CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Ptasia grypa u dzikiego ptactwa w Polsce oraz u drobiu w innych krajach

15 listopada 2016
Ptasia grypa u dzikiego ptactwa w Polsce oraz u drobiu w innych krajach

W dn. 7 listopada br. Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 u dzikich ptaków na terytorium Polski.

Obecność wirusa potwierdzono w próbkach zbiorczych pobranych od 5 padłych dzikich kaczek i 1 mewy w województwie zachodniopomorskim, w pobliżu zbiornika wodnego Dąbie (gmina Goleniów).

Wykrycie grypy ptaków podtypu H5N8 u ptaków dzikich nie powoduje utraty statusu państwa wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków. Jednocześnie wszyscy hodowcy drobiu, w szczególności posiadający gospodarstwa położone w pobliżu zbiorników wodnych powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa, w szczególności: zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich, nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany, stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne. Ponadto, hodowcy powinni notyfikować do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, urzędowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta) podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej drobiu.

Pojawienie się wirusa w gospodarstwie hodowlanym będzie skutkowało reperkusjami w handlu drobiem. Wirus stwierdzony u ptaków dzikich nie powoduje wprowadzenia restrykcji. Jak do tej pory nigdzie na świecie nie potwierdzono, aby wirus H5N8 był niebezpieczny dla człowieka.

Ptasia grypa podtypu H5N8 pojawiła się również ostatnio u dzikich ptaków w innych państwach członkowskich UE–w Holandii, Niemczech, Austrii, Danii, Chorwacji, na Węgrzech, a także w Szwajcarii. Ponadto, na Węgrzech wirusa H5N8 wykryto również w gospodarstwie hodowlanym indyków rzeźnych. W związku z tym, w dn. 10 listopada br. w Dzienniku Urzędowym UE ukazała się decyzja wykonawcza Komisji (UE) nr 2016/1968 z dn. 9 listopada br. dotycząca niektórych środków ochronnych w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 na Węgrzech. Ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone, na których mają zastosowanie środki zwalczania w zakresie zdrowia zwierząt ustanowione w dyrektywie 2005/94/WE. Decyzję 2016/1968 stosuje się do dn. 31 grudnia 2016 r.

W dn. 12 listopada br. poinformowano również o przypadkach ptasiej grypy H5N8 w gospodarstwach hodowlanych kurcząt w Niemczech i Austrii. 

FAMMU/FAPA na podst.: GIW z dn. 07.11.16, Dz. U. UE z dn. 10.11.16, ThePoultrySite, Reuters


POWIĄZANE

W dniu 15 września 2017 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyły się war...

1 października br. w Unii Europejskiej dojdzie do silnej deregulacji rynku cukru...

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 24.08.2017 światowa prod...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę