aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ptasia grypa u dzikiego ptactwa w Polsce oraz u drobiu w innych krajach

15 listopada 2016
Ptasia grypa u dzikiego ptactwa w Polsce oraz u drobiu w innych krajach

W dn. 7 listopada br. Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 u dzikich ptaków na terytorium Polski.

Obecność wirusa potwierdzono w próbkach zbiorczych pobranych od 5 padłych dzikich kaczek i 1 mewy w województwie zachodniopomorskim, w pobliżu zbiornika wodnego Dąbie (gmina Goleniów).

Wykrycie grypy ptaków podtypu H5N8 u ptaków dzikich nie powoduje utraty statusu państwa wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków. Jednocześnie wszyscy hodowcy drobiu, w szczególności posiadający gospodarstwa położone w pobliżu zbiorników wodnych powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa, w szczególności: zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich, nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany, stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne. Ponadto, hodowcy powinni notyfikować do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, urzędowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta) podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej drobiu.

Pojawienie się wirusa w gospodarstwie hodowlanym będzie skutkowało reperkusjami w handlu drobiem. Wirus stwierdzony u ptaków dzikich nie powoduje wprowadzenia restrykcji. Jak do tej pory nigdzie na świecie nie potwierdzono, aby wirus H5N8 był niebezpieczny dla człowieka.

Ptasia grypa podtypu H5N8 pojawiła się również ostatnio u dzikich ptaków w innych państwach członkowskich UE–w Holandii, Niemczech, Austrii, Danii, Chorwacji, na Węgrzech, a także w Szwajcarii. Ponadto, na Węgrzech wirusa H5N8 wykryto również w gospodarstwie hodowlanym indyków rzeźnych. W związku z tym, w dn. 10 listopada br. w Dzienniku Urzędowym UE ukazała się decyzja wykonawcza Komisji (UE) nr 2016/1968 z dn. 9 listopada br. dotycząca niektórych środków ochronnych w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 na Węgrzech. Ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone, na których mają zastosowanie środki zwalczania w zakresie zdrowia zwierząt ustanowione w dyrektywie 2005/94/WE. Decyzję 2016/1968 stosuje się do dn. 31 grudnia 2016 r.

W dn. 12 listopada br. poinformowano również o przypadkach ptasiej grypy H5N8 w gospodarstwach hodowlanych kurcząt w Niemczech i Austrii. 

FAMMU/FAPA na podst.: GIW z dn. 07.11.16, Dz. U. UE z dn. 10.11.16, ThePoultrySite, Reuters


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę