aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Prezydent podpisał ustawę o ustanowieniu Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

16 października 2017
Prezydent podpisał ustawę o ustanowieniu Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Ustanowienie Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej przewiduje ustawa, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowe święto państwowe będzie obchodzone 12 lipca. Dzień ten był początkiem pacyfikacji wsi Michniów w woj. świętokrzyskim, której dokonali niemieccy okupanci.

"Dzień ten został ustanowiony w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego oraz z szacunkiem dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty" - podała w piątek Kancelaria Prezydenta.

W myśl ustawy, Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej będzie świętem państwowym.

Symbolem walki i męczeństwa mieszkańców polskiej wsi - jak dodała Kancelaria Prezydenta - jest Michniów w woj. świętokrzyskim, którego mieszkańcy za pomoc niesioną partyzantom zostali w okrutny sposób wymordowani w dniach 12 i 13 lipca 1943 r., a miejscowość została spalona. "Datę tych wydarzeń uznano za symboliczny dzień pamięci mieszkańców polskich wsi" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.

W parlamencie, na etapie procedowania projektu ustawy, przypomniano, że podczas trwania działań zbrojnych na terenie Polski mieszkańcy terenów wiejskich odegrali "trudną do przecenienia rolę" w udzielaniu pomocy polskim żołnierzom i uchodźcom wojennym. Zwrócono też uwagę, że ludność wiejska padła ofiarą masowych powojennych wysiedleń z terenów wcielonych do III Rzeszy, a jej majątki przejmowali Niemcy.

"Wieś polska mimo grożących represji i prześladowań wykazywała się patriotyczną postawą przez cały okres wojny. Jej mieszkańcy wchodzili w skład wielu ugrupowań konspiracyjnych. Wieś żywiła mieszkańców miast i oddziały partyzanckie, udzieliła schronienia Polakom wysiedlonym ze swoich siedzib przez okupanta, przechowywała ukrywających się Żydów. Za tą patriotyczną postawę zapłaciła ogromną cenę" - podkreślono w uzasadnieniu projektu.

 

Norbert Nowotnik, Paweł Tomczyk (PAP)


POWIĄZANE

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...

– Od początku urzędowania przyjmujemy formułę dialogu z rolnikami – podkreślił m...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę