aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Najlepsze gospodarstwa mleczne

21 czerwca 2016

Całoroczne zmagania konkursowe dostawców mleka do Spółdzielczej Mleczarni Spomlek zakończyły się uroczystą Galą i wręczeniem zwycięzcom samochodów osobowych. - Doceniliśmy najlepsze gospodarstwa, które postawiły na rozwój i utrzymanie najwyższych standardów mleka w tym trudnym przecież okresie dla mleczarstwa – mówi Edward Bajko, prezes Spomleku.

Zwycięzcami V edycji konkursu „Gospodarstwo Roku” zostali:

  • Angelika i Marcin Ołtuszyk (Worsy, powiat bialski, woj. lubelskie) w kategorii „Gospodarstwo małe” – dostawy do 150 tys. litrów mleka rocznie
  • Jolanta i Marek Bujalscy (Dybów, powiat sokołowski, woj. mazowieckie), w kategorii „Gospodarstwo średnie” – dostawy do 300 tys. litrów mleka rocznie
  • Henryka i Stanisław Piluszyk (Łózki, powiat bialski, woj. lubelskie) w kategorii „Gospodarstwo duże” – dostawy powyżej 300 tys. litrów rocznie

Konkurs „Gospodarstwo Roku” obchodzi w tym roku skromny jubileusz pięciolecia. - Przez ten czas bardzo dużo zmieniło się w gospodarstwach naszych dostawców – mówi Agnieszka Kamela, dyrektor Skupu Surowca SM Spomlek – Rolnicy podnieśli warunki utrzymania krów mlecznych, co przekłada się na zdecydowanie lepszą jakość surowca. Zauważamy zmiany w zakresie stanu sanitarnego budynków inwentarskich czy prowadzonej w gospodarstwie dokumentacji, udziału w kursach i szkoleniach, które podnoszą świadomość rolników. Praca, którą rolnicy wkładają w przygotowanie się do konkursu jest ogromna. Przynosi im korzyści na długo i daje wymierne wyniki produkcyjne, w konsekwencji obniżenie kosztów produkcji, jakże ważne w obecnej sytuacji – dodaje Kamela.

Cel konkursu „Gospodarstwo Roku” od początku jest taki sam – zachęcanie rolników do codziennych działań w gospodarstwie, zarówno jeśli chodzi o elementy związane z hodowlą bydła, jak i ogólnym wyglądem i estetyką prowadzonej działalności. – Udaje się to i to na dużą skalę – zapewnia Edward Bajko, prezes Spółdzielczej Mleczarni Spomlek – W poszczególnych latach zmieniane są jedynie kryteria, które premiujemy. Na początku był to wzrost produkcji mleka, a w ostatnim roku już nie, bo na całym świecie wystąpiła nadprodukcja. Zawsze też staraliśmy się, by kryteria oceny gospodarstw były jak najbardziej obiektywne. Wielką rolę w tworzeniu i zmianach regulaminu konkursu miała zawsze Rada Nadzorcza, która reagowała na uwagi rolników po każdej edycji – tłumaczy Bajko.

W tym roku po raz pierwszy do konkursu przystąpiły gospodarstwa z oddziału Chojnice SM Spomlek. - Zaangażowanie rolników przerosło nasze oczekiwania – mówi Damian Kożuch, dyrektor oddziału w Chojnicach – Włożyli mnóstwo wysiłku i pracy w spełnienie kryteriów i zdobycie możliwie największej ilości punktów z korzyścią nie tylko dla siebie, ale również dla mleczarni. Konkurs Gospodarstwo Roku to kolejny, po połączeniu ze Spomlekiem, impuls do rozwoju hodowców krów mlecznych – dodaje.

W konkursie zwyciężają najczęściej ci, którzy się starają przede wszystkim dla siebie, a samochód jest tylko nagrodą za ich ciężką pracę. - Wierzę, że nikt nie żałuje włożonego wysiłku nawet, jeżeli konkursu nie wygrał – mówi Edward Bajko prezes Spomleku - Silne gospodarstwa tworzą siłę spółdzielni i na odwrót. Grupa, która zgodnie ze sobą współpracuje zawsze będzie silniejsza od takiej, gdzie każdy chce załatwić tylko swój prywatny interes. Ma to szczególne znaczenie w tak trudnych czasach, jak dzisiaj.

Podczas uroczystej Gali wręczono zwycięzcom samochody osobowe marki oplel astra w barwach Serenady. Oprócz tego nagrody rzeczowe otrzymało kolejne cztery gospodarstwa z najwyższą liczbą punktów z każdej kategorii: „Gospodarstwo małe”, „Gospodarstwo średnie”, „Gospodarstwo duże”.





                                                                                               ***

Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek z Radzynia Podlaskiego jest jednym z największych polskich producentów sera żółtego. Spółdzielnia znana jest przede wszystkim, jako producent specjalizujący się w wytwarzaniu serów szlachetnych, wprowadzający na polski rynek nowe gatunki. W 2015 roku wyprodukowała blisko 22,6 tys. ton serów typu holenderskiego i szwajcarskiego.

Jako pierwsza w Polsce zaoferowała ser z oczkami (Radamer) oraz ser długo dojrzewający (Bursztyn). Oprócz kilku gatunków serów żółtych, produkuje m.in. artykuły proszkowane (mleko, maślanka i serwatka), masło. Są one wytwarzane w czterech lokalizacjach: w głównym zakładzie produkcyjnym w Radzyniu Podlaskim oraz w oddziałach w Parczewie, Chojnicach i Młynarach (okolice Elbląga).

SM Spomlek to ponad 100 lat tradycji spółdzielczości na ziemiach Podlasia. Obecnie należy do ponad 1700 udziałowców, wśród których 1300 osób to rolnicy indywidualni - dostawcy, a ponad 400 to pracownicy spółdzielni. Zatrudnienie w zakładach wynosi ponad 700 osób. Celem spółdzielni jest zarówno osiąganie optymalnych wyników finansowych, jak i zapewnienie możliwie najwyższych stawek za mleko o jak najwyższej jakości. W ubiegłym roku spółdzielnia przerobiła ponad 270 mln litrów mleka krowiego.

Biuro prasowe SM Spomlek


POWIĄZANE

15 maja Zarząd Morskiego Portu Gdańsk oficjalnie poinformował o odwołaniu przeta...

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii "Lowe Krowe"! Poprzednie edycje...

Trądzik oraz inne niedoskonałości skórne to nie tylko problem estetyczny, ale ró...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę