aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rozwód - co warto o nim wiedzieć? Kiedy do niego dochodzi? W jakich okolicznościach pozew może zostać oddalony?

28 marca 2022
Rozwód - co warto o nim wiedzieć? Kiedy do niego dochodzi? W jakich okolicznościach pozew może zostać oddalony?

Przytaczając na początek definicję - do wyroku rozwodowego dochodzi wówczas, gdy sąd stwierdzi, że pomiędzy małżonkami doszło do całkowitego rozkładu pożycia. Jeżeli jesteś na etapie, w którym rozważasz złożenie pozwu - wówczas poniższy poradnik powinien dostarczyć Ci podstawowych informacji z tego zakresu.

1. Rozwód - z jakich powodów z reguły do niego dochodzi?

2. Jakie są koszty rozwodu?

3. Orzeczenie rozwodu jest niedpuszczalne wówczas, gdy jego orzeczenie byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego - o czym mowa?

4. Podział majątku wspólnego

5. Jak długo trwa rozwód?


Rozwód - z jakich powodów z reguły do niego dochodzi?

Pierwszym krokiem, który z reguły motywuje partnerów do określenia nieważności małżeństwa jest zupełny rozkład pożycia. Zdrada, zupełny brak zainteresowania partnerem, alkoholizm - to zaledwie przykłady przyczyn, które prowadzą kogoś z małżonków do tego, aby zdecydować się na złożenie pozwu.

Ze strony formalnej do rozwodu dochodzi wówczas, gdy zostaną spełnione konkretne dwa warunki, do których zalicza się trwały oraz zupełny rozkład pożycia. Dotyczy to zarówno sfery uczuciowej (czyli emocjonalnej), jak i fizycznej oraz gospodarczej. W trakcie prowadzenia sprawy rozwodowej sąd sprawdza, czy faktycznie doszło do rozpadu tych fundamentów. Przyczyny rozwodów mogą być co prawda różne, jednak istotne jest to, aby rozkład pożycia miał charakter trwały. Oznacza to w praktyce, że orzeczenie rozwodu może nie zostać ogłoszone w sytuacji, gdy małżonkowie są wzburzeni emocjami pod wpływem jakiegoś konkretnego konfliktu. Wówczas sąd może podjąć decyzję o odesłaniu partnerów do terapii małżeńskiej, której zadaniem będzie uratowanie dotychczasowego związku.

Pierwszym krokiem jest pozew o rozwód - przygotowuje się go w formie pisemnej oraz wysyła do sądu okręgowego.

Podczas prowadzenia sprawy rozwodowej konieczne jest także określenie władzy rodzicielskiej. Gdy prowadzone jest postępowanie rozwodowe określa się liczbę dzieci oraz ich wiek i płeć.

Jakie są koszty rozwodu?

Kluczowa jest stawka pełnomocnika reprezentującego strony - może ona być zmienna w zależności od miasta, doświadczenia czy renomy kancelarii. Sama opłata sądowa jest z kolei stała i wynosi ona 600 zł. Należy ją uregulować do właściwego sądu razem z przygotowanym uprzednio pozwem rozwodowym. Należy tutaj także wspomnieć o ewentualnych dodatkowych kosztach - mogą one być związane np. z kuratorem lub koniecznością wydania opinii biegłego. Opłatę stałą wynoszącą 1000 zł pobiera się w ramach wniosku dotyczącego podziału majątku po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej.

Orzeczenie rozwodu jest niedpuszczalne wówczas, gdy jego orzeczenie byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego - o czym mowa?

Zasady współżycia społecznego jednoznacznie określają, że nie dojdzie do orzeczenia rozwodu, gdy np. jedna ze stron dopiero co doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, wypadku lub choroby. I mimo że mógł przy tym nastąpić trwały rozkład pożycia - w takich sytuacjach w sprawie rozwodowej sąd oddali ten wniosek i nie dojdzie do rozwiązania małżeństwa.

Do innych przeszkód rozwodowych można np. zaliczyć dążenie do utrzymania dobra dzieci.

Należy przy tym wspomnieć, że w sprawach rozwodowych nie praktykuje się stopniowania winy.

Podział majątku wspólnego

W dużych miastach jak np. w Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie - rozwody są bardzo częste. Pojawiają się o wiele powszechniej niż w małych miejscowościach czy wsiach. Pozew o rozwód jest wówczas przygotowywany w oparciu o konkretne przyczyny, które doprowadziły do trwałego rozpadu małżeństwa. Jednym z aspektów, który może być poruszany podczas sprawy rozwodowej jest też podział majątku wspólnego.

Co do zasady do podziału majątku może dojść nie tylko w ramach jednego postępowania sądowego podczas prowadzenia sprawy rozwodowej. Może to dotyczyć odrębnej sprawy, albo dojść do tego na drodze wzajemnego porozumienia lub też umowy, która została sfinalizowana po rozwodzie już przez byłych partnerów. Jest to zatem kwestią indywidualną - wszystko zależy bowiem od konkretnego przypadku.

Jak długo trwa rozwód?

Ciężko udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi - jest to bowiem kwestią wysoce indywidualną.

Od dnia złożenia pozwu do chwili wyznaczenia pierwszej rozprawy w sądzie może upłynąć od 2 do 4 miesięcy. Co istotne - w tym okresie pozew jest także doręczany partnerowi, który może określić w nim swoje stanowisko. W przypadkach, gdy rozwód jest orzeczony za porozumieniem obu stron - wówczas można przez niego przejść w ciągu kilkunastu tygodni. W niektórych przypadkach konieczne okazać się może przesłuchanie świadka w sytuacji, gdy małżonkowie posiadają dzieci.

Powyższy artykuł powinien dostarczyć podstawowych informacji na temat spraw rozwodowych - sposobu jej trwania oraz specyfiki. Z uwagi na to, że rozwody są coraz bardziej powszechne - warto mieć z tyłu głowy kluczowe informacje dotyczące tego, jak są prowadzone, jak długo trwają i w jakich sytuacjach sąd może oddalić orzeczenie rozwodu.


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę