aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rosnące koszty pracy ograniczą wzrost zatrudnienia

10 grudnia 2019
Rosnące koszty pracy ograniczą wzrost zatrudnienia

Uważamy, że w kolejnych kwartałach tempo wzrostu PKB będzie kształtowało się w łagodnym trendzie spadkowym. Tym samym prognozujemy, że dynamika PKB w Polsce w 2019 r. wyniesie 4,2% r/r wobec 5,1% w 2018 r., a w 2020 r. obniży się do 3,0%. W 2021 oczekujemy przyspieszenia wzrostu gospodarczego do 3,3%. Głównym źródłem wzrostu PKB w całym horyzoncie prognozy pozostanie spożycie prywatne.

W kolejnych kwartałach będziemy obserwowali dalsze narastanie presji płacowej ze względu na utrzymujący się niedobór wykwalifikowanych pracowników przy jednoczesnym wyraźnie wolniejszym napływie imigrantów zarobkowych do Polski, a także zapowiadany przez rząd silny wzrost płacy minimalnej. Presja płacowa będzie natomiast ograniczana przez procesy restrukturyzacyjne w firmach oraz rosnące pozapłacowe koszty pracy (PPK oraz utrzymujące się ryzyko zniesienia tzw. 30-krotności). W konsekwencji oczekujemy, że nominalna dynamika wynagrodzeń nie zmieni się w 2019 r. w porównaniu do 2018 r. i wyniesie 7,2% r/r, w 2021 r. wzrośnie do 7,4%, podczas gdy w 2021 r. obniży się do 6,0%

Oceniamy, że rynek pracy osiągnął poziom równowagi. Uważamy, że rosnące koszty pracy będące efektem zmian regulacyjnych na rynku pracy, a także prognozowane przez na spowolnienie gospodarcze będą ograniczać wzrost zatrudnienia oddziałując w kierunku zwiększenia stopy bezrobocia. W efekcie oczekujemy, że na koniec 2019 r. stopa bezrobocia obniży się do 5,1% wobec 5,8% w 2018 r., podczas gdy na koniec 2020 r. wzrośnie do 5,3%, a na koniec 2021 r. do 5,5%.

Oczekujemy, że inflacja w 2019 r. zwiększy się do 2,3% r/r wobec 1,6% w 2018 r. i pozostanie na tym poziomie również w 2020 r., podczas gdy w 2021 obniży się ona do 2,0%. W 2020 r. na stabilizację inflacji względem 2019 r. złożą się niższa dynamika cen żywności oraz wyższa dynamika cen nośników energii.

Prognozujemy, że stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie przynajmniej do końca 2021 r. Ze względu na wyraźne obniżenie dynamiki PKB i inflacji spodziewane w II poł. 2020 r. dostrzegamy ryzyko w dół dla naszej ścieżki stóp w całym horyzoncie prognozy.

Umiarkowany postęp w negocjacjach na linii USA-Chiny oraz łagodzenie polityki monetarnej przez EBC i FED będzie sprzyjać stabilizacji kursu EURPLN w horyzoncie prognozy mimo spowolnienia wzrostu PKB.

 

Credit Agricole Bank Polska


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę