aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Opolskie/Żniwowanie metodami tradycyjnymi w Piątkowicach

17 lipca 2017
Opolskie/Żniwowanie metodami tradycyjnymi w Piątkowicach

Osiem drużyn, w tym jedna z Ukrainy, uczestniczyły w XVII Turnieju Żniwowania Metodami Tradycyjnymi, który odbył się w sobotę, w Piątkowicach.

Uczestnicy turnieju musieli wykazać się umiejętnościami w żęciu sierpem, kosą i młóceniu cepem. Ocenie podległo także klepanie kos. Przy żęciu sierpem ważny jest nie tylko czas, w którym drużyny ścinają zboże, ale i stan ścierniska. W konkurencji młócenia cepem, każda drużyna musi w tym samym czasie wymłócić i przewiać możliwie dużo ziarna. Wszystko odbywało się pod czujnym okiem sędziów i publiczności.

"Rozpoczynając 17 lat temu ten konkurs, chcieliśmy uratować od zapomnienia tradycyjne metody i obyczaje związane ze żniwami. Była to ostatnia chwila, bo coraz mniej osób potrafi żąć sierpem i umiejętnie wyklepać kosę. Zapomina się także o tradycji wypoczynku i świętowania po zakończonych żniwach. Niestety, mechanizacja sprowadziła żniwa do jednej z wielu czynności technicznych przy produkcji żywności, pozbawiając je dawnego charakteru i klimatu, który chcemy przekazać przy okazji naszego turnieju" - powiedział współorganizator imprezy Jacek Tarnowski.

Dla Anny Grzyb reprezentującą drużynę z Jasienicy koło Bielska-Białej tradycyjne metody żniwowania, choć w zaniku, nadal są żywe w jej miejscowości.

"Mam pięć hektarów gospodarstwa i wiele rzeczy nadal robimy tradycyjnie, ekologicznie. Coraz rzadziej, ale sierp doskonale sprawdza się przy cięciu trawy dla królików i żadna kosa spalinowa mu nie dorówna. Tyle tylko, że trzeba sierpem ścinać, a nie wyrywać trawę. Cepem też dobrze można wymłócić np. strączkowe. To fakt, że kombajny wypierają żniwiarzy z kosami, sierpami i cepami, ale co ciekawe, chociaż używamy coraz więcej maszyn, wydaje mi się, że mamy coraz mniej wolnego czasu" - uważa zawodniczka.

Zgodnie z tradycją, po zakończeniu turnieju, organizatorzy zapraszają na tradycyjnie wytwarzaną maślankę, prawdziwy wiejski chleb ze smalcem i ogórkiem, śląskie wypieki i występy zespołów ludowych.

 

(PAP)


POWIĄZANE

Kampania #PlantHealth4Life powraca! Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrow...

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Święto zostało ustanowione przez Orga...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę