OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Nowe GMO (NGT)- NSZZ RI Solidarność wzywa Siekierskiego do sprzeciwu!

14 lutego 2025
Nowe GMO (NGT)- NSZZ RI Solidarność wzywa Siekierskiego do sprzeciwu!
Jest nowa propozycja, datowana na 6 lutego, co ma być najnowszym naciskiem polskiej prezydencji na posunięcie naprzód w sprawie propozycji UE dotyczącej poluzowania przepisów dotyczących nowych technik genetycznych (NGT), znanych również jako edycja genów lub nowe GMO. Ma to miejsce tuż przed kolejnym spotkaniem ekspertów z państw członkowskich, które odbędzie się 14 lutego.
 
Swoje stanowisko wyraził wczoraj NSZZ RI Solidarność kierując do Czesława Siekierskiego, Konstytucyjnego Ministra Rolnictwa RP, kierując stosowny wniosek którego pełną treść zamieszczamy poniżej:

Szanowny Pan

Czesław Siekierski

Minister Rolnictwa I Rozwoju Wsi

ul. Wspólna 30

00-930 Warszawa

 

Szanowny Panie Ministrze,

W imieniu NSZZ RI “Solidarność” zwracam się z wnioskiem, aby Polska nie poparła propozycji z dnia 6 lutego 2025 r. w sprawie NGT (REGULATION OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL on plants obtained by certain new genomic techniques and their products and amending Regulation (EU) 2017/625), która stawia naszych polskich rolników i hodowców w niekorzystnej sytuacji w stosunku do zagranicznych hodowców i producentów nasion. W naszej opinii Polska nie powinna popierać propozycji tego rozporządzenia, ponieważ jest to sprzeczne z interesem polskich rolników, a zwłaszcza tych, którzy prowadzą produkcję bez GMO oraz produkcję ekologiczną.

Pan Minister słusznie zwrócił uwagę, że propozycja rozporządzenia w sprawie NGT przedstawiona przez Komisję Europejską w lipcu 2023 r. zapewni monopol  kilku międzynarodowym koncernom – dostawcom nasion dla naszych rolników. Dzięki opatentowanym nasionom będą w stanie wyeliminować naszych hodowców z rynku i podnieść ceny nasion dla rolników.

Najnowsza kompromisowa propozycja prezydencji polskiej z dnia 6 lutego 2025 r. w żaden sposób nie ogranicza stosowania patentów na odmiany roślin. Nie pomoże nawet zapewnienie hodowcom i rolnikom dostępu do opatentowanych odmian na rozsądnych warunkach.

W projekcie brak także ważnych przepisów:

  • brak obowiązku znakowania (z wyjątkiem materiału roślinnego przeznaczonego do rozmnażania) produktów w całym łańcuchu produkcji i dystrybucji, co nie zapewnia informacji o NGT na etapach przetwórstwa i obrotu, a w szczególności nie zapewnia konsumentom informacji o produkcie wytworzonym przy udziale NGT, czyli uniemożliwia świadomy wybór lub odrzucenie,
  • brak obowiązku oceny ryzyka przed dopuszczeniem NGT kategorii 1 i 2 zgodnie                     z zasadą przezorności (art. 191 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE),
  • brak obowiązku znakowania i dostępu do informacji jakiego typu rośliny uprawiają rolnicy, a jakie rośliny uprawiają ich sąsiedzi, nie zapewnia właściwego oddzielenia upraw oraz zebranych produktów w łańcuchu produkcji i dystrybucji,
  • brak wskazania reguł koegzystencji NGT oraz upraw konwencjonalnych  i ekologicznych, jak również przerzucenie odpowiedzialności za ewentualne zanieczyszczenie na sektor rolnictwa konwencjonalnego nie stosującego GMO i rolnictwa ekologicznego,
  • brak określonych reguł, w jaki sposób kraje będą prowadzić nadzór nad produktami NGT1 w całym łańcuchu produkcji i dystrybucji, monitorować produkty NGT1 i badać próbki w celu zapewnienia prawidłowego wdrożenia przepisów na wszystkich etapach produkcji.

Rozumiemy, że Pan Minister jako przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w czasie polskiej prezydencji musi przedstawić kompromisową propozycję, która przyspieszy proces legislacyjny. 

Pan Minister stwierdził wcześniej, że "dorobek hodowlany powinien być powszechnie dostępny dla rolników, a nie pozostawać w rękach wielkich koncernów. Dlatego działania przeciwdziałające patentowaniu NGT są wyjątkowo ważne."

Dlatego też uważamy, że w interesie polskich rolników i firm nasiennych przedstawiciele Polski nie mogą głosować za tym wnioskiem!

Ta propozycja jest także sprzeczna z interesem rolników w całej Unii Europejskiej!

Ponad 200 organizacji i firm z sektora produkcji nasiennej, rolnictwa ekologicznego i produkcji bez GMO podpisało wspólne stanowisko przeciwko temu projektowi.

W interesie polskiego sektora nasiennego, polskich rolników i konsumentów, apelujemy do Pana Ministra o opowiedzenie się przeciwko temu projektowi lub głos wstrzymujący. 

Z wyrazami szacunku 

Przewodmniczący NSZZ RI Solidarność
Tomasz Obszański
 
GMO
GMO 
Oryginalny dokument wysłany pocztą elektroniczną do resortu rolnictwa wczoraj (13.02.2025 roku) znajduje się TUTAJ  

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

(Waszyngton, D.C., 29 kwietnia 2025 r.) - W pierwszych 100 dniach administracji ...

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę