Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Nowe przepisy dla 6 produktów rolnych z Ukrainy

3 czerwca 2024
Nowe przepisy dla 6 produktów rolnych z Ukrainy

Od 5 czerwca wejdą w życie zaktualizowane przepisy o bezcłowym i bezkontyngentowym handlu produktami rolnymi z UE, które będą obowiązywać przez rok. Kwoty zostały ustalone dla niektórych produktów rolnych na podstawie średnich zbiorów w drugiej połowie 2021 r. i 2022–2023 o czym informuje resort rolnictwa Ukrainy.

Z tej okazji w Brukseli odbywa się spotkanie wyjaśniające Komisji Europejskiej i Ukrainy oraz Mołdawii. 

Mołdawii w sprawie wdrożenia oficjalnego przeglądu w ramach negocjacyjnego rozdziału 13 "Rybołówstwo i gospodarka wodna". Na czele ukraińskiej delegacji stoi wiceminister polityki rolnej i żywności Witalij Gołownia.

Wiceminister zaznaczył, że w 2023 roku Ukraina przeprowadziła już wstępną ocenę stanu wdrażania prawa UE w ramach tej sekcji negocjacyjnej.

Witalij Gołownia zaznaczył, że Ukraina podjęła wiele kroków w celu zreformowania rybołówstwa. Wśród głównych osiągnięć Vitaliy Golovnya zwrócił uwagę na określenie strategicznego kierunku rozwoju branży, kładąc podwaliny pod cyfryzację procesów zarządzania przemysłem, upraszczając procedury prowadzenia działalności rybackiej i usuwając cień branży. Stworzono również warunki do stworzenia systemu zwalczania nielegalnych, nieodpowiedzialnych i niekontrolowanych połowów na wzór europejski oraz ulepszonego systemu gromadzenia danych w dziedzinie akwakultury.

"Zwracamy szczególną uwagę na wprowadzenie mechanizmów identyfikowalności wodnych zasobów biologicznych, reformę systemów nauki o rybołówstwie i gromadzenia danych o rybołówstwie, kontrolę rybołówstwa, stworzenie warunków do przyciągnięcia inwestycji w akwakulturę itp." – powiedział wiceminister.

Mówił również o współpracy międzynarodowej w zakresie zarządzania rybołówstwem na wodach morskich przyległej jurysdykcji. W szczególności włączenie Ukrainy do regionalnego systemu zarządzania rybołówstwem na Morzu Czarnym oraz członkostwo w Generalnej Komisji ds. Rybołówstwa Morza Śródziemnego (SCRS).

Vitaliy Golovnya podziękował stronie europejskiej za niezachwianą solidarność, za pomoc ekspercką, doradczą i finansową, która pozwala na szybkie wdrożenie zmian jakościowych w branży.

Dla porównania: Spotkania wyjaśniające Komisji Europejskiej są częścią procesu sprawdzania zgodności ustawodawstwa Ukrainy jako kraju kandydującego do członkostwa w UE.

W dniach 25-26 kwietnia 2024 r. odbyło się pierwsze spotkanie wyjaśniające do sekcji 11 "Rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich". Sekcja 12 "Bezpieczeństwo żywnościowe, polityka weterynaryjna i fitosanitarna" – 29-30 kwietnia 2024 r.

Po tych spotkaniach Ukraina jest zobowiązana do przedstawienia swoich postępów w każdej z sekcji. Na podstawie tych prezentacji Komisja dokona przeglądu prawodawstwa i przedstawi konkretne zalecenia.


Do nowych przepisów odniósł się  p.o. ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Taras Wysocki podczas swojego przemówienia na konferencji GRAIN UKRAINE.

Dotyczy to sześciu rodzajów produktów: cukru, jaj, drobiu, kukurydzy, zbóż, miodu.

W przypadku eksportu cukru do UE kontyngent kształtuje się na poziomie 262 tys. ton. tony zostały już wyczerpane.

"Od 1 czerwca rząd wprowadził zerową kwotę na cukier, która będzie obowiązywała do końca roku. Ale ukraińscy producenci rolni nadal eksportują cukier do krajów afrykańskich, na Bliski Wschód i do Wielkiej Brytanii" – powiedział Taras Wysocki.

Ogólnie rzecz biorąc, według niego produkcja cukru na potrzeby konsumpcji krajowej jest wystarczająca.

Podkreślił, że UE jest największym partnerem handlowym Ukrainy. W 2023 r. ok. 60% produktów rolnych zostało wyeksportowanych do krajów UE.

Pełniący obowiązki ministra powiedział również, że wkrótce wejdą w życie przepisy, które zapewnią mechanizmy przejrzystego i nieskrępowanego eksportu.

"Nowe zmiany legislacyjne przewidują ustanowienie cen minimalnych na eksport zbóż i nasion oleistych, orzechów i miodu. Ponadto SAR uruchomi system identyfikowalności wytwarzanych produktów. Ministerstwo Polityki Agrarnej opracowuje algorytm wdrażania zmian, który zostanie opublikowany do publicznej dyskusji" – podkreślił Taras Wysocki.

Na przykład. Konferencja GRAIN UKRAINA to format dyskusji z udziałem kluczowych graczy na światowym rynku rolnym, który zapewnia wysoki poziom dyskusji i networkingu. Istnieje od 2016 roku.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Rolnicy w Polsce chętnie sięgają po rozwiązania konkurencyjne wobec produktów of...

W odpowiedzi na wniosek KRIR odnośnie rolniczych spółdzielni produkcyjnych, Mini...

Gabinet ministrów Ukrainy przyjął dekret "O zatwierdzeniu strategii bezpieczeńst...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę