Podlaskie/ 630 tys. zł z KSOW wesprze aktywizację na wsi

11 maja 2018
Podlaskie/ 630 tys. zł z KSOW wesprze aktywizację na wsi

Na promocję produktów lokalnych, edukację o smogu na wsi czy badania opłacalności produkcji w rolnictwie ekologicznym przeznaczono w Podlaskiem ponad 630 tys. zł z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. W czwartek w Białymstoku podpisano umowy w tej sprawie.

Pieniądze - w różnych kwotach - dostaną wybrane w konkursie 23 podmioty (Lokalne Grupy Działania, stowarzyszenia, szkoły); w czwartek umowy podpisano z osiemnastoma z nich.

KSOW to element Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) finansowanego z UE.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński podkreślał, że wieś i obszary wiejskie są bardzo ważne dla zrównoważonego rozwoju województwa podlaskiego.

"Rozwój obszarów wiejskich to nie tylko rolnictwo, gospodarstwo rolne czy infrastruktura, to też inicjowanie wszelkich działań, które mają doprowadzić do tego, żeby środowiska wiejskie, daleko od dużych miast, rozwijały się" - mówił marszałek Leszczyński. Wskazał, że chodzi zarówno o rozwój gospodarczy, ale też o promocję tych obszarów, czemu służą różne inicjatywy społeczno-kulturalne wspierane z KSOW.

Np. 40 tys. zł dostanie Stowarzyszenie "Korycinianki" na dodruk książki poświęconej przepisom na dania z wykorzystaniem produktu z tego regionu - sera korycińskiego. Pierwszy nakład książki (nie można jej kupić, jest rozdawana) cieszył się ogromnym zainteresowaniem czytelników, wiele osób o nią pyta, dlatego będzie dodrukowana - wyjaśniły prezes stowarzyszenia Dorota Krynicka i autorka książki Beata Matyskiel.

W książce jest ponad sto przepisów na różne dania - w tym także desery, które można zrobić z wykorzystaniem sera korycińskiego. Otrzymana dotacja pozwoli teraz stowarzyszeniu dodrukować 2,5 tys. egzemplarzy książki. Będzie dostępna np. w konkursach organizowanych przez gminny ośrodek kultury w Korycinie.

Natomiast Uniwersytet w Białymstoku za pieniądze z KSOW przeprowadzi regionalne badania nad opłacalnością produkcji i dystrybucji produktów ekologicznych. Prof. Renata Przygodzka powiedziała, że badania będą próbą rozwiązania problemu gospodarstw ekologicznych dot. zbytu wytwarzanych przez nie produktów i strat powodowanych przez różnych pośredników. Projekt przewiduje również warsztaty, na których naukowcy podzielą się uzyskaną wiedzą.

Trzy projekty będzie realizować Podlaska Izba Rolnicza. Jeden z nich będzie popularyzował pszczelarstwo, jako możliwość dodatkowego źródła dochodu małego gospodarstwa. Izba będzie też popularyzować tzw. inkubatory kuchenne i edukować o smogu na obszarach wiejskich.

Gmina Kołaki Kościelne dostała dotację na zorganizowanie dla samorządów, także z Szumowa i Zambrowa, wyjazdu do Bawarii, by poznać rozwiązania funkcjonujące tam w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.

LGD Puszcza Knyszyńska zorganizuje międzynarodowe forum takich grup. LGD Tygiel Doliny Bugu przeprowadzi np. szkolenia z digital marketingu - mówiła prezes tej Lokalnej Grupy Działania Agnieszka Wojtkowska.

"KSOW daje wiele możliwości (...) Celem nadrzędnym jest aktywizacja mieszkańców obszarów wiejskich" - mówił członek zarządu województwa, przewodniczący komisji konkursowej Stefan Krajewski. Zapowiedział, że następny konkurs na takie przedsięwzięcia z KSOW będzie ogłoszony w grudniu z pulą 1,2 mln zł.

 

Izabela Próchnicka (PAP)


POWIĄZANE

Można powiedzieć, że Tajlandia nie spuszcza z oczu rynku chińskiego, który pozos...

Zapraszamy do udziału w konkursie na Najlepszego doradcę ekologicznego. Ideą prz...

Zbliża się czas żniw, a zaraz po nich rozpocznie się sprzątanie słomy z pola. To...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę