aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Na czym polega odfrankowienie kredytu?

22 marca 2024
Na czym polega odfrankowienie kredytu?

art. sponsorowany

Frankowicze coraz częściej decydują się na proces przeciwko bankom, które stosowało abuzywne zapisy w umowach o kredyty w CHF. Jednym z możliwych rozstrzygnięć jest odfrankowienie kredytu. W obliczu zmieniającej się sytuacji na rynku finansowym, odfrankowienie może stać się ratunkiem dla wielu zadłużonych. W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega ten proces i jakie korzyści może przynieść kredytobiorcom.

Odfrankowienie kredytu – co to oznacza?

Odfrankowienie kredytu to skutek decyzji sądu, w ramach którego kredyty we frankach szwajcarskich są przewalutowane na złotówki (PLN) według określonego kursu. Celem tego działania jest zmniejszenie ryzyka walutowego dla kredytobiorcy, które wynika z fluktuacji kursów walut. Wprowadzenie kredytu do waluty krajowej ma na celu stabilizację miesięcznych rat i ułatwienie spłaty zobowiązań.

Proces odfrankowienia może być inicjowany zarówno przez banki, na mocy decyzji wewnętrznych lub wynikających z przepisów prawa, jak i przez samych kredytobiorców, którzy decydują się na renegocjację warunków swojej umowy kredytowej.

W jakich przypadkach możliwe jest odfrankowienie kredytu CHF?

Odfrankowienie kredytu nie jest dostępne dla każdego kredytobiorcy i wymaga spełnienia określonych warunków. Główna przesłanka, która może umożliwić przewalutowanie kredytu, to przede wszystkim abuzywne, czyli niezgodne z literą prawa zapisy w umowie kredytowej.

Banki mogą również oferować programy odfrankowienia w ramach własnej polityki ryzyka lub w odpowiedzi na zalecenia nadzorcze.

Odfrankowienie kredytu CHF – co zyskuje kredytobiorca?

Decyzja o odfrankowieniu kredytu może przynieść kredytobiorcy szereg korzyści. Do najważniejszych z nich należą:

  • Stabilizacja rat kredytowych – przewalutowanie na złotówki eliminuje ryzyko walutowe, co oznacza, że kredytobiorca nie musi obawiać się wzrostu rat w wyniku osłabienia złotego względem franka.
  • Przewidywalność kosztów – spłata kredytu w walucie krajowej ułatwia planowanie domowego budżetu.
  • Możliwość renegocjacji warunków kredytu – proces odfrankowienia często łączy się z możliwością negocjacji nowych, bardziej korzystnych warunków umowy.

Konsekwencje dla banku

Dla banków odfrankowienie kredytów również niesie ze sobą pewne konsekwencje. Najważniejsze z nich to:

  • Zmniejszenie marży zysku – banki mogą stracić na różnicy kursowej, jeśli przewalutowanie odbywa się po kursie niekorzystnym dla instytucji finansowej.
  • Zwiększenie ryzyka kredytowego – w niektórych przypadkach, przewalutowanie kredytów na złotówki może oznaczać dla banków konieczność ponownej oceny zdolności kredytowej klientów i potencjalnie wyższe rezerwy na ryzyko kredytowe.

Odfrankowienie kredytu to proces, który wymaga dokładnej analizy zarówno ze strony kredytobiorców, jak i banków. Mimo potencjalnych korzyści, decyzja o przewalutowaniu powinna być poprzedzona szczegółowym rozważeniem wszystkich za i przeciw. Dla wielu osób jest to sposób na stabilizację finansową i zmniejszenie obciążenia związanego ze spłatą kredytu hipotecznego.

 

oprac, e-red ppr.pl


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę