aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Przychody z przeniesienia praw autorskich a PIT – co należy wiedzieć?

28 marca 2022
Przychody z przeniesienia praw autorskich a PIT – co należy wiedzieć?

Wykonywanie w ramach swoich obowiązków służbowych czynności o charakterze twórczym jest związane z pewnymi udogodnieniami podatkowymi. Pracownicy oraz samodzielni profesjonaliści, którzy pracują w ten sposób, mogą rozliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) na preferencyjnych warunkach. Pojawia się możliwość przeniesienia praw autorskich do utworów wytworzonych, co jest związane z korzystniejszym rozliczeniem kosztów uzyskania przychodu.

Autorskie koszty uzyskania przychodu

Autorskie koszty uzyskania przychodu są to koszty uzyskania przysługujące twórcy utworu, które są uregulowane przez ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych z 26 lipca 1991 r. Koszty uzyskania przychodu dotyczą wydatków, które zostały poniesione w celu zabezpieczenia źródła przychodów lub osiągnięcia przychodów. W praktyce można określić, że im wyższe są koszty uzyskania przychodu, tym podatnik zapłaci proporcjonalnie niższy podatek, czyli rozliczenie PIT. Taka sytuacja jest popularnie nazywana „wrzucaniem wydatków w koszty”. Niektóre grupy zawodowe mogą zastosować 50% kosztów uzyskania przychodu, ale mogą również zrezygnować z tego przywileju. Maksymalna wartość takiego rozliczenia dotyczy górnej granicy pierwszego przedziału skali podatkowej. Powyżej tego limitu nie przysługuje dalej prawo do naliczenia kolejnych kosztów, również w wymiarze 20%.

Przedmiot praw autorskich

Kwestię praw autorskich reguluje ustawa z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z art. 1 ust. utwór jest przedmiotem prawa autorskiego, który jest określany jako każdy przejaw działalności twórczej o charakterze indywidualnym, w jakiejkolwiek postaci i niezależnie od przeznaczenia, wartości oraz sposobu wyrażenia. Utwory mogą być m.in.:

● plastyczne,
● fotograficzne,
● muzyczne,
● audiowizualne,
● słowno-muzyczne,
● w formie słownej, znaków graficznych lub symboli matematycznych (również programy komputerowe oraz prace kartograficzne).

Utwór musi zostać uzewnętrzniony, aby mogły zapoznać się z nimi inne osoby. Powinien mieć postać trwałą oraz stabilną, aby uzyskać efekt artystyczny. Nawet nieukończony utwór zostaje objęty ochroną praw autorskich.

50% kosztów uzyskania przychodu

Znowelizowana ustawa o PIT została wzbogacona o katalog profesji, które mogą wytworzyć utwór w trakcie wykonywania swojej pracy. Katalog obejmuje zawody, które mogą skorzystać z zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu. Dotyczy to przychodów uzyskanych m.in. z tytułu:

● działalności publicystycznej,
● produkcji audiowizualnej i audialnej,
● działalności naukowo-dydaktycznej i naukowej,
● tłumaczeń,
● działalności artystycznej,
● działalności konserwatorskiej i muzealniczej,
● działalności twórczej w zakresie literatury, urbanistyki, dziennikarstwa, choreografii, architektury, programów, gier komputerowych, sztuk plastycznych.

Przepisy przybrały formę dość ogólnikową, dlatego warto zwrócić się do Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o indywidualną interpretację. Pozwoli to uniknąć późniejszych nieporozumień i konieczności składania wyjaśnień poprzedzonych wszczęciem postępowania kontrolnego. Złożenie wniosku wiąże się z opłatą w wysokości 40 zł. Krajowa Informacja Skarbowa powinna udzielić odpowiedzi w ciągu 3 miesięcy od otrzymania wystąpienia podatnika. Jeżeli tego nie zrobi, stanowisko jest uznane za prawidłowe.

 


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę