biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Podlaskie/ Żołnierze szukają padłych dzików na Suwalszczyźnie

18 kwietnia 2018
Podlaskie/ Żołnierze szukają padłych dzików na Suwalszczyźnie

W trzech powiatach północnej części woj. podlaskiego żołnierze szukają w lasach padłych dzików. Akcja ma związek z ujawnionymi przypadkami wirusa afrykańskiego pomoru świń u dzików na tym terenie.

Akcja odbywa się na terenie powiatu augustowskiego, sejneńskiego i suwalskiego. 90 żołnierzy przeszukuje teren w poszukiwaniu padłych dzików. Żołnierzom pomagają leśnicy i myśliwi. W sumie w akcji uczestniczy ponad sto osób.

Jak poinformował w środę PAP Mirosław Czech, Wojewódzki Inspektor ds. Chorób Zakaźnych u Zwierząt w Białymstoku, na terenie powiatu augustowskiego nie znaleziono padłych zwierząt ani ich szczątków. Obecnie akcja trwa w powiecie sejneńskim i zakończy się w piątek na terenie powiatu suwalskiego. Żołnierze codziennie przeczesują ok. 600 ha lasu.

Jak podaje na swojej stronie Główny Inspektorat Weterynarii, od stycznia br. znaleziono w Polsce 1899 dzików z ASF. W Podlaskiem dziki z ASF znaleziono m.in. w gminie Giby w pobliżu granicy z Litwą, także 12 km od granicy polsko-litewskiej w gminie Szypliszki (na obszarze z ograniczeniami w związku z ASF), w gminie Śniadowo w powiecie łomżyńskim (130 km od granicy z Białorusią, na tzw. obszarze ochronnym), ale też np. w powiecie augustowskim - 2,1 km od granicy polsko-białoruskiej (obszar zagrożony).

Dotychczas w 2018 r. w Podlaskiem odnotowano łącznie 89 przypadków ASF u dzików, w regionie nie było nowych ognisk tej choroby u świń.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje budowę ogrodzenia - zapory z ocynkowanej siatki, która ma stanąć na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim, granicy polsko-białoruskiej i polsko-ukraińskiej. Zapora ma zapobiegać migracji dzików i w ten sposób rozprzestrzenianiu się wirusa ASF.

Według projektu, ogrodzenie ma mieć wysokość ok. dwóch metrów. Budowa ma kosztować ok. 129 mln zł, a łączny koszt zapory - razem ze wszystkimi kosztami utrzymania ma wynieść ok. 235,4 mln zł. Ogrodzenie ma mieć łączną długość 1 tys. 173 km, ma powstać w latach 2018-2020 i być sfinansowane z budżetu państwa.

 

Jacek Buraczewski, Jacek Ensztein (PAP)


POWIĄZANE

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych podkreśla konieczność traktowa...

Obecnie zastrzeżonych jest ponad 6,5 mln numerów PESEL. Jak podkreślają znawcy t...

 Rynek zbóż (jęczmień, pszenica, kukurydza) Ukraina: ceny jęczmienia paszowego r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę