aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Nad Rudą ze szczupakami

7 września 2016

Symboliczne pożegnanie lata nad Rudą rozpoczęło się spływem kajakowym i piknikiem rodzinnym. W aktywną edukację miłośników rzeki i mieszkańców włączyło się Miasto Rybnik, Klub Gaja i grupa „Aktywni Team”. Weekendowe wydarzenie odbyło się w ramach adopcji rzeki Rudy. Bohaterem gier i zabaw ekologicznych prowadzonych przez Klub Gaja był szczupak.

Szczupak to piękna ryba,  jest symbolem Rybnika. W naszym kraju szczupaki spotyka we wszystkich typach wód od zarastających torfianek i stawów leśnych poprzez jeziora i zbiorniki zaporowe, aż po wartko płynące rzeki, a nawet przybrzeżne wody Bałtyku. Szczupaki można także spotkać w rzece Rudzie.

Ruda zdobyła tytuł Rzeki Roku 2015. Cieszę się, że mamy kontynuację działań. Pokazujemy tą rzekę mieszkańcom, ale także całej Polsce. Mamy tutaj nad Rudą stałą grupę animatorów, rzeka to rekreacja, sport, spędzanie wolnego czasu, zabawa i edukacja. Dzisiejsze wydarzenie to bardzo dobre podsumowanie sezonu – powiedział Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, który aktywnie brał udział w wydarzeniu.

Edukacyjne szczupaki – czyli ulotkę w kształcie szczupaka, w wymiarze ochronnym oraz jego opisem otrzymali wszyscy uczestnicy. Czytając ją można było dowiedzieć się, że szczupak może dorastać do dużych rozmiarów, nawet do 130 cm. Tak duże ryby to już jednak rzadkość. W wielu miejscach pogłowie szczupaków znacznie się zmniejszyło i mało jest dużych osobników. Zagrożeniem dla tych ryb jest kłusownictwo, nadmierne połowy sieciowe i gospodarcze, zanieczyszczenie wód i regulacja cieków wodnych. Aby zachować ich zasoby i bezpiecznie z nich korzystać należy przestrzegać obowiązujących przepisów dotyczących ich połowu, zgłaszać przypadki kłusownictwa Straży Rybackiej i Policji oraz chronić przed regulacją i osuszaniem naturalne odcinki rzek i jezior.

Uczestnicy zostali zaproszeni przez Klub Gaja do wspólnego happeningu „Szczupaku czy ci nie żal, wracaj do Rudy”. Całe rodziny ruszyły nad rzekę z namalowanymi szczupakami. Skandowano hasło: Szczupaki do Rudy! Jedna z uczestniczek, Tosia, skomentowała – Najlepsze było kiedy pies się wykąpał. Psy do Rudy!

Paweł Macha, burmistrz miasta Kuźnia Raciborska, uczestnik wydarzenia, podsumowując happening powiedział - Bardzo miło było uczestniczyć we wspólnym happeningu. Jesteśmy jak najbardziej za tym by Ruda żyła, była pełna kajakarzy i pełna  ryb!

Pożegnanie lata nad rzeką Rudą było dobrą okazją aktywnej edukacji w ramach programu „Zaadoptuj rzekę”, którego wieloletnim partnerem strategicznym jest Fundacja PKO Banku Polskiego. W adopcję rzeki zaangażowali się: Klub Gaja, miasta: Rybnik, Żory, Kuźnia Raciborska oraz sołectwa: Ruda Kozielska, Turze i Rudy. Wspólnie podpisano „Porozumienie dla Rudy”.

Partner Strategiczny Zaadoptuj rzekę: Fundacja PKO Banku Polskiego.

Partner Merytoryczny Zaadoptuj rzekę i organizator wydarzenia: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. Profesora Krzysztofa Skóry w Helu.

Współpraca: Urząd Miasta Rybnik oraz Miłośnicy Rzeki Rudy, F.H.U. AKTYWNI.

Zobacz foto relację na naszym profilu facebook   >>>>>

Więcej informacji:

www.zaadoptujrzeke.pl


Kontakt:

Jacek Bożek – prezes Klubu Gaja – 603 636 554
Paweł Grzybowski – koordynator programu „Zaadoptuj rzekę” – 695 925 636

Fundacja PKO Banku Polskiego

Klub Gaja


POWIĄZANE

W zeszłym tygodniu w czwartek odbyło się blisko 4-godzinne spotkaknie typu "mowa...

Polscy rolnicy kontynuują protesty przeciwko nowym przepisom narzucanym przez Un...

Podczas ostatniego posiedzenia Prezydium Copa-Cogeca doszło do spotkania z komis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę