MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Nowe laboratorium diagnostyczne ASF uruchomiono w Gdańsku

26 lutego 2019
Nowe laboratorium diagnostyczne ASF uruchomiono w Gdańsku

Uruchomiono nową pracownię wirusologiczną Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Gdańsku, w której prowadzone będą badania w kierunku afrykańskiego pomoru świń (ASF) - poinformował w poniedziałek resort rolnictwa.

"To kolejne laboratorium, które zgodnie z zapowiedziami zostało otwarte, aby przyspieszyć analizowanie próbek, co przekłada się na zwiększenie skuteczności walki ASF" – powiedział podczas uroczystości otwarcia laboratorium minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Wyposażenie i przystosowanie pomieszczeń dla nowej placówki kosztowało ok. 3 mln zł. Dotychczasowy zakres badań został rozszerzony o dwie metody do diagnostyki afrykańskiego pomoru świń. Pierwsza pozwala na wykrycie przeciwciał przeciwko wirusowi ASF. Druga to metoda PCR, czyli łańcuchowa reakcja polimerazy, która ma zastosowanie przy izolacji i identyfikacji materiału.

"Pracownia została zaprojektowana tak, aby umożliwić wysoką wydajność pracy oraz sprawne i szybkie wydanie wyniku. A czas jest niezwykle istotny w zwalczaniu tej jednostki chorobowej. Posiadane wyposażenie umożliwia wykonanie około 500 próbek dziennie, co może stanowić zabezpieczenie diagnostyczne dla północnej części kraju" poinformował kierownik Pracowni Parazytologii i Mykologii Zakład Higieny Weterynaryjnej w Gdańsku Agnieszka Świątalska.

ZHW w Gdańsku jest piątym laboratorium regionalnym, które będzie wspierać badania prowadzone przez Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

Od początku pojawienia się ASF w Polsce, czyli od połowy lutego 2014 r., do końca ub.r. stwierdzono ponad 200 ognisk tej choroby u świń, wykryto ponad 3 tys. przypadków wirusa u dzików. Najwięcej zachorowań świń na ASF miało miejsce w 2018 r.

W tym roku wykryto jedno ognisko ASF u świń i ok. 400 przypadków wirusa u dzików.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

Hurtownie rolnicze odgrywają kluczową rolę w nowoczesnym rolnictwie, dostarczają...

Złoty Medal Chemii 2024 otrzymał Jan Kachnowicz z Wydziału Chemii na Uniwersytec...

Dynamika wzrostu cen wciąż rośnie, ale wolniej niż się tego spodziewano. Obecnie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę