Adama_Spyrale_1-31.05.21

Prognoza globalnego rynku wieprzowiny na drugi kwartał 2021

10 maja 2021
Prognoza globalnego rynku wieprzowiny na drugi kwartał 2021

Globalne ceny wieprzowiny są znacznie wyższe na większości rynków, ponieważ przetwórcy usiłują znaleźć wystarczające dostawy. Straty spowodowane chorobami w kluczowych regionach tuczu oraz ograniczenia związane z pandemią covid-19 ograniczyły dostawy wieprzowiny. Przewidywany jest stopniowy wzrost pogłowia, jednak rosnące koszty tuczu i niepewność popytu będą czynnikami ograniczającymi. Brak równowagi powoduje, że ceny wieprzowiny są znacznie wyższe na wielu rynkach, co powoli przenosi się na konsumentów, przyczyniając się do ogólnych trendów inflacyjnych.

Chiny: Straty w stadach z powodu nowych ognisk ASF i problemów zdrowotnych spowalniają odbudowę pogłowia. Obecnie stado loch jest mniejsze niż przewidywano, jednak trend jest stabilny w porównaniu z rokiem 2020, a zatem będzie się ono powiększać w miarę kontynuacji wysiłków w zakresie odnowy. Prognozowany wzrost produkcji nie wystarczy na pokrycie popytu na mięso wieprzowe, dlatego też Chiny będą kontynuować duży import.

USA: Ceny wieprzowiny wzrosły o 68% od początku roku wraz ze zmniejszeniem dostaw z rynku zewnętrznego. Odnotowano duży popyt na szynki i boczki oraz kurczące się zapasy mrożonek. Dostępność siły roboczej wciąż pozostaje wyzwaniem i przyczynia się do wzrostu cen. Wysokie ceny wieprzowiny są ograniczeniem ilościowym eksportu.

Europa: Ceny wieprzowiny w UE wzrosły o 22% od początku roku dzięki ograniczonym dostawom wieprzowiny i stopniowym wzroście popytu. Chociaż nadal znacznie poniżej ubiegłorocznych poziomów (-16% rok do roku), wyższe ceny pomogą zrównoważyć rosnące koszty paszy. Pomimo trudnych warunków obserwowany jest wzrost produkcji w Hiszpanii, Danii i Holandii, co z kolei równoważy niewielkie spadki w Niemczech i we Włoszech. Eksport pozostaje na wysokim poziomie pomimo zakazów handlu niemiecką wieprzowiną wynikających z wybuchu ASF na terenie ich kraju.

Brazylia: Producenci starają się zrównoważyć 99% wzrost kosztów paszy spowodowany opóźnieniem w zasiewach i rozczarowujący pierwszych zbiorach. Słaby krajowy popyt na wieprzowinę, spowodowany pandemią,  z nadwyżką rekompensowany jest przez rekordowy eksport, obniżając ceny wieprzowiny.

 

polsus.pl


POWIĄZANE

O możliwościach wykorzystania najnowszych technologii cyfrowych w rolnictwie roz...

W dniu 14 czerwca br. przedstawiciel OT KOWR Rzeszów uczestniczył w pracach jury...

13 czerwca br. na terenie Agro-Bazaru Bielsko-Biała w Wapienicy odbył się event ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę