Rozlicz PIT-11 bez wychodzenia z domu - sprawdź, jak to zrobić

4 marca 2022
Rozlicz PIT-11 bez wychodzenia z domu - sprawdź, jak to zrobić

PIT-11 stanowi podstawową informację o wysokości świadczeń pieniężnych, które były wypłacane z tytułu wykonywanej przez podatnika pracy, jej kosztach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Każdy płatnik ma obowiązek dostarczyć ten formularz do Urzędu Skarbowego. Jak można rozliczyć PIT-11 bez wychodzenia z domu? Podpowiadamy.

Rozliczenie PIT-11 przy pomocy darmowego programu przez internet

Pracodawca co roku musi wypełniać formularze PIT-11 swoich pracowników, którzy zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę, zlecenie lub o dzieło. Na podstawie tego druku osoby te dokonują rozliczenia w rocznej deklaracji podatkowej PIT-37 i PIT-38.

Pracodawca może skorzystać z bezpłatnego programu do rozliczania PIT-11. Warto wybrać intuicyjne oprogramowanie, które krok po kroku łatwo przeprowadzi nas przez ten proces. Program musi również być wyposażony w najnowsze wersje formularzy PIT i opierać się na aktualnych przepisach podatkowych. Systemy takie gwarantują bezproblemowe wygenerowanie deklaracji. W razie popełnienia błędu aplikacja ostrzeże nas, że któraś z rubryk wymaga poprawy.

Jak rozliczyć PIT bez wychodzenia z domu?

Rozlicz PIT-11 bez wychodzenia z domu, to naprawdę proste. Po wyborze konkretnego programu i wypełnieniu podstawowych danych należy przejść do części E PIT-11, czyli informacji o dochodach i pobranych zaliczkach. Osoby, które zatrudniają pracowników na podstawie umów o pracę i umów cywilnoprawnych rubrykę tę muszą obowiązkowo wypełnić.

Zaś część F i G dotyczy osób, które nie mają statusu płatników. W części F należy ująć kwoty, które nie są objęte obowiązkiem opodatkowania po stronie wypłacającego. Należy do nich na przykład zasiłek chorobowy wypłacany przez zleceniodawców, nieodpłatne świadczenia dla członków rodzin aktualnych lub byłych pracowników, świadczenia z tytułu uprawnień do bezpłatnego lub ulgowego korzystania z środków komunikacji publicznej, świadczenia niezaliczane do sprzedaży premiowej, prezenty o wartości powyżej 200 zł przekazywane w związku z promocją i reklamą nadawcy, a także świadczenia z tytułu umów pracę przy zbiorach. W tej części nie należy uwzględniać kosztów, które są zwolnione z podatku.

W części G należy uwzględnić świadczenia, które są zwolnione z opodatkowania lub znajdują się w załączniku PIT-R, czyli stypendia o wartości nieprzekraczającej 3800 zł w ciągu roku, dochody pochodzące od rządów państw obcych i organizacji międzynarodowych, dochody z zagranicy w formie rent inwalidzkich czy wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia oraz stosunku pracy dla osób, które są objęte PIT-em zerowym, czyli tych, które nie ukończyły 26 roku życia.

Po wypełnieniu wszystkich danych, jeśli wystąpią jakieś błędy, system je wskaże. Jeżeli wszystko zostało wypełnione prawidłowo, wówczas PIT-11 można wysłać do Urzędu Skarbowego przez internet. Generowane jest wtedy Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które informuje o tym, że formularz został dostarczony do Urzędu Skarbowego.


POWIĄZANE

Rolnicy - producenci papryki z polskiego zagłębia paprykowego na Południu Mazows...

„Przyjęta przez Rząd nowelizacja ustawy biopaliwowej to cios w producentów rzepa...

Polityka Europejskiego Zielonego Ładu może się przyczynić do wzrostu zainteresow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę