aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rajtowanie, czyli wielkanocne procesje konne na Śląsku

3 kwietnia 2018
Rajtowanie, czyli wielkanocne procesje konne na Śląsku

Procesje konne, łączące dziś kilkusetletnią religijną tradycję modlitwy o urodzaj i dobre plony, z formą wielkanocnej zabawy i prezentacją lokalnego folkloru, zorganizowano w wielkanocny poniedziałek w kilku wsiach na ziemi raciborskiej i gliwickiej.

Zwyczaj konnych procesji wielkanocnych, zwany też od niemieckiego słowa reiten (jeździć konno) rajtowaniem, zachował się głównie w zachodniej części woj. śląskiego. Korzeni tej tradycji etnografowie upatrują w germańskim zwyczaju Osterritt, czyli wielkanocnej "jazdy za Panem Bogiem" czy morawskim "chodzeniu za Bogiem" - wychodzeniu z domu, aby spotkać się ze Zmartwychwstałym i zamanifestować radość.

Zwyczaj o kilkuwiekowej tradycji do dziś kultywowany jest w okolicach Raciborza - w Bieńkowicach, Pietrowicach Wielkich, Raciborzu-Sudole i Zawadzie Książęcej, a także w dzielnicy Gliwic - Ostropie. Od kilku lat reaktywowana procesja odbywa się także w gminie Pilchowice niedaleko Gliwic – między wsiami Żernica i Nieborowice. Podobne procesje organizowane są również na Śląsku Opolskim.

W Raciborzu-Sudole procesja wyruszyła w poniedziałek spod kościoła Matki Bożej Różańcowej; na jej zakończenie, późnym popołudniem, zaplanowano pokazowy przejazd jeźdźców i bryczek. W Pietrowicach Wielkich celem prowadzonych przez księdza jeźdźców jest pątniczy kościółek św. Krzyża, gdzie odbywa się nabożeństwo błagalne. Po objeździe pól zaplanowano uroczystą paradę koni i konny festyn wielkanocny na miejscowym boisku.

W Bieńkowicach częścią procesji są uroczyste nieszpory, a także wyścigi konne. W Zawadzie Książęcej procesja objeżdża trzy wioski; przy każdej przydrożnej kapliczce i krzyżu jeźdźcy zatrzymają się na modlitwę i śpiew. Również tam zaplanowano wyścigi konne, a na zakończenie spotkanie w świetlicy miejscowej remizy przy kawie i cieście.

Zgodnie z tradycją gospodarze, wspomagani przez miłośników jeździectwa skupionych np. w klubach jazdy konnej, w wielkanocny poniedziałek objeżdżają pola, prosząc Zmartwychwstałego Jezusa o urodzaj i dobre plony. Od kilku lat procesje przyciągają wielu widzów i turystów, nie zatracają jednak swojego pierwotnego, religijnego charakteru – dla jednych jest to tradycyjna manifestacja religijności, dla innych bardziej folklorystyczny zwyczaj.

Tradycje konnych procesji wielkanocnych niektórzy etnografowie i historycy wywodzą z czasów frankońskich. Zwyczaj miały przejąć plemiona germańskie, a z czasem pochody nabrały religijnego znaczenia. Według ekspertów, śląskie konne procesje to ciekawy przykład żywej i ważnej dla miejscowej ludności tradycji, która przetrwała przez wieki w niezmienionym kształcie.

O tym, że uczestnicy procesji poruszają się konno, mógł zadecydować kult św. Jerzego. W dniu tego świętego gospodarze udawali się kiedyś konno do proboszcza, po błogosławieństwo dla zwierząt na trud prac polowych. Ponieważ wspomnienie św. Jerzego przypada w pobliżu Wielkanocy - przeniesiono ów zwyczaj na wielkanocny poniedziałek.

Najstarsze źródło dotyczące procesji w Ostropie – dziś dzielnicy Gliwic - to zapis w kronice parafialnej sprzed trzystu lat. W 1711 r. wspominano, że procesja konna jest tam praktykowana "od niepamiętnych czasów". Podania głoszą, że zwyczaj konnych procesji przywędrował na Śląsk zapewne w czasach kolonizacji z Bawarii, gdzie - obok Tyrolu czy Szwajcarii - nadal jest kultywowany.

W powiecie raciborskim procesje konne to niejedyna ciekawa wielkanocna tradycja, charakterystyczna dla tego terenu. W Wielki Czwartek, kiedy milkną kościelne dzwony, tamtejsi chłopcy z kołatkami lub tzw. tragaczykami obchodzą wieś, otrzymując od gospodarzy podarki, np. słodycze, owoce czy drobne pieniądze. Takie grupy można spotkać w kilku miejscowościach powiatu, m.in. w Bolesławiu, Borucinie, Owsiszczach, a także w Raciborzu-Sudole, od Wielkiego Czwartku aż do Wielkiej Soboty.

 

Marek Błoński (PAP)


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę