Nie, propozycja w sprawie WPR nie jest pseudoekologiczna!

26 października 2020
Nie, propozycja w sprawie WPR nie jest pseudoekologiczna!

Jak można uważać, że WPR przegłosowana w ubiegłym tygodniu przez Parlament Europejski jest pseudoekologiczna, skoro europejscy rolnicy i spółdzielnie rolne również zmierzą się z wyzwaniami, aby rozwiązać następujące kwestie:

  • Przeznaczenie 30% wsparcia na ekoprogramy, poświęcone nie tylko środowisku i klimatowi, ale również przyszłym usprawnieniom w zakresie dobrostanu zwierząt, co wykracza poza pierwotną propozycję Komisji.
  • Poczynienie realnych postępów w zakresie działań klimatycznych poprzez ekoprogramy, redukcja emisji gazów cieplarnianych, wzmocnienie sekwestracji węgla, podniesienie jakości wody, ograniczenie erozji gleby, obniżenie emisji, poprawa i ochrona bioróżnorodności, ograniczenie stosowania środków ochrony roślin, zwiększenie dobrostanu zwierząt, plan zarządzania w zakresie składników odżywczych, polepszenie różnorodności zwierząt i roślin oraz zachowanie terenów podmokłych i torfowisk.
  • Przeznaczenie 10% użytków rolnych na nieprodukcyjne elementy krajobrazu, które są korzystne dla bioróżnorodności. Ekoprogramy i środki rolno-środowiskowo-klimatyczne będą stanowiły wsparcie tylko dla połowy tych celów. Natomiast druga połowa celów, która jest obowiązkowa dla wszystkich rolników, nie otrzyma dalszego wsparcia.
  • Ograniczenie wsparcia dla obszarów o szczególnych ograniczeniach naturalnych, które stanowią znaczącą część obszarów wiejskich. Tylko dzięki finansowaniu w ramach WPR pozostają one rentowne, aktywne społecznie i chronione.
  • Utrzymanie trwałych użytków zielonych na poziomie krajowym, regionalnym, subregionalnym i na poziomie gospodarstwa z maksymalną zmianą wynoszącą 5% (bez dalszego wsparcia).
  • Skuteczna ochrona terenów podmokłych i torfowisk (bez dalszego wsparcia).
  • Wdrożenie płodozmianu bez uwzględnienia wielkości gospodarstwa, upraw trwałych oraz tych uprawianych pod wodą (bez dalszego wsparcia),
  • Wdrożenie nowych podstawowych wymogów w zakresie zarządzania odnośnie polityki wodnej, chorób zwierząt i zrównoważonego stosowania pestycydów (bez dalszego wsparcia).


Jak ktokolwiek kto ma prawdziwe doświadczenie w terenie może twierdzić, że nic się nie zmieniło i jest to status quo? Gdyby nie wypracowana przez Parlament Europejski WPR nie dokonanoby żadnych postępów w nadchodzących latach! Prawda jest taka, że pomimo krytyki, złożoności spowodowanej zmianą klimatu, niskich dochodów, poważnych skutków pandemii COVID-19 i konsekwencji w związku z nadchodzącym porozumieniem w sprawie Brexitu, rolnicy zawsze robią więcej.

Z całym szacunkiem dla ideologów, którzy w większości nie mają doświadczenia w kwestii rolnictwa w terenie, jesteśmy zdeterminowani stale stawać w obronie przemiany. Ma ona na celu pogodzenie produkcji rolniczej z ochroną środowiska z myślą o milionach rolników w UE. W mediach społecznościowych i w prasie pojawiło się wiele wiadomości i ogromna ilość dezinformacji na temat wspólnoty rolniczej, które (celowo) naruszyły wiele granic. Odpowiemy na nie w odpowiednim czasie. Pomimo obecnego poziomu presji i zastraszenia, członkowie do Parlamentu przyjęli odpowiedzialne stanowisko, które wyznacza jasne ramy i niezbędną stabilność, co wkrótce pozwoli rolnikom na podjęcie działalności i inwestycji, na planowanie i odpowiadanie na zapotrzebowanie społeczne. Dzięki temu będą oni również w stanie utrzymać siebie i swoje rodziny.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Dlaczego powinniśmy zainteresować się globalnym Południem? ● Około 768 milionów ...

Ubezpieczyciele notują rekordową liczbę szkód spowodowanych zjawiskami pogodowym...

Aż 40 proc. Polaków deklaruje ograniczenie spożycia mięsa. Prawie połowa Europej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę