aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

RPO i organizacje pozarządowe: konieczna jest ustawa antyodorowa

18 października 2018
RPO i organizacje pozarządowe:  konieczna jest ustawa antyodorowa

Rzecznik Praw Obywatelskich i przedstawiciele organizacji pozarządowych podpisali w czwartek w Warszawie wspólny apel o zakończenie prac nad ustawą w sprawie uciążliwości zapachowych.

Apel został skierowany do ministra środowiska, ministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz ministra infrastruktury. "Problemu odoru nie da się rozwiązać lokalnie. Potrzebne są lepsze przepisy i lepiej prowadzone konsultacje lokalne" – powiedział Adam Bodnar.

Wskazał, że poprzedni rzecznicy praw obywatelskich niejednokrotnie dopominali się o to, "aby uregulować prawnie sprawy związane z uciążliwością odoru, czyli mówiąc po ludzku smrodu. Smrodu, który jest spowodowany przez wielką produkcję (hodowlaną – PAP), który zatruwa życie mieszkańców, obniża wartość (ich – PAP) nieruchomości".

Podkreślił, że choć problem uciążliwości związanych z odorem pochodzącym z ferm przemysłowych, jest dobrze znany, to jednak "nie ma wystarczającej woli, aby coś z tym zrobić, aby to uregulować".

"Uznałem, że nie wystarczy już pisanie kolejnych wystąpień do władz. Dlatego zaprosiliśmy do współpracy przedstawicieli organizacji pozarządowych, które w całej Polsce mierzą się z tym problemem" – wyjaśnił Bodnar.

Iwona Górczana ze stowarzyszenia Wspólne Miejsce Do Życia podkreśliła, że organizacje pozarządowe są skazane na przegraną w walce z właścicielami wielkich ferm. "Od wielu lat wysyłamy pisma do poszczególnych ministerstw, jesteśmy ignorowani przez kolejne rządy. Lobby hodowców przemysłowych jest tak wielkie, że jesteśmy niezauważani" - powiedziała. W jej ocenie władze lokalne dostrzegają interes związany z inwestycjami, natomiast nie zauważają problemów mieszkańców.

Sygnatariusze apelu wezwali ministrów środowiska, rolnictwa i infrastruktury do zakończenia prac nad ustawą antyodorową. Przypomnieli, że miała być ona gotowa w 2017 r. Ministerstwo Środowiska przygotowało już "Kodeks przeciwdziałania uciążliwości zapachowej" z wytycznymi technicznymi, zestawem przepisów, które dotyczą problematyki uciążliwości zapachowej, a także z listą źródeł emisji substancji zapachowoczynnych. W kolejnym etapie powstała "Lista substancji i związków chemicznych, które są przyczyną uciążliwości zapachowej". Jednak sama ustawa nie przybrała ostatecznego kształtu.

Apel wraz z rzecznikiem praw obywatelskich podpisali przedstawiciele: Stowarzyszenia Wspólne Miejsce do Życia, Olsztynek, (woj. warmińsko-mazurskie); Stowarzyszenia Ekologiczne Gniazdo, Komorów k. Kalisza (woj. wielkopolskie); Stowarzyszenia Ekogmina Golczewo (woj. zachodnio-pomorskie) i Koalicja Społecznej Stop Fermom Przemysłowym.

 

Wojciech Kamiński (PAP)


POWIĄZANE

Sekrety bezpiecznych transakcji online: Najlepsze praktyki dla użytkowników syst...

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę