OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Polska Organizacja Biometanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska

16 stycznia 2025
Polska Organizacja Biometanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska

Propozycje usprawnień w regulacjach dotyczących biometanu – Postulaty Polskiej Organizacji Biometanu

Trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe oraz innych ustaw. Projekt ten wprowadza regulacje dotyczące instrumentu wsparcia dla wytwarzania biometanu wprowadzanego do sieci gazowej w instalacjach o mocy powyżej 1 MW. Polska Organizacja Biometanu wskazuje na konieczność wprowadzenia dodatkowych i bardziej precyzyjnych zmian, które usprawnią rozwój tego sektora w Polsce.

W związku z tym, POB odbyła w dniu dzisiejszym spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Przedstawiono kluczowe postulaty dotyczące proponowanych zmian legislacyjnych. Dokument z rekomendacjami POB został przekazany do analizy, w nadziei na uwzględnienie w dalszych pracach legislacyjnych lub w kolejnych projektach opracowywanych przez Departament OZE oraz Porozumienia Sektorowego ds. rozwoju rynku biometanu.

Kluczowe postulaty Polskiej Organizacji Biometanu to:

  1. Niezbędne zmiany w zakresie proponowanego przez Ministerstwo instrumentu wsparcia dla większych instalacji biometanowych poprzez system aukcji biometanowych. Aukcje biometanowe to krok w dobrym kierunku, ale wymagają dopracowania. Kluczowe jest zapewnienie stabilnych warunków dla inwestorów i dostosowanie progów mocy oraz zasad udziału, aby faktycznie wspierały rozwój sektora.
  2. Wprowadzenie rozwiązań umożliwiających lepszą integrację instalacji OZE wytwarzających biometan z istniejącymi sieciami gazowymi. Obecnie funkcjonujące przepisy i infrastruktura techniczna nie zawsze sprzyjają efektywnej integracji instalacji OZE produkujących biometan z siecią gazową. Konieczne jest wprowadzenie ułatwień w zakresie przyłączania nowych instalacji oraz usprawnienie procedur administracyjnych.
  3. Ułatwienia w procesie inwestycyjno-budowlanym dla nowych instalacji OZE zajmujących się produkcją biometanu, co przyspieszy rozwój tego sektora. Potrzebne są krótsze procedury administracyjne i lepsze warunki inwestycyjne, aby ułatwić budowę nowych instalacji.

Biometan i jego potencjał są coraz częściej omawiane w mediach jako kluczowy element transformacji energetycznej Polski. Niestety, obecnie najczęściej pojawiające się komunikaty wskazują na całkowite niewykorzystywanie, a wręcz marnowanie potencjału biogazowego w naszym kraju. Podkreśla się, że największą stratą dla Polski jest brak realnego programu wsparcia dla biogazowni rolniczych, które mogłyby odegrać znaczącą rolę w zwiększeniu niezależności energetycznej. Z drugiej strony pojawia się mało ambitny plan zakładający powstanie jedynie 53 biometanowni, podczas gdy potencjał kraju wynosi nawet 9 mld m3 biometanu rocznie. 

Rozwój biometanu to ważny krok w stronę transformacji energetycznej i realizacji celów klimatycznych Polski. Liczymy więc na dalszą współpracę z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz innymi interesariuszami, aby wspólnie stworzyć sprzyjające warunki dla tego rynku.

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło: Polska Organizacja Biometanu


POWIĄZANE

(Waszyngton, D.C., 29 kwietnia 2025 r.) - W pierwszych 100 dniach administracji ...

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę