CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Produkcja mleka zwalnia u największych przetwórców w UE. Polska w czołówce zwiększających produkcję

15 lipca 2016
Produkcja mleka zwalnia u największych przetwórców w UE. Polska w czołówce zwiększających produkcję

W Europie produkcja mleka zwalnia po tym, jak coraz więcej producentów styka się z problemem ze sprzedażą produktów gotowych jak i półproduktów. Eksport pozostaje wciąż mocny w takich krajach jak: Nowa Zelandia i Australia oraz Europa. Eksport z USA jest relatywnie niski z uwagi na popyt krajowy. Po stronie importu, coraz ważniejszą pozycję ponownie zajmują Chiny i Ameryka Łacińska.

Produkcja roczna za okres do maja 2016 w Nowej Zelandii spadła o 2% (wzrost w maju o 4% w porównaniu do maja 2015 roku), podczas gdy w Australii spadła o 6%.

Całoroczna produkcja mleka w Unii Europejskiej do kwietnia 2016 r wzrosła o 4% (1% wzrost w maju 2016 wobec maja 2015 r). Jak wskazuje Fonterra, połowa największych producentów w UE zaczęła zmniejszanie produkcji. Największy wzrost produkcji w skali roku uzyskały: Irlandia (+16%), Holandia (+13%), Polska (+5%) i Niemcy (+4%). Komisja Europejska uważa, że w 2016 roku dostawy mleka wzrosną o 1,6%.

W USA całoroczna produkcja mleka spadła o 1% (2% wzrostu w maju 2016 wobec maja 2015 r). Departament Rolnictwa USA przewiduje wzrost produkcji w 2016 roku o 1,9%.

Eksport całoroczny (do maja 2016 r) z Nowej Zelandii wzrósł o 4%, w Australii o 6% (dane do kwietnia) i Unii Europejskiej o 11% (dane do marca). Eksport całoroczny z USA (liczony do kwietnia) spadł o 8%. Istotny jest 20% spadek odnotowany w kwietniu w porównaniu z analogicznym miesiącem 2015 r.

W maju 2016 roku eksport z Nowej Zelandii wzrósł o 9%, z Australii (w kwietniu) nawet o 13%, a wzrost z UE (w marcu) wzrost o 10%. Wzrost z UE nastąpił przy wyraźnym wzroście wolumenu produktów świeżych (o 34%), serwatki i serów.

Bardzo ciekawie wygląda import. Chiny zwiększyły import w maju o 30% (szczególnie dotyczy to produktów płynnych i świeżych, żywności dla niemowląt i WMP) w porównaniu do maja 2015 r. Spada import na Bliski Wschód i do Afryki (w marcu spadek o 17%) oraz do krajów azjatyckich (poza Chinami) o 8% (w marcu). Ameryka Łacińska podniosła poziom importu o 13% w marcu z największym wzrostem w zakresie WMP, serów i SMP.

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

Po siedmiu latach negocjacji, w czwartek wchodzi w życie unijno-kanadyjska umowa...

Zamierzam podjąć rozmowy z resortem sprawiedliwości w sprawie przepisów wyłączaj...

Polska nie akceptuje propozycji Komisji Europejskiej dot. połowów na Bałtyku w 2...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę