aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Obroża antykleszczowa dla małych i dużych psów - czy warto z niej korzystać?

29 maja 2021
Obroża antykleszczowa dla małych i dużych psów - czy warto z niej korzystać?

Kleszcze, które do niedawna wykazywały aktywność głównie od wiosny do jesieni na łąkach i w lasach, teraz są aktywne przez cały rok właściwie w każdym zakątku Polski. Nasze czworonogi nie są bezpieczne nawet podczas zwykłych, miejskich spacerów po osiedlu, ponieważ te pasożyty często bytują w wysokich trawach czy żywopłotach. Aby ochronić przed nimi naszych podopiecznych, konieczne jest stosowanie odpowiedniej ochrony. Jak działa obroża antykleszczowa dla psów i czy warto z niej korzystać?

Obroża przeciwkleszczowa dla psów – sposób działania

Wśród rozmaitych środków zabezpieczających nasze zwierzaki przed kleszczami, obok kropli spot-on i tabletem są także obroże. W przeciwieństwie do innych preparatów mają one zwykle znacznie dłuższy czas działania, dzięki czemu są uznane za jedne z bardziej ekonomicznych i wygodnych rozwiązań w walce z pasożytami zewnętrznymi. Obroża Kiltix przeciw kleszczom zapewnia stałą, długotrwałą ochronę przez 6-7 miesięcy, a Foresto – najbardziej znana obroża przeciwkleszczowa dla psów od 7 do 8 miesięcy.

 

Sposób działania takiej obroży jest bardzo prosty – pod wpływem ruchów zwierzęcia z obroży uwalniają się substancje czynne, które rozprowadzają się po skórze i sierści psa, dochodząc do najdalszych zakamarków. Z tego powodu, by zachować skuteczność obroży, powinna być ona noszona przez cały czas – zarówno w czasie spacerów, jak i w trakcie odpoczynku na kanapie. W przypadku obroży Kiltix ochrona zaczyna działać już po 24 godzinach od założenia obroży. Jeśli w międzyczasie zachodzi potrzeba wykąpania futrzaka, należy ściągnąć obrożę na czas kąpieli i założyć ją po wysuszeniu psa.

 

Ważne, by obroża nie była założona zbyt luźno, ani zbyt ciasno. Pies powinien móc spokojnie oddychać i ziajać, a pomiędzy obrożą a szyją psa powinniśmy mieć możliwość włożenia dwóch palców. Warto regularnie sprawdzać, czy obroża się nie poluzowała np. w wyniku intensywnej zabawy psiaka. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że ochrona jest skuteczna przez cały czas.