aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rozpoczynają się rozmowy z wykonawczym wiceprzewodniczącym Komisji p. Timmermansem na temat przyszłości unijnego sektora hodowlanego

13 stycznia 2022
Rozpoczynają się rozmowy z wykonawczym wiceprzewodniczącym Komisji p. Timmermansem na temat przyszłości unijnego sektora hodowlanego

7 grudnia przedstawiciele organizacji zrzeszonych w European Livestock Voice zaprosili p. Timmermansa do odwiedzenia gospodarstwa zajmującego się produkcją mleka i wołowiny, które znajduje się w belgijskim regionie - Walonii. Wizyta ta zorganizowana została we współpracy z lokalnym stowarzyszeniem rolnym Union FWA i była doskonałą okazją dla wiceprzewodniczącego Timmermansa, żeby nawiązać bezpośredni i otwarty dialog z przedstawicielami sektora hodowlanego na temat celów Zielonego Ładu.

Był to także pierwszy krok w stronę dialogu nastawionego na działania między wykonawczym wiceprzewodniczącym Komisji i unijnymi przedstawicielami łańcucha wartości sektora hodowlanego na temat przyszłości strategii „Od pola do stołu”. Europejski sektor hodowlany od wielu już lat inwestował w celu wprowadzenia ulepszeń i udało mu się to osiągnąć w wielu obszarach. Najlepsze standardy w zakresie zdrowia zwierząt i ich dobrostanu przy jednym z najniższych poziomów emisji; wysokie standardy środowiskowe - sektor nie unika zaangażowania się w nowe projekty, aby spełnić rosnące wymagania. Wszyscy przedstawiciele europejskiego sektora hodowlanego zgadzają się, że należy zrobić więcej, aby sprostać w wyzwaniom w zakresie społecznym, środowiskowym czy dobrostanu zwierząt. Ale nie wolno o nikim zapominać.

Sektor hodowlany wzywa do spójnego i koherentnego podejścia. Jak pokazały debaty wokół strategii „Od pola do stołu”, wciąż trzeba odpowiedzieć na wiele pytań, żeby mieć pewność, że działania podejmowane w UE w zakresie klimatu i środowiska nie prowadzą do szkód w innym miejscu globu. Bardzo ważnym dla sektora hodowlanego jest to, aby mógł on inwestować w narzędzia i metody produkcji, które będą dopasowane do tej niezwykłej sytuacji. W tej chwili na poziomie unijnym jest rozważanych wiele ciekawych propozycji, m.in. na temat rolnictwa węglowego, oznaczania dobrostanu zwierząt czy zmian w obecnej polityce UE w celu zachęcania do stosowania nowych rozwiązań w produkcji zwierzęcej, aby móc mierzyć się z ambitnymi celami europejskiego Zielonego Ładu czy strategii „Od pola do stołu”. W tych dyskusjach sektor hodowlany musi być kluczowym partnerem. Unijni hodowcy muszą nadal mieć możliwość i zdolność do podejmowania działań na rzecz zrównoważoności.

Przedstawiciele 12 stowarzyszeń sektorowych zrzeszających hodowców, specjalistów w zakresie zdrowia zwierząt, producentów pasz i specjalistycznych pokarmów dla zwierząt, rolników, spółdzielnie rolnicze, producentów mleka i drobiu, przetwórców mięsa, producentów foie gras, firmy zajmujące się handlem żywcem, skórami czy futrem - połączyli siły, wierząc, że wspólnie mogą podjąć ambitne działania i osiągnąć unijne cele. Oczywistym jest, że zobowiązania, które trzeba podjąć, aby zrealizować ww. cele muszą być przedmiotem dwustronnego porozumienia. Koniecznym jest zadbanie o spójność unijnych polityk oraz o środki wsparcia, należy także znaleźć równowagę między obciążeniami wynikającymi ze zmian, a które spadną na producentów pierwotnych, sprzedawców oraz konsumentów.

To w tym duchu i w celu znalezienia rozwiązań zorganizowano „okrągły stół”, przy którym usiedli przedstawiciele łańcucha wartości sektora hodowlanego oraz wykonawczy wiceprzewodniczący Komisji, p. Timmermans po wizycie w gospodarstwie p. François-Huberta i Stéphane’a Van Eycków.

Komentując spotkanie w imieniu European Livestock Voice, p. Brithe Steenderg powiedziała: „Ponieważ Komisja pracuje teraz nad konkretnymi propozycjami, aby wprowadzić w życie strategię „Od pola do stołu”, to ta otwarta rozmowa jest ważnym krokiem do tego, aby głos przedstawicieli sektora hodowlanego był słyszany w tej szerokiej debacie dotyczącej zrównoważoności systemów żywnościowych. Z radością przyjmujemy gotowość wykonawczego wiceprzewodniczącego Komisji, p. Timmermansa, do pojawienia się „na naszym terenie” i mamy nadzieję, że ta aktywna dyskusja będzie kontynuowana w przyszłym roku, dzięki czemu uda się osiągnąć zrównoważone i korzystne dla wszystkich zaangażowanych stron porozumienie”.

Na zakończenie tego spotkania p. Timmermans powiedział: „W naszych wysiłkach pozwalających się zmierzyć z kryzysem klimatycznym, rolnictwo z bycia częścią problemu musi stać się częścią rozwiązania. Zasadniczo Wspólna Polityka Rolna ma pomóc rolnikom na drodze we właściwym kierunku. Jeśli chodzi o sektor hodowlany, to proponowane rozwiązania muszą skupiać się na ograniczaniu emisji i tworzeniu zrównoważonego sektora. Aby wyżywić w przyszłości 10 miliardów ludzi, świat potrzebuje zrównoważonego przemysłu hodowlanego”.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowany został projekt rozporządzenia...

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką udali się z wizytą do Stanów Zjednoczonych i K...

Chińska firma ogłosiła, że najnowsza wersja systemu operacyjnego Harmony o rozwi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę