aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rola państw Europy Środkowo-Wschodniej w obszarze badań i innowacji w europejskich systemach żywnościowych

29 czerwca 2021
Rola państw Europy Środkowo-Wschodniej w obszarze badań i innowacji w europejskich systemach żywnościowych
MRiRW

O roli państw Europy Środkowo-Wschodniej w obszarze badań i innowacji w europejskich systemach żywnościowych dyskutowano w trakcie konferencji międzynarodowej 24 czerwca br.

 

Konferencja w formie webinarium została zorganizowana w ramach dobiegającej końca  prezydencji Polski w Grupie Wyszehradzkiej. Organizatorem konferencji  było Ministerstwo Rolnictwa  i Rozwoju Wsi z zaangażowaniem Grupy Roboczej BIOEAST ds. Systemów Żywnościowych, której prace są koordynowane przez MRiRW we współpracy z polskimi jednostkami naukowymi (IERiGŻ -PIB oraz IRWiR PAN).

– Dzisiejsza konferencja jest dla nas bardzo ważna. To kolejny krok w ramach całego szeregu działań prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i RW na rzecz zwiększenia zaangażowana i aktywności w inicjatywy międzynarodowe  w obszarze badań i innowacji w rolnictwie – takimi słowami rozpoczęła konferencję sekretarz stanu Anna Gembicka w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Mająca obecnie miejsce transformacja systemów żywnościowych rodzi szereg wyzwań, które wymagają stosownej, skutecznej reakcji, zarówno na poziomie globalnym, jak i narodowym oraz lokalnym – powiedziała Anna Gembicka.

Badania naukowe i innowacje odgrywają ważną rolę w transformacji systemów żywnościowych. Istnieje bowiem pilna potrzeba opracowania i wdrożenia nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań lub wzmocnienia już istniejących zasobów w celu poprawy wydajności i zrównoważenia systemów żywnościowych. Takie podejście wymaga wspólnych wysiłków praktyki, nauki i administracji publicznej, ale przede wszystkim identyfikacji wyzwań i potrzeb w obszarze badań i innowacji – podkreśliła wiceminister.

W ramach współpracy inicjatywy BIOEAST reprezentowanej przez ministerstwa rolnictwa 11 państw Europy Środkowo-Wschodniej,  podejmujemy wspólną debatę skoncentrowaną na omówieniu roli naszego makroregionu w rozwoju badań i innowacji na rzecz przyspieszenia transformacji do zrównoważonych, zdrowych i sprzyjających włączeniu społecznemu systemów żywnościowych w Europie – dodała sekretarz stanu Anna Gembicka.

Celem spotkania była prezentacja inicjatyw i podejmowanych działań w obszarze badań i innowacji na rzecz zrównoważonych systemów żywnościowych na forum międzynarodowym.

Konferencja była okazją do wspólnej dyskusji oraz omówienia potencjału i zaangażowania krajów Europy Środkowo-Wschodniej w rozwój badań i innowacji oraz przyspieszenia transformacji w kierunku zrównoważonych, zdrowych i integracyjnych systemów żywnościowych w Europie.

Wydarzenie było też okazją do zaprezentowania wyników prac Grupy Roboczej BIOEAST ds. Systemów Żywnościowych,  w ramach której wypracowywana jest tematyczna agenda badawcza ds. systemów żywnościowych dla  państw BIOEAST.

W części merytorycznej konferencji przedstawione zostały prezentacje przedstawicieli KE z dyrekcji DG AGRI oraz DG RTD, przedstawiciela FAO oraz instytutu INRAE - koordynatora prac Grupy Strategicznej ds. Systemów Żywnościowych Stałego Komitetu ds. badań w rolnictwie przy UE, Grupy Roboczej BIOEAST ds. Systemów Żywnościowych (MRiRW, IERiGŻ-PIB, IRWiR PAN oraz przedstawiciele ministerstw i instytutów oraz szkól wyższych państw BIOEAST).

W konferencji w formie webinarium udział wzięło ponad 100 uczestników z 15 państw Europy, m.in. przedstawiciele i eksperci w dziedzinie badań i innowacji systemów żywnościowych, przedstawiciele zainteresowanych ministerstw, instytucji podległych i nadzorowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,  środowisk akademickich, jednostek naukowych, jednostek współpracujących w obszarze B+R+I, przedstawicieli  krajów BIOEAST, SCAR oraz Komisji Europejskiej.

Ponadto w konferencji brali też udział przedstawiciele Grupy Roboczej Inicjatywy BIOEAST ds. Systemów Żywnościowych, w tym przedstawicieli ministerstw odpowiedzialnych za rolnictwo,  instytutów badawczych oraz instytucji szkolnictwa wyższego państw Inicjatywy BIOEAST, m.in. Czech, Węgier, Estonii, Rumunii, Słowacji, Słowenii oraz Polski, Bułgarii, Litwy i Chorwacji.



MRiRW


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę