aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

"OKO na MALINĘ" - bilans wspólnej akcji artystów i plantatorów

9 lipca 2020
"OKO na MALINĘ" - bilans wspólnej akcji artystów i plantatorów

Za nami pierwsza ogólnopolska akcja realistycznego rysowania maliny. Wyjątkowa lekcja pasteli, wiedzy o malinach i trening uważności w jednym. Efekt połączenia potencjału Pracowni OKO i plantatorów malin, współpracujących w ramach projektu „Czas na polskie superowoce”. Pierwszy bilans to prawie 300 osób rysujących na żywo i ponad 8700 wyświetleń instruktarzu w ciągu pierwszej doby.

Rysowanie maliny i rysowanie w ogóle, to tak naprawdę trening uważności. To trening bycia tu i teraz, nie w przyszłości, która jest niewiadoma, i nie w przeszłości, na którą i tak już wpływu nie mamy, ale tu. Tu, gdzie ołówek, tu gdzie kredka. Rysunek uczy mnie osobiście uważności każdego dnia, i cieszę się, że mogę przekazać to doświadczenie. Uważność czyni nas szczęśliwymi. A to jest najważniejsze w życiu każdego z nas, aby szczęśliwym być, tu i teraz - mówił dr Tomasz Wełna artysta i wykładowca prowadzący Pracownię OKO.
 
Fizycznie plener odbył się 6 lipca w Ogrodzie Mehoffera, Muzeum Narodowego w Krakowie. Uczestnikom, którzy postanowili rysować wspólnie gościny udzieliło Meho Cafe przy Krupniczej 26, jedna z najbardziej klimatycznych krakowskich kawiarni.
 
Wydarzenie było relacjonowane na fanpage'u Szkoły Rysunku Malarstwa Rzeźby i Grafiki OKO. Połączyło lekcję rysunku z opowieścią o owocach, odmianach, walorach i wieszczach, którzy o malinie pisali. 
 
Dla kogo była to wartościowa lekcja?  
 
- Malowanie maliny, uczy mnie uważności na to co jem. Czasami robimy to z automatu, a teraz, biorąc taką malinę do ręki, ja już znam jej barwę, strukturę, no i przyglądam się i myślę, że wpływa to na większe chyba docenienie walorów tego owocu. Myślę, że poprzez malinę będę uważniej patrzyła i przyglądała się temu co jem. Mało tego – pójdę dalej, myślę, że też przyjrzę się diecie swojej troszkę, aczkolwiek dużo jem owoców i warzyw, ale myślę, że to wpłynie również na większą uwagę na to co serwuję swojemu organizmowi - stwierdziła jedna z uczestniczek akcji. 
 
"OKO na Malinę" to projekt dla tych co lubią rysować, dla tych, którzy kiedyś rysowali i dla tych, którzy zawsze chcieli rysować i szukali pretekstu. Dla uważnych i dla tych, którzy robią zbyt dużo rzeczy na raz. Dla tych, którzy delektują się jedzeniem i dla tych, którzy nie pamiętają co jedli na śniadanie. Dla nas wszystkich, zabieganych, ale kochających piękno natury. 
 
- Rysunek, malarstwo, pasja. To wyjątkowe chwile dla każdego z nas, chwile, w których tak naprawdę i w pełni jesteśmy obecni tu i teraz. To chwile w których obserwujemy świat dookoła nas, jego kształty, barwy, światło, fakturę, najdrobniejsze nawet detale. Rysując, malując obserwujemy rzeczywistość z dokładnością niespotykaną właściwie w żadnej innej sytuacji, ale to zostaje przy nas i widzimy na co dzień później więcej kolorów, dostrzegamy więcej detali i kształtów, i dlatego rysunek, malarstwo, twórczość – jest takim niezwykłym treningiem uważności - powiedział dr Tomasz Wełna

Dlaczego warto być uważnym?
 
Poćwiczyliśmy uważność, zjedliśmy trochę polskich malin, przy okazji dowiedzieliśmy się dlaczego malina jest tak polska i dlaczego należy do superowoców. Zgodnie z założeniem, zwolniliśmy i zobaczyliśmy jak fajne jest być „tu i teraz”.
 
- Warto być uważnym i warto rozmawiać o tym, co jemy. To pozwala dłużej cieszyć tym co jemy, możemy poznawać to co jemy, możemy się zastanowić jak to powstało, kto, kiedy, jak to stworzył. Ile procesów, ile rzeczy wpłynęło na to, że w takiej małej malinie jest zaklęte tyle różnych czynników. Tu pracowała pszczoła, tu pracował plantator, tu pracowała osoba, która to zbierała, ludzie z pasją, którzy poświecili czas, po to, żebyśmy mogli się cieszyć i rozmawiać o tych superowocach mających super moc. Będą "tu i teraz" łatwiej nam spojrzeć na siebie i docenić swoją pracę - powiedziała dr Paweł Krawiec, ekspert i producent malin. 

Prowadzący 

Na malinową lekcje rysunku i uważności zaprosili dr Tomasz Wełna - krakowski artysta grafik i wieloletni były wykładowca ASP w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego, założyciel i prowadzący Pracownię OKO, oraz dr Paweł Krawiec - jagodowy sadownik (produkuje m.in. maliny), promotor owoców jagodowych, przez wiele lat pracownik naukowy Katedry Sadownictwa i Szkółkarstwa Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu, założyciel Horti Team.
 
- Malina jest mocno związana z polską tradycją, z naszymi poetami, ale też z ciepłem polskiego domu. Kiedy zimą jesteśmy chorzy to od dziecka poleca nam się sok malinowy. Latem jemy świeże owoce. Przed nami długi sezon. Lipiec, sierpień i wrzesień. A jak pogoda sprzyja to do połowy listopada możemy jeść polskie maliny. W uprawę wkładamy serce i ono jest w tych owocach. Zapraszamy na polskie maliny. Z przyjemnością podejmuje wyzwanie by opowiedzieć o nich państwu - powiedział dr Paweł Krawiec, Horti Team.

PARTNERZY

Niecodzienne wydarzenie współtworzyli: Czas na polskie superowoce, Szkoła Rysunku Malarstwa Rzeźby i Grafiki OKO, Horti Team, Jagodnik.pl, Podoslonami.pl, WiOM Warzywa i Owoce Miękkie, Warsztat Artysty, Meho Cafe, Dietetycy.org.pl - Portal dla dietetyków, dietetica.com.pl oraz HappyEvolution.
- Maliny to jedne z ulubionych rodzimych owoców. Kojarzą się z pełnią lata, słońcem i sielskim krajobrazem polskiej wsi. Ich smak, zapach i wartości odżywcze zawdzięczamy starannej uprawie. Dbałość o detale pozwala nam cieszyć się wszystkimi walorami tych superowoców. Gratuluję pomysłu, wspieram w imieniu środowiska edukatorów żywieniowych – dr Justyna Bylinowska, Redaktor naczelna portalu Dietetycy.org.pl.

PRACOWNIA OKO

Oko widzi, ale i zwraca również uwagę. A widzenie i uważność to dwa najbliższe nam pojęcia. Nasza pracownia pomaga artystom od lat 2 do 100 rozwijać swoją pasję. Tak, najmłodsza uczestniczka zajęć miała właśnie 2 lata! Taka skala nie tylko wieku, ale też zainteresowań i charakterów to jedna z głównych cech OKA. Jak my sami - interdyscyplinarni i pełni najróżniejszych pasji - tak i nasi uczniowie i przyjaciele, z którymi spędzamy na rysowaniu i malowaniu tysiące godzin od 2007 roku. Łączy nas różnorodność.
Kiedy w marcu 2020 roku przenieśliśmy pracownię w wymiar wirtualny "na żywo", skala tej różnorodności jeszcze wzrosła. Teraz mali i duzi zaczynają, a czasem i wracają do swojej pasji po kilkudziesięciu latach przerwy. I wszyscy przyznają, że kreatywność i uważność zmienia ich życie na lepsze. A rysunek i malarstwo uczą uważności jak nic innego! Tak właśnie w maju ponad 400 osób na żywo on line, wspólnie z nami rysowało truskawkę!
 
Kiedy opisywaliśmy jej kształty i detale, czuliśmy się jak podróżnicy w wyprawie na nowy ląd pełen nieznanych i fascynujących tajemnic. Po tych zajęciach truskawka dla nikogo z rysujących nie była już tylko truskawką. Stała się kosmosem odkrytych możliwości. A za wszystkim stała właśnie uważność.
Formuła Pracowni OKO na żywo online przyjęła się. Każdy chętny może bezpłatnie rysować i malować z nami każdego dnia o 10:00 i 19:00. Te zajęcia na stałe wpisały się w życie wielu osób. Mamy nadzieję, że dołączą do nich również plantatorzy. Umiejętności obserwacji i uważność pozwala poprawić jakość życia i tworzyć jeszcze lepsze produkty. 


Założyciel i prowadzący Pracownię OKO:

dr Tomasz Wełna - krakowski artysta grafik i wieloletni były wykładowca ASP w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się pełnym wachlarzem technik rysunkowych i malarskich, ilustracją i filmem animowanym. Autor polskiego kroju pisma Apolonia. Prowadzi warsztaty samodzielne oraz współpracuje jako tutor m.in. z Film Spring Open oraz Krajowym Funduszem na Rzecz Dzieci. Laureat nagrody głównej międzynarodowego festiwalu filmowego FESTPRO w Rosji, wyróżnienie specjalne na Biennale Grafiki Sportowej w Gdyni, trzecie miejsce na festiwalu fimowym O!Pla.

Współprowadząca Pracownię OKO:

dr Daria Rzepiela - zajmuje się sztuką przestrzeni, podejmuje interdyscyplinarne działania w obszarze sztuk wizualnych. Jej najnowszy projekt TAKE YOUR TIME jako animacja były pokazywany m.in na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Animator 2018, 25 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda&Anima, a w formie rozbudowanej instalacji przestrzennej obejmującej różne media w Galerii NURT ZPAP w Toruniu w 04.2019 oraz przy współpracy BWA Wrocław w Galerii ASP w Krakowie w 10.2019.

Zrealizowała m.in projekt BYĆ WIELKIM (wyróżniony w plebiscycie Historyczne Wydarzenie Roku 2015), obejmujący 17 filmów animowanych oraz kwerendę naukową dla Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. a także serię animacji dla Muzeum Architektury we Wrocławiu. Wśród jej realizacji projektowych znajdują się wielkopowierzchniowe wnętrza komercyjne, publiczne i sakralne. Obecnie prowadzi cykl online 60 podróży dookoła malarstwa - twórczy przewodnik.

___

 

Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Czas na polskie superowoce!”.

 

 

Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw / Inspire


POWIĄZANE

jak NGT mogą wesprzeć polskie rolnictwo w kierunku zrównoważonego rozwoju i konk...

Wczoraj,na Jasnej Górze, odbyły się niezwykle podniosłe uroczystości związane z ...

Rada Eeuropy formalnie przyjęła wczoraj ukierunkowany przegląd niektórych podsta...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę