aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Posiedzenie Grupy Zadaniowej ds. łagodzenia skutków ASF

27 stycznia 2016
Posiedzenie Grupy Zadaniowej ds. łagodzenia skutków ASF
MRiRW

Zgodnie z decyzją ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela odbyło się dziś posiedzenie Grupy Zadaniowej ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń pod nowym przewodnictwem podsekretarz stanu Ewy Lech.

W skład zespołu wchodzą ponadto główny lekarz weterynarii Marek Pirsztuk, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynarii - PIB Krzysztof Niemczuk, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - PIB Andrzej Kowalski oraz dyrektorzy departamentów merytorycznych.

Główny lekarz weterynarii Marek Pirsztuk przedstawił aktualną sytuację epizootyczną na terenie Polski oraz w krajach ościennych w kontekście zagrożeń wynikających z występowania ognisk ASF na terytorium Ukrainy. Poinformował jednocześnie o zamierzeniach Komisji Europejskiej w sprawie rozszerzenia w naszym kraju obszaru objętego ograniczeniami o nowe gminy.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel kilkakrotnie kierował już do komisarza ds. Zdrowia i bezpieczeństwa żywności KE Vytenisa Andriukatisa pisma. W ostatnim z nich wyraził głębokie zaniepokojenie działaniami podejmowanymi  przez Komisję Europejską w kwestii dotyczącej rozszerzenia zakresu tego obszaru na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Szef polskiego resortu rolnictwa zwraca uwagę, że to działanie jest bezpodstawne, nie znajduje ono żadnego uzasadnienia z epizootycznego punktu widzenia. Takiego postępowania nie można uznać ani za adekwatne, ani za proporcjonalne do zaistniałej na terytorium Polski sytuacji. W naszym kraju ostatnie z trzech dotychczas wykrytych ognisk afrykańskiego pomoru świń stwierdzono 31 stycznia 2015 r.

Minister poinformował komisarza, że w przypadku przyjęcia przez Komisję decyzji wykonawczej w powyższym zakresie rozważy podjęcie działań prawnych zmierzających do weryfikacji takiej decyzji. Sprawa ta została także zgłoszona przez ministra do dyskusji podczas kolejnego posiedzenia rady ministrów ds. rolnictwa i rybołówstwa Unii Europejskiej.

W resorcie rolnictwa podejmowane są również cały czas działania zmierzające do maksymalnego ograniczenia potencjalnych zagrożeń. Biorąc pod uwagę niepewną sytuację epizootyczną związaną z występowaniem afrykańskiego pomoru świń za wschodnią granicą Polski, podjęte zostały działania zmierzające do wprowadzenia odstrzału sanitarnego dzików w pasie o szerokości 50 km od granicy obszaru objętego ograniczeniami w województwie podlaskim oraz wzdłuż wschodniej granicy państwa. Nie ustają też starania ministra na forum unijnym, aby Komisja Europejska, wykorzystując środki z unijnego budżetu, pomogła Ukrainie w zwalczaniu wirusa ASF.

Kolejne działania prowadzone są w sprawie zmiany rozporządzenia  ws. wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego do uboju na użytek własny tak, aby rolnicy, których gospodarstwa znajdują się w 50 km pasie mogli dokonywać uboju świń na użytek własny na niezmienionych zasadach.

MRiRW


POWIĄZANE

Ciągnik siodłowy to samochód ciężarowy przeznaczony do transportu różnego rodzaj...

Producenci piwa mierzą się w ostatnich latach z ogromną liczbą wyzwań związanych...

Dobrze utrzymana, produktywna krowa powinna cielić się co roku. Oznacza to, że z...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę