Adama_AgilTrinity_15.08.2020
GUS_230920_750x100_stat

Podczas gdy skutki pandemii dają się we znaki, zaufanie rolników spada

2 lipca 2020
Podczas gdy skutki pandemii dają się we znaki, zaufanie rolników spada

Kwestionariusz w ramach Europejskiego wskaźnika zaufania rolników przeprowadzony w pierwszym semestrze 2020 r. wykazał lekkie polepszenie w nastrojach rolników w porównaniu do jesieni 2019 r. Jednakże wzrost ten nie równoważy negatywnych odczuć obecnych wciąż w państwach członkowskich. Ankietę przeprowadzono na wczesnym etapie pandemii COVID-19. Oznacza to, że do jej wyników należy podchodzić z rozwagą, nie zapominając o kontekście. Wyniki są bardzo różne i nie uwzględniają skutków pandemii dla produkcji i kanałów horeca.

Według wskaźnika nastroje rolników nie zmieniły się znacząco w porównaniu do poprzednich wyników. Mimo, że kwestionariusz nie odzwierciedla w pełni ogólnego wpływu pandemii, wywarła ona poważny wpływ na niektóre z krajów. Widać to we Włoszech, gdzie nastroje znacznie się pogorszyły.

Włochy były jednym z pierwszych krajów, w których wybuchła epidemia. Wywołało to drastyczny spadek zaufania widoczny w odczuciach rolników. Problemy we Włoszech w sposób zrozumiały spowodowane były trudnościami ze znalezieniem pracowników sezonowych, zamknięciem sektora horeca oraz spadkiem popytu krajów trzecich na wino. Doskonale widać to w wynikach.

Zaufanie rolników było niskie również w Holandii. Głównym powodem prawdopodobnie był spadek popytu w sektorach sadownictwa i kwiatów, które zwykle wiosną notują szczyt sezonu. Natomiast sytuacja w sektorach wieprzowiny i drobiu praktycznie się nie zmieniła. Zaufanie w Holandii prawdopodobnie jeszcze się obniży ze względu na nieunikniony krach w niektórych sektorach i spadek cen sprzedaży oraz w produkcji.

Na pytanie czy rolnicy zmagali się z wieloma problemami i trudnościami w prowadzeniu gospodarstw w czasie pandemii, najbardziej pozytywne były odpowiedzi niemieckich rolników - 62% stwierdziło, że nie borykało się z żadnymi trudnościami. Zaraz po nich były Włochy (56%) i Węgry (46%). Belgia osiągnęła najwięcej odpowiedzi, w których rolnicy stwierdzili, że napotkali na drobne trudności (72%). Do najczęściej pojawiających się problemów wskazywanych przez rolników należały warunki meteorologiczne, koszty produkcji, spadek cen towarów rolnych i przepisy z zakresu środowiska.

Kolejna edycja barometru uwypukli zmagania sektora w czasie pandemii COVID-19. Wskaźnik może okazać się probierzem, dzięki któremu Komisja Europejska zweryfikuje, na ile podjęte przez nią nadzwyczajne środki przyczyniły się do złagodzenia sytuacji w państwach członkowskich.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Wczoraj kapusta pod Sejmem, za tydzień wielki strajk.AGROunia zapowiada na 30 wr...

Program "Wsparcie inwestycjiw odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencj...

Szanowni Państwo, ze względu na sytuację epidemiologiczną wprowadzono rozwiązani...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę