aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
Europejskie Forum Rolnicze

Ponad 700 uczniów w 3. edycji projektu „Ferie z ekonomią”

11 lutego 2020
Ponad 700 uczniów w 3. edycji projektu „Ferie z ekonomią”

Uczniowie z woj. mazowieckiego i dolnośląskiego, którzy jako ostatni rozpoczęli ferie, dołączyli do uczestników tegorocznej edycji projektu edukacji ekonomicznej „Ferie z ekonomią”. Zajęcia to nie tylko szansa na zimową przygodę w szkole, ale przede wszystkim niepowtarzalna okazja, aby zdobyć wiedzę ekonomiczną – niezbędną w każdej dziedzinie czekającego ich dorosłego życia.

 

Projekt „Ferie z ekonomią” to dodatkowe zajęcia dla uczniów, obejmujące m.in. podstawy przedsiębiorczości, bankowości (w tym produkty bankowe) oraz sposoby planowania i zarządzania budżetem domowym. Młodzież pozna również zadania Narodowego Banku Polskiego i rolę pieniądza w gospodarce narodowej, a także przygotuje projekt własnego przedsięwzięcia biznesowego. W projekcie realizowanym już po raz trzeci przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej udział biorą uczniowie klas VII i VIII z 50 szkół podstawowych z obszarów wiejskich z całej Polski.

Zajęcia trwają jeden tydzień ferii zimowych i są prowadzone przez nauczyciela wspólnie ze studentem. W tym czasie uczniowie m.in. poprzez gry i zabawy poznają narzędzia ekonomiczne, które umożliwiają im lepszy start w dorosłe życie. Z kolei w okresie dwóch miesięcy od zakończenia ferii młodzież, pod opieką nauczyciela, przygotuje pracę projektową, którą będzie model biznesowy przedsięwzięcia w społeczności lokalnej. Wszystkie projekty zostaną poddane ocenie konkursowej, a autorzy zwycięskich prac w nagrodę przyjadą do Warszawy, gdzie wezmą udział w warsztatach ekonomicznych oraz odwiedzą Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira Skrzypka.

Kreatywna praca zespołowa, gry i zabawy ekonomiczne, wizyta w banku i u lokalnego przedsiębiorcy – zajęcia w ramach projektu „Ferie z ekonomią” zostały zaplanowane tak, aby nauka podstaw ekonomii i przedsiębiorczości była dla uczniów ciekawą przygodą. Udział w projekcie to również szansa na zdobycie nowych kompetencji i umiejętności, niezbędnych w dorosłym życiu, ale także zyskanie pewności siebie i przygotowanie się do podejmowania pierwszych kluczowych decyzji. To niezwykle ważne dla młodych ludzi z obszarów wiejskich, przed którymi wybory związane z ich przyszłą edukacją oraz pracą zawodową, zazwyczaj już poza obecnym miejscem zamieszkania – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

 

 

Do 3. edycji projektu „Ferie z ekonomią”, realizowanej na terenie całej Polski, zostało zakwalifikowanych 50 szkół podstawowych. Projekt ten to wynik wieloletnich doświadczeń Fundacji EFRWP związanych z realizacją programów edukacji ekonomicznej skierowanych do młodzieży. Projekt „Na Własne Konto" (2011-2017) stanowił uzupełnienie i poszerzenie podstawy programowej przedmiotu wiedza o społeczeństwie w gimnazjum. Wzięło w nim udział ponad 10 tysięcy uczniów z gimnazjów położonych na terenach wiejskich w całej Polsce. Nowy projekt „Ferie z ekonomią” został zainicjonowany w 2017 roku i jest dostosowany do nowej podstawy programowej oraz nowej grupy uczestników, jakimi są uczniowie klas 7 i 8 szkół podstawowych. Materiały dydaktyczne zostały przygotowane przez ekspertów i wykładowców Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

 

Więcej informacji o projekcie: www.feriezekonomia.pl

***

Już 30 lat Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich oraz pomaga zmieniać wizerunek polskiej wsi. Działalność EFRWP skupia się na wspomaganiu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz realizacji szeregu inicjatyw i projektów edukacyjnych oraz społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.

 

W ciągu 30 lat na rozwój polskiej wsi Fundacja EFRWP przekazała ponad 1,5 mldzł.
Ponad 9,5 tys. dotacji, blisko 16 tys. preferencyjnych pożyczek oraz kredytów trafiło do gmin, szkół, organizacji pozarządowych, rolników oraz przedsiębiorców.
70 tys. uczniów, ponad 3,2 tys. nauczycieli oraz blisko 800 organizacji pozarządowych i nieformalnych grup działania z terenów wiejskich wzięło udział w programach edukacyjnych i prospołecznych realizowanych przez EFRWP.

 

Fundacja jest współorganizatorem Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce k. Rzeszowa – jednej z najważniejszych konferencji w branży rolno-spożywczej. W wydarzeniu z udziałem przedstawicieli polskiej oraz międzynarodowej polityki co roku uczestniczy blisko 3000 gości.

 

W 2015 roku Fundacja utworzyła w Grodnie k. Międzyzdrojów (woj. zachodniopomorskie) Centrum Współpracy Międzynarodowej, gdzie prowadzi część swojej działalności statutowej. W CWM Grodno realizowane są projekty w dziedzinie ochrony przyrody, nauki, edukacji, kultury oraz konferencje. Jedną z nich jest cykl „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo”, w ramach którego w gronie m.in. ekspertów, przedstawicieli rządu i agencji rządowych, poruszane są najistotniejsze tematy związane z odnawialnymi źródłami energii i ochroną klimatu.

 

Więcej o Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej: www.efrwp.pl

 

Biuro Prasowe Fundacji EFRWP


POWIĄZANE

Trwa festiwal podwyżek urzędowych opłat. W KRUS wzrasta wymiar składki na ubezpi...

Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co tr...

 Protesty polskich rolników mają duży składnik emocjonalny, a na zamieszaniu kor...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę