Podlaskie/ Biebrzański PN uczy ogrodnictwa przyjaznego przyrodzie

25 września 2017
Podlaskie/ Biebrzański PN uczy ogrodnictwa przyjaznego przyrodzie

Dużo rodzimych gatunków kwiatów, małe oczka wodne, domki dla owadów czy ptaków powinny znaleźć się w przydomowym ogródku, by sprzyjał przyrodzie - przekonuje Biebrzański Park Narodowy i uczy jak prowadzić taki ogród.

W sobotę w siedzibie parku w Osowcu-Twierdzy (Podlaskie) odbyły się tematyczne warsztaty, rozdano też nagrody uczestnikom konkursu na takie wzorcowe ogródki.

Warsztaty - połączone z wymianą lokalnych nasion i sadzonek czy pokazami szczepienia drzewek - były skierowane do mieszkańców nadbiebrzańskich gmin. Parkowi zależy na tym, by jak najwięcej przydomowych ogródków zachowało pierwotny, tradycyjny charakter, bo to ważne dla przyrody.

"Mało roślin inwazyjnych, dużo kwiatów" - radzi ogrodnikom i rolnikom jedna z organizatorek warsztatów Anna Satkiewicz z Biebrzańskiego Parku Narodowego. PAP wyjaśniła, że by zachować taki ogródek nie powinniśmy dopuścić, by zaczęły w nim rosnąć obce gatunki roślin np. niecierpek groczułowaty czy nawłoć kanadyjska. Oba ekspansywne gatunki powodują, że gdy raz będą wprowadzone do ogrodu trudno ich się pozbyć, a ich obecność nie służy innym roślinom, wypiera je.

By owady miały sporo pożywienia w ogrodzie potrzebne są rodzime malwy, jeżówki czy macierzanka oraz zioła - melisa czy lubczyk, do tego poidełka, oczka wodne, domki dla owadów, budki lęgowe dla ptaków, obok kwiatów także rabata warzywna - radzi Satkiewicz. Park radzi także od lokalnych producentów - a nie w hipermarketach - kupować sadzonki drzew, by były odporne na miejscowe warunki atmosferyczne.

Satkiewicz poinformowała, że pracownicy parku zbierają wszystkie informacje na ten temat, słuchają rad, którymi wymieniają się mieszkańcy nadbiebrzańskich wsi i chcą na tej podstawie wydać specjalną publikację z informacjami dla wszystkich zainteresowanych.

W ocenie parku, lokalni właściciele przydomowych ogródków coraz chętniej korzystają z porad, choć trafiają się ogródki pozbawione kwiatów, a jedynie z trawą i tujami - zwłaszcza u osób, które wyprowadziły się z miast nad Biebrzę. Znacznie większe niż przed rokiem było też zainteresowanie konkursem na ogród przyjazny przyrodzie. W tym roku oceniano 31 ogródków.

Biebrzański PN jest największym polskim parkiem narodowym. Chroni jedne z najcenniejszych w Europie obszarów bagiennych, rzadkie gatunki ptaków wodno-błotnych, jest też ostoją łosia.

 

Izabela Próchnicka, Dorota Skrobisz (PAP)


POWIĄZANE

„Upadek to nie przypadek” – pod tym hasłem Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecz...

Grupa Maspex Wadowice, jedna z największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej w...

Nabór wniosków na dofinansowanie modernizacji gospodarstw rolnych rozpoczyna się...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę