Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

"OKO na MALINĘ" - bilans wspólnej akcji artystów i plantatorów

9 lipca 2020
"OKO na MALINĘ" - bilans wspólnej akcji artystów i plantatorów

Za nami pierwsza ogólnopolska akcja realistycznego rysowania maliny. Wyjątkowa lekcja pasteli, wiedzy o malinach i trening uważności w jednym. Efekt połączenia potencjału Pracowni OKO i plantatorów malin, współpracujących w ramach projektu „Czas na polskie superowoce”. Pierwszy bilans to prawie 300 osób rysujących na żywo i ponad 8700 wyświetleń instruktarzu w ciągu pierwszej doby.

Rysowanie maliny i rysowanie w ogóle, to tak naprawdę trening uważności. To trening bycia tu i teraz, nie w przyszłości, która jest niewiadoma, i nie w przeszłości, na którą i tak już wpływu nie mamy, ale tu. Tu, gdzie ołówek, tu gdzie kredka. Rysunek uczy mnie osobiście uważności każdego dnia, i cieszę się, że mogę przekazać to doświadczenie. Uważność czyni nas szczęśliwymi. A to jest najważniejsze w życiu każdego z nas, aby szczęśliwym być, tu i teraz - mówił dr Tomasz Wełna artysta i wykładowca prowadzący Pracownię OKO.
 
Fizycznie plener odbył się 6 lipca w Ogrodzie Mehoffera, Muzeum Narodowego w Krakowie. Uczestnikom, którzy postanowili rysować wspólnie gościny udzieliło Meho Cafe przy Krupniczej 26, jedna z najbardziej klimatycznych krakowskich kawiarni.
 
Wydarzenie było relacjonowane na fanpage'u Szkoły Rysunku Malarstwa Rzeźby i Grafiki OKO. Połączyło lekcję rysunku z opowieścią o owocach, odmianach, walorach i wieszczach, którzy o malinie pisali. 
 
Dla kogo była to wartościowa lekcja?  
 
- Malowanie maliny, uczy mnie uważności na to co jem. Czasami robimy to z automatu, a teraz, biorąc taką malinę do ręki, ja już znam jej barwę, strukturę, no i przyglądam się i myślę, że wpływa to na większe chyba docenienie walorów tego owocu. Myślę, że poprzez malinę będę uważniej patrzyła i przyglądała się temu co jem. Mało tego – pójdę dalej, myślę, że też przyjrzę się diecie swojej troszkę, aczkolwiek dużo jem owoców i warzyw, ale myślę, że to wpłynie również na większą uwagę na to co serwuję swojemu organizmowi - stwierdziła jedna z uczestniczek akcji. 
 
"OKO na Malinę" to projekt dla tych co lubią rysować, dla tych, którzy kiedyś rysowali i dla tych, którzy zawsze chcieli rysować i szukali pretekstu. Dla uważnych i dla tych, którzy robią zbyt dużo rzeczy na raz. Dla tych, którzy delektują się jedzeniem i dla tych, którzy nie pamiętają co jedli na śniadanie. Dla nas wszystkich, zabieganych, ale kochających piękno natury. 
 
- Rysunek, malarstwo, pasja. To wyjątkowe chwile dla każdego z nas, chwile, w których tak naprawdę i w pełni jesteśmy obecni tu i teraz. To chwile w których obserwujemy świat dookoła nas, jego kształty, barwy, światło, fakturę, najdrobniejsze nawet detale. Rysując, malując obserwujemy rzeczywistość z dokładnością niespotykaną właściwie w żadnej innej sytuacji, ale to zostaje przy nas i widzimy na co dzień później więcej kolorów, dostrzegamy więcej detali i kształtów, i dlatego rysunek, malarstwo, twórczość – jest takim niezwykłym treningiem uważności - powiedział dr Tomasz Wełna

Dlaczego warto być uważnym?
 
Poćwiczyliśmy uważność, zjedliśmy trochę polskich malin, przy okazji dowiedzieliśmy się dlaczego malina jest tak polska i dlaczego należy do superowoców. Zgodnie z założeniem, zwolniliśmy i zobaczyliśmy jak fajne jest być „tu i teraz”.
 
- Warto być uważnym i warto rozmawiać o tym, co jemy. To pozwala dłużej cieszyć tym co jemy, możemy poznawać to co jemy, możemy się zastanowić jak to powstało, kto, kiedy, jak to stworzył. Ile procesów, ile rzeczy wpłynęło na to, że w takiej małej malinie jest zaklęte tyle różnych czynników. Tu pracowała pszczoła, tu pracował plantator, tu pracowała osoba, która to zbierała, ludzie z pasją, którzy poświecili czas, po to, żebyśmy mogli się cieszyć i rozmawiać o tych superowocach mających super moc. Będą "tu i teraz" łatwiej nam spojrzeć na siebie i docenić swoją pracę - powiedziała dr Paweł Krawiec, ekspert i producent malin. 

Prowadzący 

Na malinową lekcje rysunku i uważności zaprosili dr Tomasz Wełna - krakowski artysta grafik i wieloletni były wykładowca ASP w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego, założyciel i prowadzący Pracownię OKO, oraz dr Paweł Krawiec - jagodowy sadownik (produkuje m.in. maliny), promotor owoców jagodowych, przez wiele lat pracownik naukowy Katedry Sadownictwa i Szkółkarstwa Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu, założyciel Horti Team.
 
- Malina jest mocno związana z polską tradycją, z naszymi poetami, ale też z ciepłem polskiego domu. Kiedy zimą jesteśmy chorzy to od dziecka poleca nam się sok malinowy. Latem jemy świeże owoce. Przed nami długi sezon. Lipiec, sierpień i wrzesień. A jak pogoda sprzyja to do połowy listopada możemy jeść polskie maliny. W uprawę wkładamy serce i ono jest w tych owocach. Zapraszamy na polskie maliny. Z przyjemnością podejmuje wyzwanie by opowiedzieć o nich państwu - powiedział dr Paweł Krawiec, Horti Team.

PARTNERZY

Niecodzienne wydarzenie współtworzyli: Czas na polskie superowoce, Szkoła Rysunku Malarstwa Rzeźby i Grafiki OKO, Horti Team, Jagodnik.pl, Podoslonami.pl, WiOM Warzywa i Owoce Miękkie, Warsztat Artysty, Meho Cafe, Dietetycy.org.pl - Portal dla dietetyków, dietetica.com.pl oraz HappyEvolution.
- Maliny to jedne z ulubionych rodzimych owoców. Kojarzą się z pełnią lata, słońcem i sielskim krajobrazem polskiej wsi. Ich smak, zapach i wartości odżywcze zawdzięczamy starannej uprawie. Dbałość o detale pozwala nam cieszyć się wszystkimi walorami tych superowoców. Gratuluję pomysłu, wspieram w imieniu środowiska edukatorów żywieniowych – dr Justyna Bylinowska, Redaktor naczelna portalu Dietetycy.org.pl.

PRACOWNIA OKO

Oko widzi, ale i zwraca również uwagę. A widzenie i uważność to dwa najbliższe nam pojęcia. Nasza pracownia pomaga artystom od lat 2 do 100 rozwijać swoją pasję. Tak, najmłodsza uczestniczka zajęć miała właśnie 2 lata! Taka skala nie tylko wieku, ale też zainteresowań i charakterów to jedna z głównych cech OKA. Jak my sami - interdyscyplinarni i pełni najróżniejszych pasji - tak i nasi uczniowie i przyjaciele, z którymi spędzamy na rysowaniu i malowaniu tysiące godzin od 2007 roku. Łączy nas różnorodność.
Kiedy w marcu 2020 roku przenieśliśmy pracownię w wymiar wirtualny "na żywo", skala tej różnorodności jeszcze wzrosła. Teraz mali i duzi zaczynają, a czasem i wracają do swojej pasji po kilkudziesięciu latach przerwy. I wszyscy przyznają, że kreatywność i uważność zmienia ich życie na lepsze. A rysunek i malarstwo uczą uważności jak nic innego! Tak właśnie w maju ponad 400 osób na żywo on line, wspólnie z nami rysowało truskawkę!
 
Kiedy opisywaliśmy jej kształty i detale, czuliśmy się jak podróżnicy w wyprawie na nowy ląd pełen nieznanych i fascynujących tajemnic. Po tych zajęciach truskawka dla nikogo z rysujących nie była już tylko truskawką. Stała się kosmosem odkrytych możliwości. A za wszystkim stała właśnie uważność.
Formuła Pracowni OKO na żywo online przyjęła się. Każdy chętny może bezpłatnie rysować i malować z nami każdego dnia o 10:00 i 19:00. Te zajęcia na stałe wpisały się w życie wielu osób. Mamy nadzieję, że dołączą do nich również plantatorzy. Umiejętności obserwacji i uważność pozwala poprawić jakość życia i tworzyć jeszcze lepsze produkty. 


Założyciel i prowadzący Pracownię OKO:

dr Tomasz Wełna - krakowski artysta grafik i wieloletni były wykładowca ASP w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się pełnym wachlarzem technik rysunkowych i malarskich, ilustracją i filmem animowanym. Autor polskiego kroju pisma Apolonia. Prowadzi warsztaty samodzielne oraz współpracuje jako tutor m.in. z Film Spring Open oraz Krajowym Funduszem na Rzecz Dzieci. Laureat nagrody głównej międzynarodowego festiwalu filmowego FESTPRO w Rosji, wyróżnienie specjalne na Biennale Grafiki Sportowej w Gdyni, trzecie miejsce na festiwalu fimowym O!Pla.

Współprowadząca Pracownię OKO:

dr Daria Rzepiela - zajmuje się sztuką przestrzeni, podejmuje interdyscyplinarne działania w obszarze sztuk wizualnych. Jej najnowszy projekt TAKE YOUR TIME jako animacja były pokazywany m.in na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Animator 2018, 25 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda&Anima, a w formie rozbudowanej instalacji przestrzennej obejmującej różne media w Galerii NURT ZPAP w Toruniu w 04.2019 oraz przy współpracy BWA Wrocław w Galerii ASP w Krakowie w 10.2019.

Zrealizowała m.in projekt BYĆ WIELKIM (wyróżniony w plebiscycie Historyczne Wydarzenie Roku 2015), obejmujący 17 filmów animowanych oraz kwerendę naukową dla Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. a także serię animacji dla Muzeum Architektury we Wrocławiu. Wśród jej realizacji projektowych znajdują się wielkopowierzchniowe wnętrza komercyjne, publiczne i sakralne. Obecnie prowadzi cykl online 60 podróży dookoła malarstwa - twórczy przewodnik.

___

 

Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Czas na polskie superowoce!”.

 

 

Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw / Inspire


POWIĄZANE

W związku ze zmianą zapisu w Krajowym Programie Wsparcia Pszczelarstwa,  od dnia...

Nowe inwestycje umożliwią firmie poszerzenie asortymentu specjalistycznych produ...

Brazylijska firma mięsna BRF potwierdziła, że chińskie władze celne wydały zakaz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę