aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

PAH: walka z głodem to nie tylko rozdawanie paczek z żywnością

16 października 2018
PAH: walka z głodem to nie tylko rozdawanie paczek z żywnością

Walka z głodem i niedożywieniem to nie tylko rozdawanie paczek z żywnością. W wielu sytuacjach jest to rozwiązanie nieodzowne, jednak profesjonalne udzielanie pomocy zakłada, że ludzie mogą wytworzyć sobie żywność sami – przypomina Polska Akcja Humanitarna w Światowym Dniu Żywności.

16 października obchodzony jest Światowy Dzień Żywności. Święto w 1979 roku ustanowiła Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa.

"Susze, powodzie, konflikty zbrojne i kryzysy ekonomiczne sprawiają, że na całym świecie głodem zagrożonych jest aż 800 milionów osób. Częstym wyobrażeniem jest, że jedynym sposobem walki z tym problemem jest dostarczanie potrzebującym paczek żywnościowych. W wielu sytuacjach jest to rozwiązanie nieodzowne, jednak profesjonalne udzielanie pomocy humanitarnej zakłada, że ludzie mogą wytworzyć sobie żywność także sami" – przypomina PAH.

Wskazuje, że dzieje się tak na przykład w ogarniętym wojną Sudanie Południowym, gdzie panują trudne warunki klimatyczne i kryzys ekonomiczny, a zagrożonych głodem jest aż 60 procent mieszkańców. PAH przywołuje historię matki siedmiorga dzieci Elizabeth Nyaden, która była w ciężkiej sytuacji i nie mogła znaleźć pracy. Kobieta uczestniczyła w szkoleniu z metod uprawy ziemi, zorganizowanym przez PAH, otrzymała również nasiona i narzędzia rolnicze. Dzięki takiemu wsparciu zaczęła samodzielnie uprawiać ziemię i sprzedawać warzywa innym.

"Ludzie często mają wyobrażenie, że z głodem nie da się wygrać inaczej, niż dostarczając potrzebującym paczki żywnościowe. (...) Tymczasem tylko w samym Sudanie Południowym od 2017 roku przekazaliśmy nasiona zbóż i narzędzia rolnicze ponad 5 tys. rodzinom, dzięki czemu aż 30 tys. ludziom znacznie poprawiła się sytuacja żywnościowa" – komentuje koordynatorka misji PAH w Sudanie Południowym Joanna Kucharczyk-Jurgielewicz.

W krajach zagrożonych głodem często rozwiązaniem jest stałe dostarczanie wody, która jest wykorzystywana zarówno do picia, jak i do nawadniania ziemi.

"W szczególnej sytuacji znajdują się ludzie wewnętrznie przemieszczeni. Uciekając przed wojną, zostawiają cały dobytek i pracę, nie zawsze też znajdują schronienia w obozach dla uchodźców. Mieszkają w opuszczonych domach lub w prowizorycznych namiotach bez dostępu do czystej wody, narażeni na chłód i choroby" – zwraca uwagę PAH. Osobom w takiej sytuacji organizacje humanitarne udzielają wsparcia finansowego.

Polska Akcja Humanitarna powstała w 1994 r. z inicjatywy Janiny Ochojskiej. Założone w Warszawie biuro zajmowało się pomocą humanitarną dla Bośni. Wraz z poszerzaniem działalności oddziały PAH powstawały w kolejnych miastach. Dzisiaj organizacja działa w wielu różnorodnych formach. Pomaga ludziom w kraju i za granicą. Niesie pomoc długofalową, a także doraźną ofiarom konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych w trakcie lub zaraz po zakończeniu wydarzeń.

 

Olga Zakolska (PAP)


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę