aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

NSZZ RI Solidarność- Pogotowie strajkowe jest podtrzymane

11 stycznia 2023
NSZZ RI Solidarność- Pogotowie strajkowe jest podtrzymane

Na wniosek NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" w Kancelarii Premiera odbyło się wczoraj (10 stycznia 2023r.) spotkanie najważniejszych rolniczych organizacji związkowych z Premierem Mateuszem Morawieckim oraz Wicepremierem, Mnistrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henrykiem Kowalczykiem.

Jak informowaliśmy w poniedziałek, spotkanie z premierem Morawieckim miało na celu uzgodnienia w zakresie rolniczych postulatów zwizanych przede wszystkim z bardzo trudną sytuacją ekonomiczną gospodarstw rolnych spowodowaną m. innymi niskimi cenami zbóż związaną z nadmiernym importem ziarna z Ukrainy, bardzą złą sytuacją na rynku trzody chlewnej w związku z ciągłym spadkiem produkcji, jak i innymi bolączkami sektora rolnego.

Przed spotkaniem związkowcy stawiali sprawę jasno. Albo rząd ich wysłucha i podejmie energiczne, konkretne działania celem zażegnania kryzysu, albo zostanie w całej Polsce przeprowadzony protest zapowiadany już wcześniej na 17 stycznia 2023r. Wiecej czytaj tutaj https://www.ppr.pl/wiadomosci/szybka-reakcja-premiera-morawieckiego.

Z kolei Robert Telus, poseł RP, Przewodniczący Prlamentarnej Komisji Rolnictwa  na twitterze informował że spotkanie się rozpoczęło a tematem tematem są aktualne sprawy rolników. Przede wszystkim napływ zboża do Polski spowodowany wojną na Ukrainie.

 

Jak informuje biuro prasowe resortu rolnictwa, podczas spotkania Minister Henryk Kowalczyk podkreślił, że zboże z Ukrainy jest ewidencjonowane i kontrolowane. Szef resortu rolnictwa poinformował, że trwają prace nad rozwiązaniami wspierającym rolnictwo i szczególnie potrzebujące sektory.

Wicepremier Henryk Kowalczyk zapewnił, że na przekazane przez rolników postulaty zostanie udzielona pisemna odpowiedź. "Dyskusja o cenach zbóż i nawozów, funduszu gwarancyjnym, wsparciu produkcji trzody chlewnej oraz z innych kwestiach rolnych. Ustalenia przełożą się na programy i przepisy" - poinformowano we wpisie dotyczącym spotkania na Twitterze Kancelarii Premiera.

.

 Spotkanie jako pierwszy opuścił Mateusz Morawiecki, który w swym napiętym grafiku i tak znazł ponad godzinę czasu, który w całości poświęcony był rynkom rolnym i postulatom związkowców.

 

Mateusz Morawiecki

 

Po spotkaniu powiedzieli:

Tomasz Obszański Przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych: " ustaliliśmy że będą wzmożone kontrole odnośnie przywożonego zboża z Ukrainy, będą bardziej restrukcyjne i będą poegały na tym, że samochody na granicy będą plombowane a Krajowa Administracja Skarbowa ma się nad tym pochylić,plombowanie samochodów będziepo to, aby wiedzieć gdzie tozboże będzie jechało, rozmawialiśmy też o porcie w Świnoujściu i nasze zboże będzie eksportowane co opróżni magazyny u rolników.
Rozmowaialiśmy o odbudowie pogłowia trzody chlewnej, o programie "locha plus'który wg ustaleń ma być jak najszybciej realizowany i do marca ma być umożliwienie hodowli do 8 tuczników w małych gospodarstwach na własne potrzeby. Mówiliśmy o paliwie rolniczym i minister rolnictwa ma się zastanowić nad tym jak ten program ustawić, abyśmy my rolnicy mieli to paliwo dużo tańsze aby koszt jego był taki jak na zachodzie Europy lub zwiększeniedopłaty do 2,50 złotych do litra.
Jesze bardzo ważnym postulatem jest wprowadzenie funduszu gwarancyjnego. Premie i wicepremier Kowalczyk zobligował się że w kwietniu ma ruszyć ten fundusz, który spowoduje że rolnicy będą mogli mieć zwrot surowców za swoje zboże, bo bardzo firm skupowych upada i rolnik zostaje bez zostawiony sam sobie. Fundusz spowoduje, że rolnicy będą bardziej bezpieczni, będą dochodzić swoich praw a pieniądze będą mieć u siebie w kieszeni."

Adrian Wawrzyniak, Rzecznik Związku RI Solidarność: " rozmowy z ministrem były prowadzone od listopada, w końcu była decyzja i również postulat jaki złożyliśmy ospotkanie z Premierem, ponieważ mamy tego świadomość, że decyzje muszą być przyspieszane, przede wszystkim jeżeli chodzi o tych programach dodatkowych o paliwach, jak i zatrzymaniu eksport zbóż, tak że ten postulat został zrealizowany rozmowy zostały przeprowadzone. Na ten moment jest pogotowie strajkowe podtrzymane, czekamy na jutrzjsze te ustalenia, które przyjdą do nas na piśmie..."

Edward Kosmal Wiceprzewodniczący Związku RI Solidarność... " my nie przyszliśmy żądać, tylkowskazać jak rząd może przystąpić do rozwiązań. Jeżeli tarcze antykryzysowe nie objęły rolników,przedsięborcy z tego skorzystali a my ponieślimy straty związane z COVIDEM, rząd jest zobowiązany nam pomóc. My chcemy produkować isprzedawać. Nas dopłaty nie urządzają. Uważamy że powinniśmy mieć produkcję opłacalną. Mówiliśmy też o komisji dialogu społecznego, bo rzeczywiście nie ma takiej komisji na szczeblu rządowym. Rozmawiamy z ministrem, poto przyjechalismy z Panem Ministrem Kowalczykiem żeby go wzmocnić w rozmowach z rządem, bo niestety był sam. A myślę, że Pan premier zrozumiał, że sytuacja jest naprawdę poważna, my rozumiemy też że jest wojna, ale Komisja Europejska zostawiła nas samych z tym problemem i wiemy, że zboże które wyjeżdża z Polski na granicy z Niemcami jest cofane.Dalatego też, staraliśmy się wy wymuszaliśmy na Panu Premierze żeby jednak wprowdzić bardzo restrykcyjne badanie tego zboża."

Alina Ojdana Przewodnicząca ZZR Korona: Chciałabym jeszcze wrócić do problemu Trzidy chlewnej, jest to problem który jest bardzo powiązany z zagadnieniem zbóż. Chciałam podkreślić, że jeszcze w 2015 roku było 246 tysięcy gospodarstw rolnych utrzymujących trzode chlewną. Dzisiaj mamy ich zaledwie pięćdziesiąt tysięcy i wszystko wskazuje na to, że ta fala nie została powsztrzymana. Cieszy nas to że

Premier Mateusz Morawiecki przychylił się do naszego postulatu!

o jaki my (ZZR KORONA) wnioskowaliśmy jaki jest "locha plus" Utrzymanie tego programu, który został sprawdzony i dobrze zaakceptowany przez rolników i został zatrzymany spadek liczby gospodarstw rolnych utrzymujących trzode chlewną. problem jest w tym, że to był program jednorazowy tkzw. kroplówka. Rolnicy nie chcą już takich rozwiązań,musimy wnioskować o pomoc cykliczną, aby ta gałąź produkcji się nie zwinęła. Chciała podkreślić, że nie ma drugiej takiej gałęziw rolnictwie która by sie tak szybko zwinęłą jak produkcja trzody chlewnej.
Proszę zauważyć, że te 200 tysięcy gospodarstw które nam zniknęło ile by z uzyło zbóż. My tak na szybkomożemy obliczyc, że było by to około 10 milionów ton i mieli byśmy gdzie tą nadwyżkę zbóż rozłożyć...Pieniądze na ten program mogą się znaleźćc bo przecież z puli dopłat do nawozów pozostało miliard dwieście milionów złotych"

Już dzisiaj 11.01.2023 r., uczestnicy spotkania otrzymają od rządu na piśmie coś w rodzaju protokołu z wczorajszego spotkania ,od którego zależą dalsze działania związkowców i losy ogłoszonego wcześniej pogotowia strajkowego, które na dzisiaj obowiązuje.nie tylko dalszych  pogotowia strajkowego

oprac. e-mk; ppr.pl- informacja własna


POWIĄZANE

Pelniąacy obowiązki ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Taras Wysocki po...

Jako podało ministerstwo polityki agrarnej Ukrainy, producenci rolni aktywnie an...

15 maja Zarząd Morskiego Portu Gdańsk oficjalnie poinformował o odwołaniu przeta...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę