Resort rolnictwa wnioskuje do szefa MSWiA o podwyżki dla weterynarzy

23 marca 2018
Resort rolnictwa wnioskuje do szefa MSWiA o podwyżki dla weterynarzy

Minister rolnictwa wystąpił z wnioskiem do szefa MSWiA, by ten zobowiązał wojewodów do uwzględniania podwyżek wynagrodzenia wojewódzkich i powiatowych inspekcji weterynarii w budżetach na 2019 r. - poinformował w czwartek wiceszef resortu rolnictwa Zbigniew Babalski.

Dodał, że chodzi o kwotę "ok. 46 mln zł, co by się przekładało na etat w wojewódzkich inspektoratach na 400 zł, a w powiatowych na 600 zł".

Wiceminister przyznał, odpowiadając w Sejmie posłom PSL, że wpływ ministra rolnictwa na budżety wojewódzkich powiatowych inspekcji weterynarii jest praktycznie żaden, ponieważ może to faktycznie zrobić minister spraw wewnętrznych i administracji.

Babalski poinformował, że minister Krzysztof Jurgiel wystąpił z wnioskiem do szefa MSWiA, aby zobowiązał wojewodów, by ci uwzględnili w swoich budżetach na przyszły rok podwyżki dla pracowników wojewódzkich i powiatowych inspekcji weterynarii.

Wiceminister dodał, że liczy, iż wynagrodzenia dla pracowników inspekcji zostaną zwiększone i "uspokoją niedobrą atmosferę".

"Stan, jaki zastaliśmy dwa lata temu w polskiej weterynarii był zgoła agonalny. System, który działa od 2000 roku dot. Inspekcji Weterynaryjnej jest po prostu zły. Nikt nie miał odwagi tego dotknąć" - zapowiedział Babalski.

Przedstawiciel resortu rolnictwa poinformował, że od 1 kwietnia br. o ok. 4 mln zł zostanie zwiększony budżet służb weterynaryjnych w pięciu województwach, gdzie występuje ASF (Lubelskie, Mazowieckie, Podlaskie, Warmińsko-mazurskie, Podkarpackie). "Ok. 54 etaty zostaną uruchomione" - ocenił.

W ubiegłym tygodniu pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej w liście otwartym skierowanym do premiera wskazali, że bez natychmiastowego wzmocnienia kadrowego i finansowego Inspekcji, nie będzie możliwe skuteczne zwalczanie afrykańskiego pomoru świń.

W liście przedstawiono postulaty, dot. m.in. podwyżki wynagrodzenia zasadniczego dla wykwalifikowanych pracowników na poziomie 1,5 średniej krajowej; ustalenia wynagrodzenia dla nowo utworzonych etatów na poziomie średniej krajowej; przyznania nowych etatów, niezbędnych do walki z ASF; systemowego rozwiązania dot. zwalczania ASF, a w szczególności sprawnej i skutecznej współpracy z innymi służbami rządowymi i samorządowymi; stworzenia możliwości występowania o dodatkowe środki budżetowe, które byłyby przeznaczone na coroczny wzrost 1 proc. wysługi lat, nagrody jubileuszowe, nagrody celowe, odprawy emerytalne.

"Liczymy na szeroki odzew na nasz list. Pamiętajmy, że walka z chorobami zwierząt gospodarskich zwalczanymi z urzędu może doprowadzić do załamania gospodarczego kraju" - napisali pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej.

 

Michał Boroń, Anna Mackiewicz (PAP)


POWIĄZANE

W związku ze zbliżającym się przyjęciem zmienionych wieloletnich ram finansowych...

Na sesji 27 maja 2020 r. zrealizowano pierwsze transakcje w systemie notowań jed...

Doświadczyliśmy wolnego czasu, wspólnego przygotowywania posiłków i jedzenia w r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę