aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Polskie drobiarstwo wolne od wirusa grypy ptaków

15 kwietnia 2024
Polskie drobiarstwo wolne od wirusa grypy ptaków

Główny Lekarz  Weterynarii poinformował o złożeniu do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) deklaracji o odzyskaniu przez Polskę statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu z dniem 5 kwietnia 2024 roku. Złożenie deklaracji wynika z zakończenia procedur likwidacji ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu stwierdzonych na terytorium Polski w okresie od 7 grudnia 2023 roku do 2 marca 2024 roku.

Zgodnie z art.10.4.6 Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych WOAH, odzyskanie statusu wolnego może nastąpić po upływie 28 dni od wdrożenia działań w ramach stamping-out policy, pod warunkiem zakończenia czynności i zapewnienia nadzoru.  

Polskie służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania (stamping-out policy), przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, w tym uśmiercanie ptaków, unieszkodliwianie zwłok padłych i zabitych paków, oczyszczanie i dezynfekcję. Wokół ognisk choroby zostały ustanowione obszary objęte ograniczeniami, na których obowiązywały restrykcje. Polska, jako państwo członkowskie Unii Europejskiej realizuje program nadzoru grypy ptaków w gospodarstwach utrzymujących drób oraz u dzikich ptaków.

Obecnie na terytorium Polski nie obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu drobiu, mięsa i produktów drobiowych wynikające z procedur zwalczania grypy ptaków u drobiu.

Uwolnienie się od HPAI przez Polskę to ważny krok naprzód wspierający dalsze wysiłki administracyjne na rzecz ponownego otwarcia rynków eksportowych poza obszarem celnym Unii Europejskiej. Z powodu  grypy ptaków część państw trzecich zamknęła dostęp do towarów sektora drobiarskiego importowanych z Polski, jednak teraz będą dobre podstawy do osiągnięcia zadowalających efektów w negocjacjach weterynaryjnych. Zdarzenie te może być jednym z pozytywnych impulsów dla polskiej sprzedaży eksportowej drobiu i jaj. Mimo, że to Unia Europejska jest kluczowym odbiorcą polskich produktów, to jednak krajowe firmy za strategiczny cel w długoterminowych wizjach rozwoju biznesu przyjmują umocnienie pozycji handlowej poza Unią. Zelżenie restrykcji handlowych związanych z HPAI może tylko ułatwić dalsze działania – uważa Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

W USA grypa ptaków przespiesza

Wirus grypy ptaków potwierdzono u kolejnego dużego producenta jaj w Stanach Zjednoczonych, największego w stanie Michigan, firmie Herbruck’s. Ognisko choroby potwierdzono w zakładzie Green Meadow Organics w hrabstwie Ionia. Amerykański producent podjął wzmożone działania, aby ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania wirusa między zakładami w innych lokalizacjach.

Dane Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) według stanu na dzień 3 kwietnia tego roku wskazują, że w okresie ostatnich 30 dni poprzedzających dzień raportu USDA, wirus został wykryty na trzech fermach komercyjnych oraz w siedmiu stadach przydomowych w całych Stanach Zjednoczonych, a straty w pogłowiu drobiu w tym okresie wyniosły około 3,85 miliona ptaków.

 oprac, e-red ppr.pl na podst źródło KIPDiP


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę