Adama_Spyrale_1-31.05.21

Oświadczenie na temat rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie unijnego mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2

17 marca 2021
Oświadczenie na temat rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie unijnego mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2

10. marca Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie unijnego mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 zgodnego z zasadami WTO. Copa i Cogeca popierają ogólne założenia zaproponowanego mechanizmu, o ile zostaną spełnione pewne warunki, co wyjaśniła przewodnicząca Copa Christiane Lambert w swoim niedawnym felietonie.

Bardzo niepokoi nas jednak jedna poprawka, która została przegłosowana niewielką większością głosów. Dotyczy ona uwzględnienia sektora nawozów w mechanizmie. Po przyjęciu rezolucji przez Parlament Europejski, Komisja Europejska będzie musiała teraz zaproponować odpowiednie ramy prawne stanowiące podstawę tego mechanizmu. Wzywamy Komisję Europejską do wzięcia pod uwagę pewnej zasadniczej kwestii - jeśli mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 nie dotyczy produktów rolnych to nie może również objąć nawozów.

Nawozy azotanowe należą do najważniejszych środków produkcji w sektorze upraw i stanowią główny koszt zmienny w produkcji zbóż i roślin oleistych. Ceny nawozów są jednak już wyższe w Europie niż w pozostałych regionach świata, gdyż nasz rynek jest chroniony przez cła i środki antydumpingowe, które kosztują unijnych rolników 600 mln € rocznie.

Jeśli dodamy do tego opłaty wynikające z mechanizmu dostosowania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2, ceny nawozów poszybowałyby w górę, jeszcze bardziej podnosząc koszt produkcji rolnej w Europie, przez co importowana żywność stałaby się jeszcze bardziej konkurencyjna i atrakcyjna. Koniec końców, zastosowanie mechanizmu dostosowania cen na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla jedynie do surowców wymaganych w uprawach byłoby niesprawiedliwe i przyniosłoby skutki odwrotne od zamierzonych, tj. doprowadziłoby do ucieczki emisji z europejskiego rolnictwa na bezprecedensową skalę. Rolnicy byliby podwójnie karani - jak można to wyjaśnić naszym obywatelom? Co więcej, jest to sprzeczne z celami Zielonego Ładu.

Dlatego Copa i Cogeca uważają, że albo rolnictwo i sektory niższego szczebla zostaną uwzględnione w przyszłym mechanizmie dostosowania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 albo sektory wytwarzające środki produkcji rolnej, a w szczególności nawozy azotanowe będą musiały zostać z niego wykluczone.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Od 1 czerwca do 2 sierpnia odbywać się będzie nabór wniosków o przyznanie wsparc...

W piątek odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa parlamentów państw Grupy Wysze...

Będziemy się upominać o te grupy, które zostały albo obciążone, albo niedowartoś...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę