Analizie "AGROskop" dotyczącej sytuacji w rolnictwie w 2024 i prognozy krótkookresowej cykliczne podejmuje się Santander Leasing. Pierwszy Portal Rolny podjął się publikacji tego bardzo ciekawego opracowania z rozbiciem na poszczegówlne rynki.
Tym razem prezentujemy poniżej:
Uprawy polowe
1. Zboża - na rynku zbóż sytuacja pozostaje bardzo dynamiczna a poziom cen skupu poszczególnych towarów kształtowany jest na rynku międzynarodowym, który pozostaje pod wpływem wielu czynników geopolitycznych.
Sytuacja na rynku pszenicy w całym 2023 była bardzo zmienna.
W pierwszej połowie roku widoczne były gwałtowne spadki cen, które ustabilizowały się w drugiej połowie roku na poziomie lekko poniżej 1000 zł/t.
Od początku 2024 doszło jednak do dalszych przecen na rynku, gdzie po pewnym odbiciu cen w 06-2024, nastąpił powrót do stabiizacji poziomów z wiosny. Od lipca 2024 widoczny jest powolny trend wzrostowy.
Rynek pozostaje bardzo dynamiczny i wrażliwy na informacje z rynku związane z kolejnymi prognozami zbiorów, anomaliami pogodowymi związanymi ze zmianami klimatu czy aktualną sytuacja geopolityczną.
Wpływ na to z jednej strony mają, m.in. prognozy USDA (Departament Rolnictwa USA), które przewidują wzrost produkcji pszenicy w sezonie 2024/25 z dalszym znacznym spadkiem światowego bilansu, z drugiej natomiast strony równoważone jest to większą dostępnością rosyjskiego zboża na rynku międzynarodowym i zwiększaniem przez Rosję udziału w światowym eksporcie pszenicy, pomimo spadających prognoz zbiorów w sezonie 2024/25.
W 2024 można spodziewać się utrzymania wysokiej dynamiki cen pszenicy na rynku globalnym związanej z dużą niepewnością oraz wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia zdarzeń nadzwyczajnych.
Rynek kukurydzy, również zanotował bardzo duże spadki w 2023. Dopiero pod koniec roku sytuacja zaczęła się lekko stabilizować – jednak pozostaje dynamiczna i zauważalne były dalsze spadki cen skupu kukurydzy na początku 2024. Od maja 2024 po mocnym wzroście cen nastąpiła stabilizacja na rynku
Obecnie zgodnie z prognozami USDA światowa produkcja oraz zapasy mają lekko spaść w sezonie 2024/2025 co przyczyniło się do wzrostu notowań kukurydzy w ostatnich miesiącach. Wpływ na poziom cen będą miały przede wszystkim prognozy zbiorów u czołowych graczy jak: USA, Brazylia oraz Argentyna, jak również z występowaniem w tych rejonach zjawiska El Niño, czyli zjawiska pogodowego polegającego na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku.
Jeśli chodzi o rynek oleistych sytuacja w zakresie dynamiki cen ma się bardzo podobnie jak w przypadku pszenicy, czyli odnotowujemy bardzo wyraźne spadki od początku 2023, trwające do około połowy roku, następnie nastąpiła względna stabilizacja. Jeśli chodzi natomiast o perspektywy na sezon 2024/25 to prognozy USDA przewidują dość znaczny wzrost zarówno produkcji jak i światowego bilansu oleistych. Jak na razie w ciągu ostatnich kilku tygodni jesteśmy świadkami odbicia notowań na rynkach światowych.
Na rynku krajowym zauważalna jest stabilizacja cen od początku 2024 i utrzymywanie się ceny skupu w okolicach 2000 zł/tonę.
oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło: Santander Leasing_analiza AGROskop_prognoza krótkookresowa