Adama_Spyrale_1-31.05.21

Oświadczenie dotyczące opublikowania pierwszego aktu delegowanego w sprawie taksonomii

28 kwietnia 2021
Oświadczenie dotyczące opublikowania pierwszego aktu delegowanego w sprawie taksonomii

Jak zapowiedziano w marcu, Copa i Cogeca przyjmują do wiadomości, że rolnictwo nie należy do pierwszego zbioru działalności gospodarczych, które zostaną objęte nową wersją aktu delegowanego w sprawie taksonomii. Europejscy rolnicy i spółdzielnie rolnicze cieszą się z tego odroczenia, gdyż jedynie w ten sposób można zapewnić spójność z przyszłą WPR, dyskusje w sprawie której jeszcze trwają. Przeciwnie do tego co błędnie twierdzi zespół dochodzeniowy projektu Unearthed, finansowanego przez Greenpeace, apelujemy o rychłe uwzględnienie rolnictwa w akcie delegowanym w sprawie taksonomii, zaraz po przyjęciu nowej WPR, pod warunkiem, że zaproponowane kryteria będą równoważne z wymaganiami WPR.

Biorąc pod uwagę znaczenie sektora rolnego w łagodzeniu zmian klimatu i względnie ograniczony czas poświęcony na konsultacje z istotnymi stronami zainteresowanymi podczas pierwszego etapu negocjacji, Komisja podjęła ważną decyzję, aby dokładniej zająć się tą kwestią na późniejszym etapie w oparciu o kompleksowy dialog.

Mimo że rolnictwo nie znalazło się w pierwszym zbiorze sektorów objętych taksonomią, biogospodarka (w tym bioenergia) i leśnictwo już tak. Jeżeli chodzi o leśnictwo, Copa-Cogeca z zadowoleniem przyjęła zmiany wprowadzone w celu ograniczenia złożoności i obciążenia właścicieli małych gospodarstw leśnych oraz fakt, że wzięto pod uwagę istniejące kryteria zrównoważoności. Jednakże nadal dostrzegamy, że kwestia przedstawiania sprawozdań odnośnie analizy korzyści dla klimatu może być problematyczna. W kwestii biogospodarki, cieszy nas, że uprawy na żywność i pasze, pochodzące ze zrównoważonych źródeł, kwalifikują się do wykorzystania w produkcji bioplastiku i organicznych substancji chemicznych.

Jeżeli chodzi o bioenergię, uważamy że podejście zaproponowane przez komisję jest sprzeczne z wynikami sprawozdania z postępów w dziedzinie energii odnawialnej z 2020 r., które potwierdziły, że biopaliwa wytwarzane z upraw znacząco przyczyniły się do redukcji emisji CO2 w sektorze transportu w 2018 r., nie niosąc ze sobą negatywnych konsekwencji dla środowiska. Oprócz tego, w ostatnich latach nie zaobserwowano związku między cenami żywności i zapotrzebowaniem na biopaliwa. Z tego względu nie zgadzamy się z tym, że uprawy na żywność i pasze nie mogą być stosowane w produkcji biopłynów i w produkcji biopaliw do wykorzystania w transporcie w celu łagodzenia zmian klimatu.

Biorąc pod uwagę strategiczne znaczenie zrównoważonego finansowania i wpływ jaki ma taksonomia na dostęp sektora rolnego do finansowania i instrumentów finansowanych, ponownie apelujemy o przeprowadzenie procesu w sposób, który bezpośrednio zaangażuje przedstawicieli i ekspertów z dziedziny rolnictwa w celu jego skutecznego objęcia aktem delegowanym po przyjęciu nowej WPR.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Od 21 czerwca 2021 r. można ubiegać się o wsparcie finansowe na "Modernizację go...

17 czerwca minął podstawowy termin na składanie wniosków o przyznanie płatności ...

15. czerwca USA i Unia Europejska wyraziły zgodę co do zawieszenia na pięć lat w...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę