aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rośnie zapotrzebowanie na produkty bez GMO

5 listopada 2021
Rośnie zapotrzebowanie na produkty bez GMO

- Certyfikowane produkty „Bez GMO" to przyszłość - tak mówią przedstawiciele firm, które już posiadają certyfikaty.  Widzą,  że  zapotrzebowanie  na  zdrową  żywność  - niezawierającą genetycznie zmodyfikowanych  organizmów  -  jest duże i stale rośnie. Na sklepowych półkach takie produkty są oznaczone znakiem graficznym „Bez GMO" lub „Wyprodukowano bez stosowania GMO".

Rośliny tworzone w laboratoriach za pomocą metod inżynierii genetycznej, często łączące w sobie geny różnych gatunków (np. roślin i bakterii), nie wzbudzają zaufania konsumentów.  Ludzie  obawiają się żywności  modyfikowanej genetycznie - tego,  że  może  prowadzić  do  pogorszenia  stanu  zdrowia, przyczyniać  się  do  licznych chorób.  Najczęściej  wymienia  się  alergie  (np.  soja  z  genem  orzecha brazylijskiego wywołuje alergię u osób uczulonych na orzechy), ale także podejrzewa się, że GMO może m.in. zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów, prowadzić do zaburzeń hormonalnych.

W Polsce nie można uprawiać genetycznie zmodyfikowanych roślin. Nie ma jednak zakazu importu GMO. Co roku do naszego kraju trafiają przede wszystkim bardzo duże ilości genetycznie zmodyfikowanej soi, którą dodaje się do pasz dla zwierząt -  m.in. dla bydła. Nie wszyscy konsumenci jednak chcą jeść produkty mleczne wytworzone z mleka od krów  karmionych  paszami  zawierającymi  genetycznie zmodyfikowane organizmy. Toteż w polskiej branży mleczarskiej trend „bez GMO" przybiera na sile. Podobnie jest w wielu innych krajach europejskich - wyraźnie widać rosnące zapotrzebowanie na nabiał wytworzony z mleka od krów  żywionych  paszami  niezawierającymi  genetycznie  zmodyfikowanych organizmów. Szacuje się, że w Austrii już prawie 100%  mleka pozyskuje się od krów,  które są żywione paszami wolnymi od GMO. W Polsce certyfikaty „Bez GMO" posiadają już m.in. największe mleczarnie, a do  tego  grona  systematycznie  dołączają  kolejne  zakłady.  Toteż  coraz  więcej  producentów mleka decyduje się na wykluczenie genetycznie zmodyfikowanych organizmów w żywieniu bydła (zaopatrują się  tylko w tych firmach, które które produkują pasze wolne od GMO - posiadają certyfikaty).

-  Zapotrzebowanie na certyfikowane produkty „Bez GMO" jest bardzo duże i stale rośnie -  zauważa Sylwia  Laskowska,  właścicielka Firmy Handlowej Sylwia Laskowska (grupa producentów mleka i gospodarstwa rolne). - Certyfikacja to przyszłość.  

Firma Handlowa Sylwia Laskowska posiada certyfikat  „Bez GMO" według standardu Polskiej Izby Mleka. Jak mówi właścicielka, impuls wyszedł od mleczarni, z którą współpracują.  

- Dla  nas  nie  był  to  żaden  problem,  żeby  się  przestawić  na  produkcję  bez  GMO,  zwłaszcza,  że otrzymaliśmy w zamian wyższą cenę za mleko  -  zapewnia.  -  Stwierdziliśmy, że im szybciej otrzymamy certyfikat „Bez GMO", tym lepiej.

Jak  tłumaczy,  certyfikat  daje  pewność,  że  produkcja  mleka  odbywa się według  ściśle  określonych standardów, które zapewniają m.in. całkowite wykluczenie genetycznie zmodyfikowanych organizmów w żywieniu krów. Rolnicy otrzymują listę firm, które posiadają certyfikaty „Bez GMO" i tylko od nich mogą kupować pasze. Gospodarstwa przechodzą kontrole, podczas których muszą m.in. okazać faktury za zakupione pasze. Tak więc, wszystko znajduje się pod kontrolą.  

- Na rynku widoczny jest trend „Bez GMO" - mówi Sylwia Laskowska. - Większe mleczarnie już wymagają certyfikatów  od  swoich  dostawców, mniejsze jeszcze nie, ale myślę, że w ciągu 2-3  lat  produkcja  bez GMO stanie się tak powszechna, że kto się nie dostosuje, nie będzie mógł sprzedać wyprodukowanego surowca.  

Kampania „Wolne od GMO" realizowana jest przez Polską Izbę Mleka i sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka.

 

Polska Izba Mleka


POWIĄZANE

Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski przekazał, że na najbliższym i ostatn...

Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do pu...

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę