aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rukwied: To wypowiedzenie wojny nam, rolnikom Niemiec

15 grudnia 2023
Rukwied: To wypowiedzenie wojny nam, rolnikom Niemiec

Prezes Niemieckiego Związku Rolników, Joachim Rukwied, uważa plan rzadu Niemiec,który obecnie funkcjonuje jako "koalicja sygnalizacji świetlnej', aby znieść tzw. olej napędowy dla rolnictwa i leśnictwa, za absolutnie nie do przyjęcia:

"Ten projekt jest wypowiedzeniem wojny niemieckiemu rolnictwu i nam, rodzinom rolniczym. Rząd niemiecki nie jest oczywiście zainteresowany funkcjonowaniem i konkurencyjnością rolnictwa w Niemczech. Stanowiłoby to kolejne ogromne obciążenie dla naszych przedsiębiorstw i poważnie osłabiłoby naszą konkurencyjność w Europie. Wszyscy decydenci polityczni muszą być świadomi, że uderza to w nas do głębi. Anulowanie spowodowałoby dalsze zmiany strukturalne i sprawiłoby, że żywność stałaby się znacznie droższa".

Przypomnimy, obecny rząd koalicyjny Niemiec, zaproponował zniesienie dopłat do paliwa rolniczego.

Podobnie jak polskie związki, izby, stowarzyszenia i federcje rolnicze Niemieckie Stowarzyszenie Rolników ma negatywne zdanie w odniesieniu dopolityki rolnej UE i jest bardzo krytyczna do eurpejskiego "Zielonego Ładu". I tutj należyz wrócić uwgę na fakt, że Niemiecki Związek Rolników ma zupełnie inną siłę sprawczą niż polskie, rozdrobnione organizacje rolnicze. Tylko jedna organizacja, Niemieckie Stowarzyszenie Rolników  ma ponad 90 tysięcy członków i olbrzymiąa siłę oddziaływania na rzd niemiecki.

Polscy rolnicy mogą tylko pomarzyć o takiej organizacji, ale kto wie czy to nie najwyższy czas, aby tak wielką i silną organizację budować chociażby wokół NSZZ RI "SOLIDARNOŚŚĆ", która swoją historią i ostatnimi dokonaniami udowodniła że można wywierać presję na rząd i UE, aby bronić polskiego i unijnego rolnika. "SOLIDARNOŚŚĆ" to przecież nasza polska globalna marka, jedna z najbardziej rozpoznawalnych nazw w UE i na świecie.

Tylko jest jedno ale.

Do tego aby mieć  swoją najsilniejszą reprrezentację w Polsce i UE, która będzie bronić przed marginalizowaniem i prowadzeniem do liwidacji rolnictwa i gospodarstw rolnych w Polsce muszą być przekonani sami polscy rolnicy.

Poniżej prezentujemy stnowisko niemieckiej orgnizacji pt. "Główne zastrzeżenia Niemieckiego Związku Rolników na kadencję 2024–2029", gdzie zgłlaszane są zastrzeżeni w odniesieniu do zbliżającycyh się wyborów do parlamentu UE.

Perspektywiczna polityka europejska dla rolnictwa, leśnictwa i obszarów wiejskich

Od 6 do 9 czerwca 2024 r. obywatele Unii Europejskiej będą musieli wybrać nowy Parlament Europejski.

W czasach niepewności geopolitycznej, postępującej zmiany klimatu i rosnącej presji na bezpieczeństwo żywnościowe wybory przyszłego Parlamentu Europejskiego mają ogromne znaczenie. Niemieccy rolnicy ciężko pracują, aby zabezpieczyć dostawy żywności do UE. W związku z tym Niemiecki Związek Rolników z zadowoleniem przyjmuje uznanie dla rzetelnej pracy europejskiego rolnictwa w czasie ostatnich kryzysów.

Zapowiedziany przez Komisję Europejską dialog strategiczny na temat przyszłości rolnictwa w Europie ma duże znaczenie dla UE oraz jej sektorów rolnictwa i leśnictwa i nie może przerodzić się w niewiążącą rundę rozmów. Niemieckie Stowarzyszenie Rolników zaleca, aby dialog ten rozpocząć od analizy już wdrożonej polityki Zielonego Ładu!

 Konieczne jest, aby wszystkie nowe wnioski podlegały ocenie wykonalności i ocenie budżetowej w celu dostosowania ambicji UE do jej zasobów. Wiele osiągnięć UE, które wielu obywateli uważa za oczywiste, jest obecnie ponownie kwestionowanych przez niektóre podmioty.
Należą do nich jednolity rynek UE, euro i WPR – wspólna polityka rolna UE. Aby osiągnąć dalsze sukcesy UE w dziedzinie rolnictwa, niemieckie rodziny rolnicze polegają na silnych instytucjach, przede wszystkim na wpływowej Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa w Komisji Europejskiej oraz Komisji Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Parlamencie Europejskim, której powierzono silne kompetencje. Skupiamy się jednak również na bardziej przejrzystym prawodawstwie i ograniczeniu nadmiernej biurokracji, która obciąża jedynie rolnictwo i obszary wiejskie.

Niemieckie Stowarzyszenie Rolników angażuje się w sprawy Europy. Rolnicy naciskali, wspierali i promowali zjednoczenie Europy. W przyszłości rolnicy będą nadal wspierać Unię Europejską, która opowiada się za pokojem, wolnością, solidarnością i wolnością gospodarczą, a jednocześnie cenić europejskie i niemieckie rodziny rolnicze.

***

Niemieckie Stowarzyszenie Rolników (DBV) to największa grupa interesu rolników w Niemczech. Stowarzyszenie reprezentuje interesy około 90 000 przedsiębiorstw rolnych i ich rodzin¹. DBV regularnie publikuje stanowiska i uchwały dotyczące bieżących zagadnień polityki rolnej. Stanowiska i uchwały przyjmowane są przez Prezydium Niemieckiego Związku Rolników i Radę Stowarzyszenia.

 oprc, e-mk ppr.pI


POWIĄZANE

Jak było do przewidzenia, tuż po wyborach samorządowych, burmistrzowie, wójtowie...

Decyzja o wyborze odpowiedniej karmy jest kluczowa dla zdrowia psa i jego samopo...

W dzisiejszych czasach rolnictwo to nie tylko ciężka praca, ale także biznes, kt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę