aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Prof. Makosz: będzie mniej owoców, a ceny wzrosną

17 maja 2017
Prof. Makosz: będzie mniej owoców, a ceny wzrosną

Tegoroczne zbiory wszystkich gatunków owoców będą niższe niż w poprzednich latach, a ceny skupu i detaliczne wzrosną - uważa szef Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych prof. Eberhard Makosz. Jego zdaniem uszkodzenia roślin sadowniczych na skutek majowych mrozów są duże.

W nocy z 9 na 10 maja temperatury w Polsce spadły nawet do minus 8 stopni C. Najbardziej ucierpiały kwiaty wszystkich gatunków roślin sadowniczych w regionach grójecko - wareckim i Białej Rawskiej. Duże szkody są na Podkarpaciu, zwłaszcza w rejonie Przemyśla.

Profesor zaznaczył, że wstępną ocenę spodziewanych zbiorów czereśni i wiśni można opracować pod koniec maja, a jabłek i gruszek - po opadzie świętojańskim. Jednak, jego zdaniem "pewne jest, że niższe będą tegoroczne zbiory wszystkich gatunków owoców niż w poprzednich dwóch latach. Wyższe będą ceny skupu i detaliczne". Swoją opinię naukowiec przygotował na podstawie informacji o poziomie szkód uzyskanych od ponad 50 sadowników ze wszystkich rejonów sadowniczych oraz od sześciu ekspertów i doradców branżowych.

Prof. Makosz wskazał, że mróz uszkodził kwiaty czereśni i wiśni w regionie sandomierskim i lubelskim. Na tych terenach oraz w powiatach Nowy Sącz i Limanowa straty widać też na drzewach jabłoni rosnących w dolinach i zagłębieniach. W terenach wyżej położonych szkody są niewielkie.

Średnie uszkodzenia kwiatów są w regionach łódzkim, skierniewickim, kieleckim i na Podlasiu, a najmniejsze - na Kujawach, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Zdaniem profesora, jeśli w okresie kwitnienia drzew panowały tam warunki do dostatecznego zapylenia kwiatów, można się spodziewać normalnych zbiorów wszystkich owoców.

Prawie we wszystkich regionach kraju najmniej w wyniku mrozów ucierpiały śliwy. Spośród różnych odmian jabłoni, najbardziej wrażliwe na niskie temperatury okazały się kwiaty odmian Jonagold, Red Jonaprince i Idared, a bardziej odporne - Gala i Gloster. Z odmian grusz, najbardziej ucierpiały kwiaty Xenii.

Przymrozki spowodowały też szkody w wielu krajach europejskich - m.in. w zachodnich Niemczech, Holandii, Belgii, północnej Francji, Słowenii, Austrii i w środkowej części Ukrainy.

Naukowiec wyjaśnił, że kwiaty drzew owocowych są bardzo mocno uszkadzane przy temperaturach -3 do -4 stopni C. Poziom uszkodzeń, oprócz temperatury, zależy też od stadium rozwoju kwiatów, regionu, położenia sadu i odmian.

(PAP)


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę