Adama_poleposition_15.03_30.04

Nie, propozycja w sprawie WPR nie jest pseudoekologiczna!

26 października 2020
Nie, propozycja w sprawie WPR nie jest pseudoekologiczna!

Jak można uważać, że WPR przegłosowana w ubiegłym tygodniu przez Parlament Europejski jest pseudoekologiczna, skoro europejscy rolnicy i spółdzielnie rolne również zmierzą się z wyzwaniami, aby rozwiązać następujące kwestie:

  • Przeznaczenie 30% wsparcia na ekoprogramy, poświęcone nie tylko środowisku i klimatowi, ale również przyszłym usprawnieniom w zakresie dobrostanu zwierząt, co wykracza poza pierwotną propozycję Komisji.
  • Poczynienie realnych postępów w zakresie działań klimatycznych poprzez ekoprogramy, redukcja emisji gazów cieplarnianych, wzmocnienie sekwestracji węgla, podniesienie jakości wody, ograniczenie erozji gleby, obniżenie emisji, poprawa i ochrona bioróżnorodności, ograniczenie stosowania środków ochrony roślin, zwiększenie dobrostanu zwierząt, plan zarządzania w zakresie składników odżywczych, polepszenie różnorodności zwierząt i roślin oraz zachowanie terenów podmokłych i torfowisk.
  • Przeznaczenie 10% użytków rolnych na nieprodukcyjne elementy krajobrazu, które są korzystne dla bioróżnorodności. Ekoprogramy i środki rolno-środowiskowo-klimatyczne będą stanowiły wsparcie tylko dla połowy tych celów. Natomiast druga połowa celów, która jest obowiązkowa dla wszystkich rolników, nie otrzyma dalszego wsparcia.
  • Ograniczenie wsparcia dla obszarów o szczególnych ograniczeniach naturalnych, które stanowią znaczącą część obszarów wiejskich. Tylko dzięki finansowaniu w ramach WPR pozostają one rentowne, aktywne społecznie i chronione.
  • Utrzymanie trwałych użytków zielonych na poziomie krajowym, regionalnym, subregionalnym i na poziomie gospodarstwa z maksymalną zmianą wynoszącą 5% (bez dalszego wsparcia).
  • Skuteczna ochrona terenów podmokłych i torfowisk (bez dalszego wsparcia).
  • Wdrożenie płodozmianu bez uwzględnienia wielkości gospodarstwa, upraw trwałych oraz tych uprawianych pod wodą (bez dalszego wsparcia),
  • Wdrożenie nowych podstawowych wymogów w zakresie zarządzania odnośnie polityki wodnej, chorób zwierząt i zrównoważonego stosowania pestycydów (bez dalszego wsparcia).


Jak ktokolwiek kto ma prawdziwe doświadczenie w terenie może twierdzić, że nic się nie zmieniło i jest to status quo? Gdyby nie wypracowana przez Parlament Europejski WPR nie dokonanoby żadnych postępów w nadchodzących latach! Prawda jest taka, że pomimo krytyki, złożoności spowodowanej zmianą klimatu, niskich dochodów, poważnych skutków pandemii COVID-19 i konsekwencji w związku z nadchodzącym porozumieniem w sprawie Brexitu, rolnicy zawsze robią więcej.

Z całym szacunkiem dla ideologów, którzy w większości nie mają doświadczenia w kwestii rolnictwa w terenie, jesteśmy zdeterminowani stale stawać w obronie przemiany. Ma ona na celu pogodzenie produkcji rolniczej z ochroną środowiska z myślą o milionach rolników w UE. W mediach społecznościowych i w prasie pojawiło się wiele wiadomości i ogromna ilość dezinformacji na temat wspólnoty rolniczej, które (celowo) naruszyły wiele granic. Odpowiemy na nie w odpowiednim czasie. Pomimo obecnego poziomu presji i zastraszenia, członkowie do Parlamentu przyjęli odpowiedzialne stanowisko, które wyznacza jasne ramy i niezbędną stabilność, co wkrótce pozwoli rolnikom na podjęcie działalności i inwestycji, na planowanie i odpowiadanie na zapotrzebowanie społeczne. Dzięki temu będą oni również w stanie utrzymać siebie i swoje rodziny.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Komisja Europejska prowadzi konsultacje społeczne (Feedback mechanism) projektu ...

Zgodnie z ostatnią decyzją władz Bośni i Hercegowiny z dnia 9 kwietnia 2021 r. w...

Co łączy Artura Żmijewskiego, Łukasza Nowickiego i Magdalenę Różczkę z Orlando B...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę