aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

6 kwietnia 2004

Wydawnictwo: Masterpress
Rok wydania: 2004
ISSN: 1234-7450

Szanowni Państwo,
już za miesiąc nasza akcesja do Unii Europejskiej. Jak zmieni się rynek drobiu bezpośrednio po zjednoczeniu? Jak będzie przebiegać jego rozwój w najbliższych latach, czy wzrośnie popyt wewnętrzny i eksportowy - to najczęściej stawiane teraz pytania. Na nie właśnie próbuje odpowiedzieć Pani Krystyna świetlik - specjalistka z IERiGŻ na stronach: 33 i 116, tego wydania Informatora. Jakie wymogi stawia Unia producentom jaj konsumpcyjnych - dotyczących pakowalni, znakowania jaj, wymogów eksportowych jakimi prawami rządzą się hurtownie jaj, które chcą sprzedawać w Unii... Na te i inne pytania zaniepokojonych producentów -odpowiada Pani Elżbieta Anders. Życząc miłej lektury naszego Przedunijnego Informatora - składamy Państwu Życzenia zdrowych i radosnych świąt oraz wszelkiego dobra, które niesie ze sobą Wielkanoc.

Redakcja

  • Kamera video podgląda
    Decyzja zapadła! - zgodnie z Dyrektywą 1999/74/EC Unii Europejskiej wszystkie kury w krajach UE muszą mieć wymienione dotychczasowe skąpe i ubogie klatki na klatki bardziej komfortowe, wyposażone w dodatkowe urządzenia i pomieszczenia, zapewniające im bardziej urozmaicone życie i zbliżone do ludzkich -warunki pracy i odpoczynku w trakcie swojego - krótkiego w końcu - kurzego życia. Krótkiego także i z tego powodu, że zieloni obrońcy natury, chyba już teraz naprawdę wbrew naturze - chcą ograniczyć marne kurze życie tylko do jednego okresu produkcyjnego, wprowadzając zakaz przymusowego przepierzania kur, pozwalającego na szczęśliwe znoszenia jaj przez cały, drugi okres.

  • Produkcja i konsumpcja drobiu w krajach UE i w Polsce
    Według szacunków ZMP (Zentrale Markt- und Preisberichtstelle GmbH w Bonn) światowa produkcja mięsa drobiu w 2002 roku wyniosła 72,24 mln ton, co stanowiło ok. 30% całkowitej światowej produkcji mięsa. Była ona większa niż w 2001 i 2000 roku odpowiednio o 2,6% i 5,6%. Największym w świecie producentem drobiu są Stany Zjednoczone, które w 2002 roku wyprodukowały ok.17,5 mln ton tego rodzaju mięsa. Na drugim miejscu znajdują się Chiny z produkcją 13,52 mln ton, a na trzecim - Unia Europejska. W 2002 roku w 15 krajach członkowskich Unii wyprodukowano łącznie 9,04 mln ton mięsa drobiowego, tj. 12,5% światowej jego produkcji. W UE liderami w produkcji drobiu są: Francja i Wielka Brytania. W 2002 roku te dwa kraje dostarczyły na rynek unijny 3,72 mln ton drobiu, co stanowiło ponad 41% całkowitej produkcji we Wspólnocie. Wysoki poziom produkcji drobiu, przekraczający 1 mln ton odnotowano w Hiszpanii, Włoszech i Niemczech.

  • Higiena i profilaktyka - kluczowe czynniki managementu
    Choroby drobiu są przyczyną wzrostu śmiertelności ptaków, obniżenia ich wydajności, zwiększonego zużycia paszy i w efekcie lub pomór rzekomy drobiu. Do wystąpienia wielu chorób: mykoplazmozy, zakaźnego zapalenia krtani i tchawicy, zakaźnego zapalenia oskrzeli, zakaźnego kataru nosa (coryzy), kokcydiozy, cholery (pasterelozy) czy lentogenicznej postaci rzekomego pomoru przede wszystkim usposabiają złe warunki zoohigieniczne (klimatyczne, żywieniowe lub nadmierne zagęszczanie stada).

  • Kokcydioza na ściółce
    Kokcydioza jest chorobą pasożytniczą wywoływaną przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Rodzaj ten obejmuje około 300 gatunków pasożytujących u kręgowców, głównie ptaków i ssaków. Są to pasożyty wewnątrzkomórkowe wykazujące daleko idącą specyficzność względem gatunku żywiciela. Oznacza to, iż kokcydia wywołujące zachorowania u kur, nie mogą powodować zachorowań u indyków i odwrotnie.

  • ZNAKOWANIE, PAKOWANIE, EKSPORT JAJ KONSUMPCYJNYCH
    Do naszej redakcji wciąż trafiają pytania zaniepokojonych i niedoinformowanych producentów jaj konsumpcyjnych. Ponieważ wiele pytań bardzo często się powtarza, a my nie mamy czasu odpowiadać na nie indywidualnie - postanowiliśmy odpowiedzieć na nie na łamach Informatora. Poprosiliśmy o pomoc specjalistę Panią Elżbietę Anders z Zadrobu.
    A oto najczęstsze z pytań:
    Nie ma Roche jest DSM
    Z dniem 17 lutego 2004 roku Firma Roche zaczęła funkcjonować pod nową nazwą DSM Nutrition Products Sp. z o.o. 26 lutego w Warszawie odbyła się Konferencja Prasowa z okazji przejęcia firmy Roche przez holenderski koncern chemiczny.

  • Artykuł promocyjny firmy HoSt: Kurzy problem w Lyskach
    Prawo energetyczne nakłada na gminy obowiązek planowania i organizacji zaopatrzenia w energię na swoim terenie. Obowiązek ten realizowany jest poprzez przyjęcie i realizację założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe stanowiacych dokument programowy gminy - w zakresie realizacji energetycznej polityki lokalnej. Niezależnym od lokalnych tendencji kierunkiem rozwoju gminnych systemów energetycznych w Polsce, powinien być wzrost ilości rozwiązań opartych o źródła odnawialne i niekonwencjonalne. Rada Gminy Lyski w opracowanych i uchwalonych założeniach do planu zaopatrzenia.... określiła możliwości stworzenia na swoim terenie odnawialnego źródła energii, opartego o biogaz produkowany na bazie fermentacji kurzych odchodów oraz biomasy.

Adres redakcji:
Ogólnopolski Informator Drobiarski
"MASTERPRESS" Sp. z o.o.
ul. Metalowa 4
10-603 Olsztyn
tel. (89) 533 44 04
fax (89) 533 43 30
e-mail: drobiarski@masterpress.com.pl
Internet: www.drobiarski.com.pl


POWIĄZANE

Praca dla opiekunek w Niemczech to nie tylko źródło dochodu, ale także możliwość...

Każda firma z sektora rolniczego wie, jak trudno jest walczyć o uwagę klientów, ...

We wtorek posłowie z Komisji Wolności Obywatelskich wraz z ekspertami i zaintere...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę