MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Poznań: do Warty wpuszczono milion ryb

23 listopada 2016
Poznań: do Warty wpuszczono milion ryb
PAP / Jakub Kaczmarczyk

Szczupaki, miętusy i klenie - łącznie  milion ryb zostało wpuszczonych w środę do Warty. W ramach akcji wielkiego zarybiania, w rzece pojawią się przede wszystkim te gatunki, które najbardziej ucierpiały po ubiegłorocznej katastrofie ekologicznej.

Wielka akcja zarybiania z udziałem specjalistów rozpoczęła się z samego rana w podpoznańskim Biedrusku. Następnie, już z udziałem publiczności i dzieci akcja została przeprowadzona na plażach miejskich w Poznaniu. Koszt przedsięwzięcia to ok. 150 tys. zł.

„Wśród gatunków, jakie zostały wpuszczone do rzeki były: certa, świnka, miętus, boleń, kleń, jaź, szczupak i brzana - czyli przede wszystkim te gatunki, które najbardziej ucierpiały po ubiegłorocznej katastrofie ekologicznej” – tłumaczył PAP Sebastian Staśkiewicz z fundacji Ratuj Ryby.

Jak mówił, zarybienie rzeki Warty jest częścią z pięcioletniego Programu Pomocy Warcie "Jest Tego Warta". W ramach projektu realizowane są przede wszystkim działania „ożywiające rzekę, obejmujące m.in. zwrócenie uwagi na piękno i istotę środowiska w naszym zdrowiu i życiu, edukację ekologiczną, oraz promocję etycznego i aktywnego korzystania z terenów nadwarciańskich” – podkreślił Staśkiewicz.

„Program poza zarybieniami przewiduje opiekę nad starorzeczami w postaci budowy gniazd dla sandaczy, zarybienia tarlakami oraz opiekę i ich monitoring. W efekcie projekt ma przynieść po 3 latach aż miliard sandaczy dla Warty” – dodał.

Zarybianie rzeki odbędzie się przy udziale m.in. Miasta Poznań, Starostwa Poznańskiego, WFOŚIGW w Poznaniu i Rad Osiedli. Działania fundacji patronatem naukowym objął Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie.

Jak podkreślił Staśkiewicz, fundacja prowadzi obecnie także program Eco Edukacja oraz Eco Rejsy. Zdaniem Staśkiewicza - „cel jest ten sam - pokazać piękno przyrody, wytłumaczyć, pokazać proste zasady panujące w naturze oraz zachęcić nas wszystkich, korzystających z jej zasobów do pomocy w jej odbudowaniu. Z programu Eco Edukacja korzystają przedszkola, szkoły, zielone szkoły oraz gminy i miasta, które chętnie organizują edukacyjno-ekologiczne zajęcia dla dzieci” – mówił.

Według szacunków, w październiku ub. roku na odcinku ok. 70 km Warty zatruciu uległo przynajmniej kilkanaście ton ryb. Zdaniem ekspertów, przywracanie zarybienia rzeki do jej pierwotnego stanu może zabrać nawet kilkanaście lat. W mięśniach śniętych ryb stwierdzono wysokie stężenie transflutryny - środka insektobójczego. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) ustalił w ub. roku, że trucizna nie zniszczyła ekosystemu rzeki.

W maju tego roku, w związku z zatruciem Warty zarzuty „spowodowania zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach” usłyszały cztery osoby. Grozi im nawet pięcioletnie więzienie.

(PAP)


POWIĄZANE

Hurtownie rolnicze odgrywają kluczową rolę w nowoczesnym rolnictwie, dostarczają...

Złoty Medal Chemii 2024 otrzymał Jan Kachnowicz z Wydziału Chemii na Uniwersytec...

Dynamika wzrostu cen wciąż rośnie, ale wolniej niż się tego spodziewano. Obecnie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę