazdy wynosi 9 godzin, ale co 4,5 godziny obowiązkowe jest przerwa trwająca 45 minut. Po sześciu dniach pracy, kierowca powinien udać się na 45 godzinną przerwę. W przypadku zmiany nocnej zasady są bardziej restrykcyjne – nie można przekraczać 10 godzin podczas dobowego czasu pracy. Należy więc dobrze rozplanować drogę, aby uniknąć przekroczeń.


Podczas pandemii niektóre z tych zasad uległy odstępstwom. Maksymalny dzienny czas pracy wynosi więc 11 godzin, a w tygodniu – 60 godzin. 45-minutowa przerwa obowiązuje natomiast po 5,5 godzinach jazdy.


Znajomość przepisów rozliczania pracy kierowcy jest niezwykle istotny, ponieważ nieprzestrzeganie ich może utrudnić istnienie firmy transportowej. Karą może być wysoka grzywna wynosząca od 1000 do 30 000zł. W przypadku odkrycia nadużyć możliwa jest konieczność przygotowania ewidencji nawet do 3 lat wstecz.

 

 

 

Kto powinien znać te przepisy?


Ważnym faktem jest to, że przepisy dotyczące rozliczania czasu pracy kierowcy powinny być znane nie tylko kierowcom, ale również wszystkim pracownikom związanym z transportem, jak i logistyką. Profesjonalne firmy spedytorskie powinny dbać o znajomość przepisów europejskich, a także krajowych wśród swoich pracowników w zakresie czasu pracy kierowcy. Taka wiedza pozwala na praktyczne wykorzystanie tychże regulacji w planowaniu przez koordynatorów transportu i kierowników.


Znajomość zasad jest również istotna w działach księgowości w firmach transportowych. Dokonywanie rozliczeń i kontroli czasu pracy kierowcy na podstawie kart kierowcy, a także wykresówek tachografów powinno polegać na poznanych wcześniej wytycznych. Przede wszystkim jednak bezpośrednio powinni zaznajomić się z nimi kierowcy, aby mieć świadomość jak dbać o swój czas pracy oraz w jaki sposób te informacje zapisywać.

 

Istota szkoleń ewidencji czasu pracy kierowcy


Jak można zauważyć, znajomość zasad rozliczania czasu pracy jest istotną kwestią nie tylko dla kierowców, ale również każdego, kto jest związany z branżą transportową i logistyczną. W przypadku potrzeby pogłębienia swojej wiedzy lub poznania norm od podstaw, warto udać się na szkolenie z tego tematu. Pozwoli ono nie tylko na rozliczanie czasu pracy kierowców, ale również umożliwi nauczenie się obsługi tachografu cyfrowego, jak i omówienie zmian w prawie transportowym.


Renomowanym szkoleniem jest to ofertowane przez Szkolenia Star, akredytowane przez Kuratorium Oświaty - https://star.edu.pl/czas-pracy-kierowcy, z którego zadowolonych jest 97% klientów, polecający szeroko szkolenie swoim znajomym.


Ważnym aspektem jest również poznanie metodologii kontroli prowadzonych przez Inspekcję Transportu Drogowego, a także wskazanie podstawowych błędów firm kontrolowanych.


Poznanie takich wytycznych i przestrzeganie ich pozwala na bezpieczeństwo na drodze, a także zmniejszenie ryzyka wypadków.

 


POWIĄZANE

W najnowszym raporcie Zrównoważone, stabilne i bezpieczne rybołówstwo, organizac...

Bez względu na sytuację pandemiczną MLEKOVITA nie zwalnia tempa. Mleczarski konc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę