aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Naukowcy PG z gminą Kępice tworzą innowacyjny system selektywnej zbiórki odpadów

16 lipca 2019
Naukowcy PG z gminą Kępice tworzą innowacyjny system selektywnej zbiórki odpadów

Zespół naukowców z Politechniki Gdańskiej wspólnie z gminą Kępice pracuje nad nowatorskim systemem odbioru i segregacji odpadów komunalnych. W ramach inteligentnego Systemu Monitorowania Odpadów Komunalnych (SMOK) na terenie tej gminy pojawią się m.in. podziemne zbiorniki na śmieci wyposażone w elektroniczny system identyfikacji użytkownika. Rozwiązanie to wpisuje się w nową organizację punktów selektywnej zbiorki odpadów jako wielofunkcyjnych elementów małej architektury. Jego celem jest również wzrost świadomości i zaangażowania mieszkańców w selektywną zbiórkę odpadów komunalnych.

Projekt „Kępickie śmieci w Ekosieci – innowacyjny system zarządzania gospodarką odpadami” zajął trzecie miejsce w konkursie „Human Smart Cities. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców”, organizowanym przez Ministerstwo Rozwoju (Departament Programów Pomocowych). W ramach projektu o wartości ok. 1,6 mln zł zostanie utworzony i przetestowany inteligentny System Monitorowania Odpadów Komunalnych (SMOK), na osiedlu bloków wielorodzinnych w Kępicach.

– Projekt jest odpowiedzią na konieczność spełnienia wymagań Unii Europejskiej dotyczących uzyskania w gminach 50 proc. poziomu recyklingu papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła do roku 2020 – mówi dr hab. inż. Sylwia Fudala-Książek z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG, kierownik projektu ze strony Politechniki Gdańskiej. – Wychodząc naprzeciw tym potrzebom stworzymy inteligentny system selektywnej zbiórki odpadów z gospodarstw domowych wraz z możliwością identyfikacji osoby wyrzucającej dany odpad i kontroli poprawnej segregacji odpadów. System pozwoli także na kontrolę ilości oraz jakości segregacji odpadów. Dzięki połączeniu kodu kreskowego nadrukowanego lub naklejanego na worek z odpadami będzie można ustalić, kto dany odpad wyrzucił i czy zrobił to prawidłowo. Jednak chciałabym podkreślić, iż nie jest naszym celem karanie mieszkańców za nieprawidłową segregację, a jedynie ich edukacja. Ciekawym rozwiązaniem podpatrzonym w Szwecji, które zamierzamy wdrożyć będzie utworzenie aplikacji, wskazującej po wpisaniu danego przedmiotu/odpadu do jakiego pojemnika z odpadami należy go wrzucić.   

– Gminy powinny zapewnić pozyskanie surowców do recyklingu o jak najlepszej jakości – tłumaczy pani Marzena Piszko-Bojaryn, z Urzędu Miejskiego w Kępicach, kierownik projektu SMOK. – Proces ten powinien jednak odbywać się bez nadmiernych obciążeń dla mieszkańców i środowiska. Problem jest jeszcze bardziej złożony w budynkach wielorodzinnych, gdzie osoby prowadzące selektywną zbiórkę mają świadomość, że ich wysiłek jest niweczony przez chociażby garstkę „nierzetelnych” mieszkańców. To bardzo demotywujące.

Projekt składa się z kilku etapów, z których najważniejsze to: pogłębiona diagnoza i analiza problemu w gminie Kępice, opracowanie wstępnej wersji Systemu Monitorowania Odpadów Komunalnych (SMOK) dla budownictwa wielorodzinnego oraz jego testowanie, a także analiza uzyskanych efektów. Na tej podstawie zostaną opracowane wytyczne do budowy kolejnych instalacji docelowych.

– System stanowi istotne wyzwanie techniczne, tak ze względu na umieszczenie zbiorników pod ziemią, jak i na planowane rozwiązania IT oraz z zakresu automatyki – mówi dr inż. Marek Chodnicki z Wydziału Mechanicznego PG.  – Całość będzie projektowana i budowana z wykorzystaniem innowacyjnych, ale sprawdzonych rozwiązań. Zadbamy także o estetykę proponowanych punktów selektywnej zbiórki odpadów.

– Chcielibyśmy, aby proponowany przez nas system stanowił integralny element małej architektury dzielnicy, a jednocześnie zapewniał wysoki komfort użytkowania zarówno mieszkańcom, jak i pracownikom firmy komunalnej, odbierającej nieczystości – tłumaczy dr hab. inż. Aneta Łuczkiewicz, prof. nadzw. PG z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG.

Istotnym elementem projektu jest jego aspekt edukacyjny i upowszechnianie wyników projektu.

– Mamy świadomość, że bez aktywnego udziału społeczeństwa i współpracy z władzami lokalnymi nie będzie możliwe rozwiązanie problemów gospodarki odpadowej „u źródła”. Istotnym celem projektu SMOK będzie zatem edukacja ekologiczna, szczególnie najmłodszych – mówi Daria Jankowska z UM w Kępicach, specjalista ds. opracowania i wdrożenia SMOK. – Wierzymy, że to właśnie dzieci mają największy wpływ na zmianę zachowań dorosłych i przyjęcie postawy proekologicznej wszystkich grup społecznych.

W ramach projektu przedstawiciele gminy Kępice, Politechniki Gdańskiej i Stowarzyszenia na Rzecz Miasta i Gminy Kępice „Razem dla Kępic” odwiedzili dwie gminy w południowej części Szwecji – Kristianstad i Hässleholm, aby zapoznać się z tamtejszymi zaawansowanymi rozwiązaniami w zakresie selektywnej gospodarki odpadami.


 

infowire.pl


POWIĄZANE

Sekrety bezpiecznych transakcji online: Najlepsze praktyki dla użytkowników syst...

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę