aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Podlaskie/ 50 tys. gospodarstw ucierpiało w wyniku suszy; komisje kończą szacowanie strat

27 lipca 2018
Podlaskie/ 50 tys. gospodarstw ucierpiało w wyniku suszy; komisje kończą szacowanie strat

Prawie 50 tysięcy wniosków złożyli do gmin podlascy rolnicy, których uprawy ucierpiały przez suszę - poinformował Podlaski Urząd Wojewódzki. Komisje szacujące straty pracują w 118 gminach i w 95 procentach dokonały już oględzin uszkodzonych upraw.

Podlaski Urząd Wojewódzki przesłał w czwartek raport do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w którym informuje o zakresie szkód wyrządzonych przez suszę w maju i czerwcu br. na terenie 118 gmin na powierzchni ok. 650 tys. ha upraw na gruntach ornych i na 348 tys. ha użytków zielonych - poinformowała PAP zastępca dyrektora Wydziału Rolnictwa i Środowiska w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim Alicja Anuszkiewicz.

Suszą na Podlasiu zostały najbardziej dotknięte uprawy na glebach o podłożu lekkim i żwirowym, a największy procent szkód komisje odnotowały w północno- wschodniej części regionu oraz w rejonie południowo-zachodnim tj. w powiecie kolneńskim, grajewskim, augustowskim i suwalskim.

"Największe szkody i nieodwracalne skutki wystąpiły w zbożach" - powiedziała Anuszkiewicz i wyjaśniła, że straty sięgające od 70 do 95 proc. wystąpiły w zbożach jarych oraz w rzepaku. Zboża ozime zostały uszkodzone w 50-80 proc., a rośliny strączkowe w 45-80 proc. Podlascy rolnicy utracili w tym roku do 75 proc. plonów truskawek, a straty w uprawie warzyw gruntowych sięgają od 40-70 proc. Drzewa owocowe ucierpiały w 40-80 proc. - "nieco mniejsze szkody stwierdzamy po lipcowych deszczach" - podkreśliła ekspert.

Anuszkiewicz poinformowała PAP, że województwo podlaskie pod względem strat spowodowanych suszą zostało skategoryzowane wśród 16 województw na 3 miejscu, wraz w województwem lubuskim, zaś największe szkody wystąpiły w województwie wielkopolskim i pomorskim.

Podkreśliła, że w wyniku suszy nastąpiło obniżenie poziomu wód gruntowych, w niektórych miejscach nawet o 30 centymetrów. Anuszkiewicz porównała sytuację z 2000 r., w którym poziom wód obniżył się o 80 centymetrów i dodała, że obecna sytuacja nie jest jeszcze "tragiczna", bo gdy pojawią się intensywne opady deszczu, to poziom wód gruntowych wróci do stanu prawidłowego.

Anuszkiewicz powiedziała, że zgodnie z zaleceniem ministra rolnictwa i rozwoju wsi, komisje szacujące straty od 10 czerwca aktualnie kończą oględziny uszkodzonych upraw i są na etapie sporządzania protokołów. Ekspert podkreśliła, że jeśli wpłyną jeszcze pojedyncze wnioski od rolników, to będą one rozpatrywane "tak, aby nikt tej pomocy nie był pozbawiony" - podkreśliła.

Ekspert poinformowała, że rząd przygotowuje program pomocowy, w którym zostaną określone szczegółowe zasady wsparcia finansowego i na tej podstawie po oszacowaniu wszystkich szkód uruchomione zostaną procedury związane z pomocą dla poszkodowanych gospodarstw, która powinna być zrealizowana do końca roku, poza dopłatami do części zwrotu podatku akcyzowego, których realizacja nastąpi dopiero w roku przyszłym.

Sylwia Taha z biura wojewody podlaskiego poinformowała PAP, że już teraz z chwilą uzyskania protokołów rolnicy mogą wystąpić o: kredyty klęskowe, wydłużenie okresu spłaty rat kapitałowych wcześniej zaciągniętych kredytów lub rozłożenie na dogodniejsze raty. Na indywidualny wniosek rolnika KRUS udzieli pomocy w opłacaniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne oraz w regulowaniu zobowiązań wobec KRUS. Możliwe są też ulgi w podatku rolnym.

"Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów pomocą objęte zostaną te działki, na których szkody stanowią co najmniej 70 proc., pomoc będzie również zastosowana w sytuacji kiedy szkody będą niższe niż 30 proc. wartości produkcji w gospodarstwie w ramach pomocy de minimis" - powiedziała Taha.

Dodała, że w październiku ARiMR rozpocznie zaliczkową wypłatę kwot w ramach płatności obszarowych za 2018 rok na poziomie 70 proc, natomiast przedpłaty będą stosowane również do działań podejmowanych w ramach PROW w wysokości 80 procent.

Poprzednio susza w województwie podlaskim była w 2015 roku. Sporządzono wtedy prawie 35 tysięcy protokołów z szacowania szkód, teraz jest ich o około 15 tys. więcej. W regionie jest ponad 80 tys. gospodarstw rolnych.

 

Małgorzata Półtorak (PAP)


POWIĄZANE

Jest kwiecień. Zbliża się okres kwitnienia rzepaku. To świetny moment, by przypo...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Amerykański Forbes opublikował artykuł, w którym stwierdza się że 'Era zdrowego ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę