aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Posiedzenie Nadzwyczajnej Komisji KRIR ds. monitorowania sytuacji na rynkach rolnych

26 stycznia 2016
Posiedzenie Nadzwyczajnej Komisji KRIR ds. monitorowania sytuacji na rynkach rolnych
zdj stockowe

W dniu 20 stycznia 2016 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Nadzwyczajnej Komisji Problemowej KRIR ds. monitorowania sytuacji na rynkach rolnych, rozwoju i opłacalności produkcji rolnej oraz sprzedaży bezpośredniej.

W posiedzeniu, oprócz Członków Komisji, uczestniczyli również: przedstawiciel Departamentu Rynków Rolnych z MRiRW Naczelnik Ewa Domańska oraz Przewodniczący Rady MIR Powiatu Siedleckiego Janusz Krasnodębski, członek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej Jerzy Salitra, Przewodniczący Rady MIR Powiatu Białobrzeskiego Kazimierz Szubiński i Zastępca Przewodniczącego Rady Doradczej Podlaskiego Zrzeszenia Producentów Trzody Chlewnej Michał Wojewódzki.

Podczas posiedzenia zostały przyjęte wnioski o następującej treści:

  • Stworzenie znaku/logo/hasła i promocja produktów oznakowanym tym znakiem. Produkty, na których miałby znajdywać się ten znak muszą być wyprodukowane w Polsce i z polskich surowców.
  • Wystąpienie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie rozporządzenia o MLO, w którym powinien pojawić się zapis, że produkty produkowane w MLO powinny być wytworzone z surowca lokalnego.
  • Wystąpienie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zmiany kwestii wpłat środków do Funduszy Promocji – podmioty importujące mięso z zagranicy, powinny odprowadzić składkę do Funduszy Promocji.
  • Wystąpienie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie powiązania podmiotów przemysłu przetwórczego, które korzystają z PROW, umowami kontraktacyjnymi z rolnikami – 50% umów powinno być zawierane w formie kontraktów i być udokumentowane fakturami z rynku lokalnego
  • Wystąpienie do Ministra właściwego o zredukowanie liczebności populacji dzika do ilości, której rozprzestrzenianie ASF będzie niemożliwe.
  • W ramach średniookresowego przeglądy PROW – wystąpienie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie dostosowania programu do realnych warunków kwalifikacji dla producentów trzody chlewnej, należy uwzględnić większych producentów – przyczyna: mała ilość wniosków na rozwój produkcji trzody chlewnej z PROW.
  • Wystąpienie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie OZE - w ramach rozwiązywania problemów w produkcji zwierzęcej i roślinnej - szczególnie przez powstawanie biogazowni.
  • Komisja poparła projekt ustawy grupy posłów Kukiz`15 o sprzedaży żywności przez rolników oraz zmianie niektórych innych ustaw.
  • Komisja proponuje dalsze prace nad skutecznym wprowadzeniem możliwości zbytu z gospodarstw rolnych produktów roślinnych i zwierzęcych, przetworzonych i nie przetworzonych w ramach krótkich łańcuchów - propozycje podejścia w ramach rozporządzenia WE 852/2004 do sprzedaży detalicznej przez rolników tych produktów. Oraz przekazanie nadzoru nad produktami pochodzenia zwierzęcego będącymi w sprzedaży do inspekcji weterynaryjnej, stworzy to całościowy nadzór. Propozycje sprzedaży w ramach krótkich łańcuchów wymagają doprecyzowania odpowiednich rozwiązań prawnych.

krir.pl


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę