OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Największy spadek emisji gazów cieplarnianych w UE

7 listopada 2024
Największy spadek emisji gazów cieplarnianych w UE

Emisje gazów cieplarnianych w UE spadły w 2023 r. o 8,3 proc. w porównaniu z 2022 r. – wynika z najnowszego sprawozdania Komisji Europejskiej z postępów w działaniach na rzecz klimatu. W raporcie stwierdza się, że emisje gazów cieplarnianych netto są obecnie o 37% niższe niż w 1990 r. W tym samym okresie produkt krajowy brutto (PKB) UE wzrósł o 68%. Wskazuje to na fakt, że redukcja emisji i wzrost gospodarczy są ze sobą zgodne. Potwierdza również, że UE jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu, jakim jest ograniczenie emisji o co najmniej 55 proc. do 2030 r.

Z ustaleń raportu wynika, że:

  • rekordowy spadek emisji o 16,5 % w 2023 r. z instalacji energetycznych i przemysłowych, które są wymienione w unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji.
  • zmniejszenie o 24 % emisji z produkcji energii elektrycznej i ogrzewania w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji, napędzane rozwojem odnawialnych źródeł energii, w szczególności energii wiatrowej i słonecznej.
  • Unijny system handlu uprawnieniami do emisji wygenerował w 2023 r. dochody w wysokości 43,6 mld euro na inwestycje w działania w dziedzinie klimatu.
  • około 2 % spadek w 2023 r. całkowitych emisji budynków, rolnictwa, transportu krajowego, drobnego przemysłu i odpadów.  
  • wzrost naturalnego pochłaniania dwutlenku węgla w UE o 8,5 % w 2023 r., co odwróci niedawną tendencję spadkową w sektorze użytkowania gruntów i leśnictwa.

Z drugiej strony emisje lotnicze wzrosły o 9,5%, kontynuując trend post-covidowy.

Pomimo w większości zachęcających ustaleń zawartych w sprawozdaniu, ostatnie ekstremalne zjawiska pogodowe w Europie podkreślają fakt, że potrzebne są dalsze działania.

W ciągu ostatnich 5 lat UE odgrywała wiodącą rolę w przeciwdziałaniu zmianie klimatu i degradacji środowiska w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Przyjęła szereg wniosków mających sprawić, że unijna polityka klimatyczna, energetyczna, transportowa i podatkowa będzie odpowiednia do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55% do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r. Dąży również do osiągnięcia celu, jakim jest osiągnięcie zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 r. Prace w tej dziedzinie pozostaną priorytetem w ramach nowego mandatu Komisji.

UE będzie również kontynuować swoje zaangażowanie międzynarodowepocząwszy od COP29 w dniach 11–22 listopada 2024 r., aby zapewnić, by nasi partnerzy międzynarodowi również podejmowali niezbędne działania.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

(Waszyngton, D.C., 29 kwietnia 2025 r.) - W pierwszych 100 dniach administracji ...

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę