aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nowe przepisy dla 6 produktów rolnych z Ukrainy

3 czerwca 2024
Nowe przepisy dla 6 produktów rolnych z Ukrainy

Od 5 czerwca wejdą w życie zaktualizowane przepisy o bezcłowym i bezkontyngentowym handlu produktami rolnymi z UE, które będą obowiązywać przez rok. Kwoty zostały ustalone dla niektórych produktów rolnych na podstawie średnich zbiorów w drugiej połowie 2021 r. i 2022–2023 o czym informuje resort rolnictwa Ukrainy.

Z tej okazji w Brukseli odbywa się spotkanie wyjaśniające Komisji Europejskiej i Ukrainy oraz Mołdawii. 

Mołdawii w sprawie wdrożenia oficjalnego przeglądu w ramach negocjacyjnego rozdziału 13 "Rybołówstwo i gospodarka wodna". Na czele ukraińskiej delegacji stoi wiceminister polityki rolnej i żywności Witalij Gołownia.

Wiceminister zaznaczył, że w 2023 roku Ukraina przeprowadziła już wstępną ocenę stanu wdrażania prawa UE w ramach tej sekcji negocjacyjnej.

Witalij Gołownia zaznaczył, że Ukraina podjęła wiele kroków w celu zreformowania rybołówstwa. Wśród głównych osiągnięć Vitaliy Golovnya zwrócił uwagę na określenie strategicznego kierunku rozwoju branży, kładąc podwaliny pod cyfryzację procesów zarządzania przemysłem, upraszczając procedury prowadzenia działalności rybackiej i usuwając cień branży. Stworzono również warunki do stworzenia systemu zwalczania nielegalnych, nieodpowiedzialnych i niekontrolowanych połowów na wzór europejski oraz ulepszonego systemu gromadzenia danych w dziedzinie akwakultury.

"Zwracamy szczególną uwagę na wprowadzenie mechanizmów identyfikowalności wodnych zasobów biologicznych, reformę systemów nauki o rybołówstwie i gromadzenia danych o rybołówstwie, kontrolę rybołówstwa, stworzenie warunków do przyciągnięcia inwestycji w akwakulturę itp." – powiedział wiceminister.

Mówił również o współpracy międzynarodowej w zakresie zarządzania rybołówstwem na wodach morskich przyległej jurysdykcji. W szczególności włączenie Ukrainy do regionalnego systemu zarządzania rybołówstwem na Morzu Czarnym oraz członkostwo w Generalnej Komisji ds. Rybołówstwa Morza Śródziemnego (SCRS).

Vitaliy Golovnya podziękował stronie europejskiej za niezachwianą solidarność, za pomoc ekspercką, doradczą i finansową, która pozwala na szybkie wdrożenie zmian jakościowych w branży.

Dla porównania: Spotkania wyjaśniające Komisji Europejskiej są częścią procesu sprawdzania zgodności ustawodawstwa Ukrainy jako kraju kandydującego do członkostwa w UE.

W dniach 25-26 kwietnia 2024 r. odbyło się pierwsze spotkanie wyjaśniające do sekcji 11 "Rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich". Sekcja 12 "Bezpieczeństwo żywnościowe, polityka weterynaryjna i fitosanitarna" – 29-30 kwietnia 2024 r.

Po tych spotkaniach Ukraina jest zobowiązana do przedstawienia swoich postępów w każdej z sekcji. Na podstawie tych prezentacji Komisja dokona przeglądu prawodawstwa i przedstawi konkretne zalecenia.


Do nowych przepisów odniósł się  p.o. ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Taras Wysocki podczas swojego przemówienia na konferencji GRAIN UKRAINE.

Dotyczy to sześciu rodzajów produktów: cukru, jaj, drobiu, kukurydzy, zbóż, miodu.

W przypadku eksportu cukru do UE kontyngent kształtuje się na poziomie 262 tys. ton. tony zostały już wyczerpane.

"Od 1 czerwca rząd wprowadził zerową kwotę na cukier, która będzie obowiązywała do końca roku. Ale ukraińscy producenci rolni nadal eksportują cukier do krajów afrykańskich, na Bliski Wschód i do Wielkiej Brytanii" – powiedział Taras Wysocki.

Ogólnie rzecz biorąc, według niego produkcja cukru na potrzeby konsumpcji krajowej jest wystarczająca.

Podkreślił, że UE jest największym partnerem handlowym Ukrainy. W 2023 r. ok. 60% produktów rolnych zostało wyeksportowanych do krajów UE.

Pełniący obowiązki ministra powiedział również, że wkrótce wejdą w życie przepisy, które zapewnią mechanizmy przejrzystego i nieskrępowanego eksportu.

"Nowe zmiany legislacyjne przewidują ustanowienie cen minimalnych na eksport zbóż i nasion oleistych, orzechów i miodu. Ponadto SAR uruchomi system identyfikowalności wytwarzanych produktów. Ministerstwo Polityki Agrarnej opracowuje algorytm wdrażania zmian, który zostanie opublikowany do publicznej dyskusji" – podkreślił Taras Wysocki.

Na przykład. Konferencja GRAIN UKRAINA to format dyskusji z udziałem kluczowych graczy na światowym rynku rolnym, który zapewnia wysoki poziom dyskusji i networkingu. Istnieje od 2016 roku.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

W sezonie Polacy chętnie kupują truskawki prosto od rolnika albo na bazarku. Wyb...

Ustawa mobilizacyjna. Część Ukraińców może wyjechać z Polski, ale podobno u nas ...

Bank Pocztowy, jako pierwszy bank w Polsce przeniósł swoją bankowość elektronicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę