aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Plan dla Wsi – ochrona przed suszą

2 sierpnia 2018
Plan dla Wsi – ochrona przed suszą

Jednym z ośmiu priorytetów Planu dla Wsi są systemowe działania służące odnowie gospodarki wodnej.

Susza, która dotknęła polskie rolnictwo i całą Północną Europę, wskazała na wieloletnie zaniedbania państwa w gospodarce wodnej i w zakresie przeciwdziałania skutkom takich niespodziewanych, a coraz częstszych zjawisk przyrodniczych, jak susza, podtopienia po powodziach czy wymarznięcia wiosenne. Szerszy problem braku zarządzania kryzysowego w rolnictwie w takich sytuacjach wymaga, obok działań doraźnych, budowy nowych rozwiązań systemowych dla tych tak uciążliwych dla rolników zjawisk.

Z różnych przyczyn w Polsce nie zbudowano systemów melioracyjno-nawodnieniowych na poziomie państw Zachodniej Europy Zachodniej, a zmiany klimatu doprowadziły już w niektórych regionach kraju (Kujawy, północna Wielkopolska) do suszy glebowej. W tych warunkach przygotowany przez ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego Plan dla Wsi przewiduje wsparcie rolników i samorządów w tym obszarze oraz:

- Wdrożenie systemu poprawy żyzności gleb w Polsce poprzez szerokie stosowanie nawozów przyjaznych środowisku naturalnemu, poprawę pH gleby, między innymi przez wapnowanie oraz regulację stosunków wodno-powietrznych gleby.
- Opracowanie i wdrożenie szerokiego programu retencji wodnej oraz budowy systemów melioracji, w tym nowoczesnych systemów irygacyjnych w rolnictwie.
Bardzo ważne jest kompleksowe podejście do problemu gospodarki wodnej, nie tylko dla rolnictwa. Na ten cel będą dedykowane większe niż dotychczas kwoty w budżecie Państwa.

Zostanie zrealizowany duży program retencji wód i deszczowania, także przy udziale resortu środowiska i spółki Wody Polskie. Przyczyną suszy jest nie tylko brak opadów, ale brak parowania zbiorników, brak wody w jeziorach, stawach, rzekach i systemach melioracyjnych. Retencja jest potrzebna nie tylko dla rolnictwa, ale także dla celów komunalnych, rekreacyjnych i przemysłowych.

Wypracowane zostaną mechanizmy kompensacji dla tych, którzy dotknięci zostali klęską suszy, a do oceny jej skutków wykorzystane zostaną innowacyjne, ale obiektywne rozwiązania przyspieszające szacowanie tych strat, jak np. wykorzystanie zdjęć satelitarnych, bezpłatnie udostępnionych przez UE w ramach programu pilotażowego. Dzięki nim można będzie też uzyskiwać informacje, co do stanu upraw czy uwilgotnienia gleby. Będziemy wdrażać inne innowacyjne rozwiązania, jak nawadniania kropelkowe czy używać specjalnych preparatów zatrzymujących wodę.

Poprawa żyzności gleb w naszym kraju wiąże się z dużym programem, który będzie polegał, m.in. na zmniejszaniu zakwaszenia gleb, zwiększeniu kompleksu absorpcyjnego, stosowaniu różnego rodzaju nawozów, np. tych, które będą powstawały w biogazowniach, by gleba była bardziej odporna na zmiany klimatyczne, żeby zatrzymać wodę, żeby ziemia była bardziej odporna na suszę.

Żródło:biuletyn informacyjny Polska-Ziemia


POWIĄZANE

Sekrety bezpiecznych transakcji online: Najlepsze praktyki dla użytkowników syst...

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę